Venemaa toimetas tsiviilalusega Kaliningradi raketisüsteemi Iskander ({{commentsTotal}})

{{1475838774000 | amCalendar}}

Julgeolekuküsimustega hästi kursis oleva allika sõnul toimetas Venemaa Balti laevastik logistikaõppuse sildi all reedel Ust-Lugast Kaliningradi tsiviillaevaga raketisüsteemi Iskander.

Raketisüsteemi vedav laev "Ambal" liikus reedel Läänemerel ja jõudis Kaliningradi.

Võimalik, et raketisüsteemi veoga on seotud ka Eesti ja Soome õhuruumi rikkumine neljapäeval Vene lennukite poolt.

Kaitseminister Hannes Hanso vastas ERR-i küsimusele, kas ta võib infot raketisüsteemi transportimise kohta kinnitada, et sellistele küsimustele vastamiseks on omad infokanalid. "Aga tõsi ta on, et meil on põhjust nii õhus kui vees kui igal pool mujal väga aktiivselt silmi lahti hoida," nentis Hanso.

Seda, kas õhuruumi rikkumised võiksid asjaga seotud olla, kommenteeris kaitseminister sõnadega: "Ei saa välistada, seda saan öelda".

USA luureametnik kinnitab

Iskanderide toimetamist Kaliningradi kinnitas reede hilisõhtul Washingtonis uudisteagentuurile Reuters ka USA kõrge luureametnik. "See võib olla poliitiline žest - jõudemonstratsioon," ütles ta.

Vene hävituslennukid rikkusid Eesti ja Soome õhuruumi

Vene hävituslennuk Su-27 sisenes Eesti õhuruumi eile öösel Vaindloo saare piirkonnas. Soome õhuruumi sisenes Vene hävitaja Su-27 esimest korda neljapäeva päeval ja teist korda sama päeva hilisõhtul. Kõikide lendude puhul oli hävitajate transponder välja lülitatud, lennuplaan esitamata ning puudus raadioside.

Kaitseväe juhataja, kindralleitnant Riho Terras ütles "Aktuaalsele kaamerale", et viimase ööpäeva jooksul on väga intensiivne lennutegevus olnud kogu Läänemere ulatuses. "Meie õhuturbelennukid on pidanud väga intensiivselt pidanud lendama väga erinevate lennuplatvormide juurde, neid tuvatsama - nii sakslased kui prantslased loendamatult rohkem lende ühe ööpäeva jooksul," sõnas Terras.

"Ma arvan, et midagi on toimumas Läänemerel," lisas Terras. Küsimusele, kas see võiks olla Iskanderite transportimisega seotud, vastas ta järgmiselt. "Ma arvan, et see võib olla midagi, mis on seotud millegi transportimisega Läänemerel. Me oleme näinud õhust väga suurt liikumist ja sellest liikumisest võib järeldada, et toimub ka midagi merel, midagi erakorralist," lausus Terras.

"Me oleme neid märke näinud ka varem ja juba pikema aja jooksul. üsnagi ettearvamatu käitumine ja kui see osutub tõeks, siis on meil põhjust taaskord nentida, et Venemaa meil kindlasti selline ratsionaalne, mõistlik partner ei ole,. 18:15 vaid tahab rääkida jõua ja agressiivsuse keelt," lausus ta.

Nii Terras kui Hanso ütlevad, et Eesti jälgib koos liitlastega ümbruskonnas toimuvat ning muretsemiseks põhjust ei ole.

Peaminister Taavi Rõivas: alarmeeriv info

Peaminister Taavi Rõivas ütles ERR-ile, et viited Iskander rakettide transportimisest mööda Läänemerd Kaliningradi on alarmeerivad ja näitavad "Venemaa katset jätkata Lääne survestamist erinevaid jõumeetodeid kasutades".

"Ainuüksi sellest nädalast saab tuua juba mitmeid sarnaseid näiteid. Võtame kas või esmaspäevase teate sellest, et Venemaa taganeb USA-ga sõlmitud plutooniumi käitlusleppest, mille jätkamise üheks tingimuseks seati kohati absurdseid nõudmisi," ütles peaminister.

Iskander on strateegilise võimekusega

Iskander-M on ballistiline raketisüsteem, mis on suuteline suure täpsusega tabama strateegilisi sihtmärke kuni 500-700 kilomeetri kaugusel.

Aastatel 2010–2011 relvastati Iskanderitega ümber Peipsi järve naabruses Luugas asuv 26. raketibrigaad (kokku 12 laskealust). Mõnedel andmetel võeti aastatel 2012–2013 Iskanderid suure tõenäosusega Kaliningradis paikneva 152. raketibrigaadi relvastusse (samuti 12 laskealust), kuid ametliku info kohaselt neid seal püsivalt ei ole.

Kui Iskanderid asuksid Kaliningradi oblastis, siis annaksid need Vene relvajõududele suutlikkuse tabada pea kõiki strateegilisi objekte – lennuvälju, sadamaid, raudteesõlmi, juhtimiskeskuseid – Lõuna-Poolast kuni Kesk-Soomeni.

Ro-ro alus Ambal Ust-Luga sadamas:

Toimetaja: Anvar Samost, Karin KoppelOtt TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema