Julgeolekunõukogu toetas Guterresit ÜRO järgmise juhina ({{commentsTotal}})

{{1475765707000 | amCalendar}}

ÜRO Julgeolekunõukogu toetas neljapäeval ühehäälselt Portugali endise peaministri ja kümme aastat ÜRO põgenikeagentuuri juhtinud António Guterresi kandidatuuri maailmaorganisatsiooni järgmise peasekretärina.

Suletud uste taga aset leidnud kohtumisel kiitsid 15 nõukogu liiget heaks resolutsiooni, mille kohaselt on Guterres ametlikult nende valik ÜRO uue juhi kohale.

Antonio Guterres on algusest peale olnud kõige tugevama toetusega kandidaat, kes on olnud esikohal kõigis kuues hääletusvoorus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tema lõpliku heakskiitmise üheks takistuseks on seni olnud eelmisel aastal peaassambleel tehtud otsus, et uus peasekretär peaks olema naine. On ju ÜRO-d ja selle juhti, peasekretär Ban Ki-mooni korduvalt kritiseeritud naiste vähesuse pärast juhtrollides ning seda pidigi uus valik muutma.

Julgeolekunõukogu käteväänamine aga viitab sellele, et hoopis Portugali peaminister aastatel 1995-2002 saab ÜRO juhiks. Soome eelmine president Tarja Halonen ütles YLE-le, et Guterresi toetamine näitab, et järgitakse traditsiooni, mille kohaselt peab ÜRO-d juhtima peaminister või president.

Praegu on maailmas terava tähelepanu all immigratsioon, mistõttu sobib Guterres oma varasema töökogemusega väga hästi. 67-aastane portugallane oli valitsusjuht aastatel 1995-2002. Eelmisel aastal andis ta edasi ÜRO Põgenikeagentuuri juhi ameti, kus oli olnud kümme aastat.

"See on Antonio Guterresi võit. Portugali võit, sest üheks teda parimaks iseloomustavaks asjaks on Portugali ja portugallaste ühendamine koha taotlemisel," kommenteeris Portugali välisminister Augustos Santos Silva.

ÜRO Põgenikeagentuuri juhina suutis Guterres bürokraatiat ja inimeste arvu vähendada, kuid ÜRO juhiamet on kordades raskem. Näiteks kui põgenikeagentuuris oli tema alluvuses ligikaudu 9000 inimest, siis ÜRO-s on töötajaid kümme korda rohkem. 31. detsembril lahkub ÜRO peasekretäri kohalt pärast kahte viieaastast ametiaega Ban Ki-Moon, kes külastas Eestit 2013. aasta novembris.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.