Elektrilevi katsetab juhtmevaba võrguteenust ({{commentsTotal}})

Tuhanded suurtest keskustest kaugel asuvad majapidamised võivad tulevikus elektri saada päikesealajaamast, kinnitavad Elektrilevi juhid. Esimese võrguettevõtjana maailmas katsetab Elektrilevi tavapäraste liinide asemel juhtmevaba võrguteenust. Valgamaal Nihujärve talus tööd alustanud päikesejaam on üks neljast pilootprojektist, mis peaks kolme aasta jooksul näitama, kas ja kuidas uus tehnoloogia end õigustab.

Kui õhuliini ja alajaama uuendamine maksab 100 000 eurot, siis sellise päikeseelektrijaama hind on 40 000 eurot. Eesti on hajaasustusega riik, kus elektri tarbimine liinikilomeetri kohta on üks väiksemaid Euroopas - vaid 133 mWh aastas. Selline jaam õigustab end tavalise kodutarbija jaoks, kus elektriga ei köeta ja tarbimine pole suur.

"Kui räägime aastaringsest tarbimisest, nagu on siin, siis 2500 kWh võiks olla aastane tarbimismaht, mille juures võiks olla selle lahenduse rajamine tasuv. Aga sõltub ka, kus see majapidamine asub. Peaks olema tõesti metsa sees, üksiku pika liini lõpus," ütles Elektrilevi projektijuht Mart Moora.

Kui Nihujärve ja veel kolme juhtmevaba võrguühenduse pilootprojektid end õigustavad, võiks selliseid päikesejaamu Eestisse paigaldada palju.

"Kohe esimeses järgus näeme, et selliseid kohti võiks olla vähemalt 200. Aga näeme ka, et selline tehnoloogia areneb ja odavneb suure kiirusega. Kui hind langeb, siis tõuseb ka nende kohtade hulk, kuhu selliseid lahendusi teha võib. Arvan, et pole kaugel aeg, kui selline lahendus võiks sobida tuhandeile kui mitte rohkematele," märkis Elektrilevi juhatuse esimees Tarmo Mere.

Võrguettevõtte jaoks on selline lahendus kogu maailmas uudne, kuid Eestis on juba sadakond majapidamist, kes ise, Elektrilevist sõltumata, päikesejaama abil endale elektrit toodavad.

Energogeni konsultant Rein Pinn tõi välja, et on kohad, kus Elektrilevi üldse elektrit ei paku - näiteks väikesaared. "Seal ongi võimalus ainult off-grid lahednusega elektrit saada või siis generaatoritega. Ja saams on ka uusi talusid ja majapdamisi, kus liinid lähevad nii pikaks ja liitumine nii kalliks, et pole mõtet seda liitumist teha," ütles Pinn.

Elektrilevi päikesejaamade paigaldamise eest tarbijailt lisaraha ei küsi, maksta tuleb tavapäraselt võrguteenuse eest.

Toimetaja: Aleksander KrjukovViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema