Terrase sõnul demonstreerib Venemaa soovi Läänemerd kontrollida ({{commentsTotal}})

{{1475843751000 | amCalendar}}

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terrase sõnul näitavad Venemaa hiljutised tegevused soovi Läänemeri oma tugevama kontrolli alla saada. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson on tegu Venemaa pikaajalise strateegiaga.

"Venemaa soov on pikemas perspektiivis Läänemeri ja selle sissesõiduteed aina rohkem ja rohkem oma kontrolli alla saada ning kontrollida seda nagu praegu Mustal merel," ütles Terras reedel ERR-ile.

Neljapäevane ja reedene Venemaa sõjalennukite õhupiiri rikkumine ja raketisüsteemi Iskander transport Ust-Lugast Kaliningradi on Terrase ütlust mööda oma tahtmise demonstreerimise sõnumiks NATO-le.

Praegu toimuv on Terrase hinnagul seotud Vene president Vladimir Putini viimase aja väljaütlemistega. Venemaa käitumist Läänemere piirkonnas nimetas Terras provokatiivseks.

Kaitseminister Hannes Hanso vastas ERR-i küsimusele, kas ta võib infot raketisüsteemi transportimise kohta kinnitada, et sellistele küsimustele vastamiseks on omad infokanalid. "Aga tõsi ta on, et meil on põhjust nii õhus kui vees kui igal pool mujal väga aktiivselt silmi lahti hoida," nentis Hanso.

"Me oleme märganud väga tihedat lennuliiklust selles piirkonnas," lisas Terras

Mihkelson: Venemaa üritas Iskanderit vedada salaja

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelsoni sõnul temale teadaolevalt raketisüsteemi Iskander Venemaal siiani Kaliningradis ei ole. "Kuna transport toimub tsiviilalusel, siis on alust arvata, et nad üritavad seda teha varjatult," ütles Mihkelson reedel ERR-ile.

Ta rääkis, et tegemist on osaga laiemast julgeolekupildist ja Venemaa sooviga provotseerida ning survestada Lääneriike. "Meenutagem, et alles esmaspäeval teatas Venemaa demonstratiivselt relvaplutooniumi käitlemise leppe peatamisest USA-ga," tõi Mihkelson näiteks.

Venemaa on peatanud oma osaluse Euroopa tavarelvastusleppe osalisena, mis Mihkesoni sõnul viitab Venemaa soovile Lääneriikidega mitte koostööd teha ja mängida nende närvidel. "Igatahes tuleb meil kõike seda rahulikult võtta ja käsitleda neid vahejuhtumeid santažeerimisena," lausus Mihkelson. "Venemaa lihtsalt näitab tahtmist Läänemere sissepääsul oma positsioone kindlustada."

"Kui peaks vastama tõele see informatsioon, mida on ka Eestis täna käsitletud, et tõesti tsiviilalusega justkui on veetamas raketisüsteemi Iskander Kaliningradi oblastisse, siis sellega Venemaa teeb väga tõsise strateegilise avalduse. Avalduse, mis viitab sellele, et nad teevad vastukäigu NATO otsustele, Ameerika Ühendriikide otsusele rajada Poolasse raketikaitsesüsteem ja jätkavad seda rida, mida nad on viimaste päevade ja ka kuude jooksul näidanud. Et survestada Lääne liidreid oma otsuste üle mõtlema," kommenteeris Mihkelson ka "Aktuaalses kaameras".

Mihkelsoni sõnul peaks Venemaa samme võtma rahulikult. Ta ütles, et Venemaa puhul on sageli tegemist ka bluffiva käitumisega ja teatud mõttes ka närvide proovimisega, kui tugevad Lääne liidrid on. Samas tuletas ta meelde, et 8. novembril toimuvad USA-s presidendivalimised ja paljud Venemaa sammud on sellega seotud.

Toimetaja: Indrek KuusFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.