Lätis uuritakse suurt parteide rahastamisskeemi, kinni on peetud poliitikuid ja ärimehi ({{commentsTotal}})

Julijs Kruminš pärast vahi alt vabanemist intervjuud andmas.
Julijs Kruminš pärast vahi alt vabanemist intervjuud andmas. Autor/allikas: lsm.lv

Läti meedia teatel kahtlustatakse kolmapäeval kinni peetud ärimees Julijs Kruminšit kahe erakonna ebaseaduslikus rahastamises. Ärimehe advokaat on kinnitanud, et Kruminš on kahtlustatavaks kahe kriminaalmenetluse raames.

Advokaat Egons Rusanovsi sõnul lasti Krumins neljapäeval hommikul juba tagasi vabadusse. Kaitsja ei soovinud kommenteerida, milles miljonäri täpsemalt kahtlustatakse, vahendasid BNS, Läti ringhääling ja Läti venekeelne Delfi.

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) on teatanud, et nad on alustanud kriminaalmenetlust, mis puudutab ebaseaduslikku parteide rahastamist. Võimude sõnul võib uurimise all olev rahastusskeem olla väga laiaulatuslik, hetkeseisuga on menetluse käigus kinni peetud neli inimest.

Seaduse kohaselt ei tohi üksikisik ühe aasta jooksul annetada poliitilise erakonnale suuremat summat kui 50 miinimumpalka. 2016. aastal on ülempiiriks seega 18 500 eurot.

Ajalehe Neatkariga andmetel seob Kruminšit ja kaht erakonda (Südamest Läti Eest (NSL) ning Roheliste ja Talurahva Liit (ZSS)) rahvasaadik Romans Mezeckis, kes oli varem valitud Jurmala linnavolikokku. Mezeckis kuulub ise erakonda Südamest Läti Eest, kuid Jurmala linnavolikokku valiti ta Roheliste ja Talurahva Liidu nimekirjas. Samuti organiseeris ta roheliste eurosaadiku Iveta Grigule valimiskampaaniat.

Esimesed teated suurema kriminaalmenetluse alustamise kohta saabusid siis, kui otsiti läbi Jurmala linnapea Gatis Truksnise tööruumid. Linnapea, kes vahepeal kiirabiga ära viidi ning kes ka haiguslehe esitas, peeti siiski kinni ning hiljem teatati ka ärimees Kruminsi kinnipidamisest.

Samuti otsiti sama menetluse raames läbi ka NSL-i kontor ning peeti kinni ka partei ning Kruminsiga lähedalt seotud Jorens Raitums. Kuudluste kohaselt on Raitums vastutanud ka erakonna eelarve eest, kuigi partei juhi Inguna Sudraba kinnitusel pole Raitums kunagi erakonda kuulunud, küll aga olevat elukutselise finantsistiga, kes erakonda abistab.

Omal ajal NSL-ist välja heidetud Viesturs Tamuzs rääkis Läti ringhäälingu raadiouudistele, et talle tundus erakonnale annetud raha päritolu kahtlane. "See on skeem ja teenib konkreetsete inimeste huve. Ma usun, et Raitums esindab nende inimeste huve ning vastutab rahavoogude eest," rääkis ta ja avaldas arvamust, et Raitums saab suure rahasumma, mille ta siis jagab ära pseudorahastajate vahel, kes selle siis tükkhaaval parteile annetavad. "Ma eeldan ka seda, et see raha tuleb Venemaalt ning et see on viis, kuidas Venemaa huve esindada," märkis Tamuzs juba 2014. aastal.

Raitumsi kohta on teada ka see, et 2012. aasta lõpuni kuulus talle ettevõte MC Turaida Property, kuid hiljem sai selle omanikuks Kruminsi tütar Maija Cernavska. Samuti juhitakse tähelepanu sellele, et 2014. aastal ostis MC Turaida Property Jurmalas toimunud oksjonil tähelepanuväärselt madala hinnaga eksklusiivset kinnisvara piirkonnas, kus Kruminsi perekond tegeles hotelliäriga. Samal päeval, kui toimus oksjon, oli Krumins aga annetanud sel hetkel Jurmalas võimul olnud Roheliste ja Talurahva Liidule 15 000 eurot.

Neljandaks kinnipeetuks aga olevat olnud ärimees Eriks Igaunis, kuigi viimase esindajad on mehe seotust juhtumiga eitanud.

Läti ringhäälingu teatel lasti nii Krumins kui ka teised kahtlustavad neljapäeva hommikul vabadusse. Krumins andis kusjuures ajakirjanikele ka arestimaja ees intervjuu, kus lükkas süüdistused tagasi ning kritiseeris teravalt KNAB-i tegevust. Kahtlustatavate suhtes on kehtestatud riigist lahkumise keeld.

Kolmapäeval eemaldati töökohustuste täitmiselt ka Kurzeme ringkonnakohtu esimees Aija Ornina, kes kinnitas BNS-ile, et KNAB kahtlustab teda selles, et ta andis Kruminsile konfidentsiaalset informatsiooni ning "nõustus miljonärilt saadud pakkumisega". Samas väitis ta, et tema juhtum polevat seotud parteide ebaseadusliku rahastamisega, mille asjus Krumins ja Truksnis kinni peeti.

Krumins kuulub Läti miljonäride sekka 1997. aastast alates. Ta tegeleb naftatransiidiäriga.

Kui ZZS on valitsuspartei, kuhu kuulub ka peaminister Maris Kucinskis, siis NSL on opositsioonis ning neil on seimis 7 saadukohta. NSL loodi alles 2014. aastal ning selle juhiks sai endine riigikontrolör Inguna Sudraba. Sama aasta oktoobris toimunud valimistel saavutatud edu ehk 7 saadikukohta olid paljudele üllatuseks. Samuti küsisid mitmed analüütikud, milliste vahenditega õnnestus uuel parteil teha suhteliselt kallist valimiskampaaniat.

Toimetaja: Laur ViirandVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema