Peaministri sõnul jäävad Türgi väed Mosuli operatsiooni eel Iraaki ({{commentsTotal}})

Iraagi sõdur Mosuli lähistel. Autor: AFP/Scanpix

Ankara teatas neljapäeval, et Türgi sõdurid jäävad vaatamata Bagdadi vastuseisule Iraaki enne eelseisvat operatsiooni Mosuli vabastamiseks äärmusrühmituse Islamiriik (IS) käest.

Bagdad on heitnud Ankarale oma sõdurite Iraagis hoidmise tõttu ette regionaalse sõjaga riskimist.

"Mida ka Iraagi valitsus Bagdadis ei ütleks, Türgi jääb paigale, et võidelda Daeshiga ja vältida piirkonna demograafilise koosseisu jõuga muutmist," ütles Türgi peaminister Binali Yıldırım.

Ankaral on Türgi meedia andmeil Iraagis hinnanguliselt 2000 sõdurit, kellest 500 annavad Iraagi põhjaosas asuvas Bashiqa laagris väljaõpet iraaklastest võitlejatele, kes loodavad osaleda lahingus Mosuli pärast.

Türgi parlament pikendas nädalavahetusel aasta võrra valitsusele antud mandaati, mis lubab viia Türgi sõdurid Iraagi, aga ka Süüria territooriumile.

Iraagi parlament kuulutas seejärel Türgi väed "okupatsioonijõuks" ning peaminister Haider al-Abadi hoiatas Ankarat regionaalse sõja puhkemise eest.

Türgi kutsus seejärel välja Iraagi suursaadiku, millele järgnes Bagdadi otsus kutsuda vaibale Türgi diplomaat.

Yıldırım ütles neljapäeval, et Bagdadi reageering ei olnud tehtud "heas usus".

"Iraagi valitsusel pole õigust niiviisi rääkida. Kui riigis on sõdurid 63 riigist, on ebamõistlik keskenduda Türgi kohalolekule," sõnas ta.

Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğlu sõnul on Türgi sõdurid Iraagis selleks, et tugevdada Bagdadi stabiilsust ja julgeolekut. "Kindlasti ei taha me sõnasõda Iraagiga, aga Jumala tahtel jõuab Iraak varsti selle äratundmisele," sõnas ta.

Usutakse, et Türgi väed on koondatud autonoomse Iraagi Kurdistani kontrollitud territooriumile. Kurdistanil on lähedased suhted Ankaraga ning selle alad on Iraagi keskvõimu kontrolli alt sisuliselt väljas.

Allikas: BNSKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.