Üle miljoni euro suurune investeerimiskelmus viis mehed vangi ({{commentsTotal}})

Eurod. Autor: Alexander Demianchuk/TASS/Scanpix

Tallinna ringkonnakohus jättis muutmata kohtuotsuse, millega mõisteti kolm meest ja üks ettevõte süüdi üle miljoni euroni ulatunud investeerimiskelmuses ja rahapesus, muutmata jäi ka kannatnute kasuks ligi 1,3 miljoni euro väljamõistmine.

Ringkonnakohus ei rahuldanud advokaatide kaebusi ning jättis muutmata Silver Semiskarile (43) mõistetud kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse, kuid koos muude kuritegude eest mõistetud karistusega määrati talle lõplikuks karistuseks üheksa-aastane vangistus, millest tal on praegu kanda veel üle kuue aasta.

Samuti jäi muutmata Nikolai Lahe (31) ja Aleksandr Smirnovi (31) kolmeaastane vangistus, millest neil tuleb vanglas kohe ära kanda kuus kuud.

Kohus jättis samaks ka meestega seotud VFX Trading OÜ-le mõistetud rahalise karistuse 10 000 eurot. Lisaks jäi kannatanute tsiviilhagide tagamiseks aresti alla 163 000 euro väärtuses süüdistatavate vara.

Kohus mõistis meestelt ja ettevõttelt tsiviilhagide katteks välja ligi 1,3 miljonit eurot. 

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt oli kuriteo peamine organiseerija Lahe, kes värbas endale kaasosaliseks Smirnovi, kes tema juhiste järgi otsis inimesi, kes on nõus asutama investeerimisteenust pakkuva äriühingu ja olema selle juhatuse liikmed.

Nii leidis Smirnov varem korduvalt kriminaalkorras karistatud Semiskari, kelle osalusel loodi 2013. aasta mais ettevõte, mis kannab praegu nime VFX Trading OÜ. Tegelikkuses juhtis ettevõtte tegevust Lahe ja tema kontrolli all oli ka selle pangakonto.

Riigiprokurör Piret Paukštys selgitas, et eeluurimisel kogutud andmetel oli VFX Trading OÜ osa suuremast püramiidskeemi meenutanud skeemist, mis tegutses peamiselt Venemaal.

"Investoreid otsiti esmapilgul vägagi usaldusväärse moega internetilehekülgede kaudu, kus pakuti huvilistele võimalust paigutada oma raha investeerimisfondi VladimirFX," selgitas Paukštys.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juhi Janek Maasiku sõnul oli investeerimisfondil olemas online-klienditeenindus ning sellest fondist räägiti internetis ja foorumites.

"Leidub ka inimesi, kes varem reaalselt VladimirFX fondi kaudu raha olid teeninud. Investorite raha lubati investeerida valuutaturule Forex, kusjuures lubati kuni 40 protsenti netotootlust iga kuu, sõltuvalt investeeringu suurusest," ütles Maasik.

"Aga kui miski tundub liiga hea, et olla tõsi, siis tõenäoliselt see tõsi ei olegi. Kuigi fond tundus usaldusväärne ja leidus ka õnnelikke investoreid, lõppes ühel hetkel raha maksmine. Teenimishuvilise häirekellad peaksid rakenduma hiljemalt siis, kui lubatakse investeering mõne kuuga kahekordistada, sest nii suur tootlikus on utoopiline ja vastuolus igasuguste investeerimise põhitõdedega," selgitas Maasik.

VFX Trading OÜ kontole kandsid investeeringuna raha neli ettevõtet kokku 1,5 miljonit USA dollarit ja kolm eraisikut kokku 39 000 dollarit – eurodesse arvutatuna kogusummas 1,16 miljonit.

Eraisikutest investorid on Läti, Venemaa ja Aserbaidžaani kodanikud ning ettevõtted on rahvusvahelised. Kui investorid avaldasid hiljem soovi investeeritud raha ja teenitud tulu välja võtta, siis neile raha välja ei makstud.

Riigiprokurör Paukštys ütles, et süüdistuse kohaselt ei olnud Lahel ja tema kaasosalistel algusest peale kavatsust investoritelt laekunud raha investeerida, vaid nad tahtsid selle omastada.

"Eeluurimisel kogutud andmeil ei paigutatud investorite raha valuutaturule, vaid seda hakati kasutama muul otstarbel," selgitas Paukštys.

"Lisaks investeerimiskelmusele on esitatud süüdistus ka rahapesus, kuna uurimisandmeil tehti kelmusega saadud raha kuritegeliku päritolu varjamiseks mitmeid tehinguid. Näiteks osteti suures koguses investeerimiskulda, võeti raha välja pangaautomaatidest ja pangale esitati fiktiivne leping teenuste osutamise kohta," märkis riigiprokurör.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja uurimist juhtis riigiprokuratuur.

Ringkonnakohtu otsuse saab vaidlustada 30 päeva jooksul riigikohtus.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.