Teadlane: riigiasutuste Tallinnast ära viimine võib tulusaks osutuda ({{commentsTotal}})

Arutelul osalejad Jõhvi kontserdimajas.
Arutelul osalejad Jõhvi kontserdimajas. Autor/allikas: ekraanitõmmis

Riigiasutuste Tallinnast välja viimise puhul räägitakse palju kuludest, aga tegelikult võib teatud asutuste käigus hoidmine väiksemas linnas hoopis odavamaks osutuda, ütles Tartu ülikooli regionaalse planeerimise dotsent Garri Raagmaa.

Raagmaa rääkis Jõhvi kontserdimajas, kus neljapäeval arutati riigiasutuste Ida-Virumaale ümberpaigutamise võimaluste ja vajaduste üle, et põhiprobleemiks on töökohad.

"Kui kui riik ise on ka vahepeal osa töökohti maakondadest ära korjanud, on ta andnud signaali, et ettevõtted, mis teilgi enam oodata, minge ka sinna ühte kohta kokku. Kui valitsus võtab teise hoaiku, et hoolime töökohtadest, meil on neid vaja /.../, annab see signaali, et ka erasektor mõtleks selle peale," sõnas ta.

Dotsent tõi välja, et palju on räägitud kuludest, aga võib juhtuda vastupidi, et teatud asutuste opereerimine väiksemas linnas on hoopis odavam.

"Kinnisvara on odavam, kontoritöötaja palgatase, keda just tagakontorites on suhteliselt rohkem vaja, on regioonis madalam ja samuti on positiivne väiksemas linnas, et tööjõud on stabiilsem," nentis Raagmaa, märkides, et noor inimene saab suures linnas lihtsalt tööd vahetada, aga maal on valikud ahtamad ja tööjõud stabiilsem. 

Tüür: asutusi Ida-Virumaale viies väheneks vaimne distants

Eesti välispoliitika instituudi ekspert Karmo Tüür ütles, et kuigi riigi kohaloleku suurendamine Ida-Virumaal on Eesti huvides, ei taheta sellest eriti rääkida. Paraku peab Ida-Virumaal olema riiki natuke rohkem kui näiteks Saaremaal, mille elanikud ei mõtle tõenäoliselt Lätiga liitumise peale.

"Kuidas riigi kohalolu suurendada - läheduse aspekti rõhutamisega. On olemas füüsiline lähedus ja tajutav distants. /.../ Viies riigiastusi Ida-Virumaale, vähendatakse mentaalset distantsi ja ka kohalikud elanikud tajuvad, et riik on siin ja saan minna kontori uksele füüsiliselt koputama, mitte ainult meili saata," sõnas ta.

Teise tähtsa aspektina tõi ta välja ühendusteede loomise, nii et mõnisada kilomeetrit ei tunduks enam kohutavalt pikk vahemaa. Kolmanda sammuna tõi ta välja riiklike töökohtade loomise vajaduse, märkides, et ehkki tuhande töökoha toomine ei lahenda ära 10 000 töötu probleemi, tekib sellest niiö-elda ülevoolamise efekt, üldine elatustase paraneb.

Kattel: näo pööramine Ida-Virumaa poole on märgiline muutus

Tallinna tehnikaülikooli professor Rainer Kattel tõi välja, et praeguses Eesti valitsuses on ainult üks vene päritolu inimene, samuti on selliseid isikuid vähe parlamendis ja tippametnike seas. See ei tähenda, et Ida-Virumaa või Tallinna vene noored ei tahaks neis valdkondades töötada, aga ju on viimased paarkümmend aastat nii läinud, et neil ei ole seda võimalust, nentis ta.

"See on suure märgilise tähendusega muutus Eesti vabariigis, kui valitsus pöörab näo Ida-Virumaa poole /.../ Me peame selleks tegema päris julgeid ja suuri samme," lausus Kattel.

Ta lisas, et üks tema doktorante on välja arvutanud, et iga päev suureneb Tallinna elanikkond üheksa inimese võrra ning tullakse piirkondadest, kus pole nii palju töö- ja arenguvõimalusi kui pealinnas.

Katteli sõnul on asutuste Tallinnast välja viimise puhul tähtis hinnata, kui tähtis on viidavale asutusele koostöö erasektoriga.

"Mida ettevõtete-poole suunatum see riigivaldkond on, seda parem - mõju on seda sügavam ja pikaajalisem," kinnitas Kattel.

Toimetaja: Karin KoppelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema