Terrase sõnul demonstreerib Venemaa soovi Läänemerd kontrollida ({{commentsTotal}})

{{1475843751000 | amCalendar}}

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terrase sõnul näitavad Venemaa hiljutised tegevused soovi Läänemeri oma tugevama kontrolli alla saada. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson on tegu Venemaa pikaajalise strateegiaga.

"Venemaa soov on pikemas perspektiivis Läänemeri ja selle sissesõiduteed aina rohkem ja rohkem oma kontrolli alla saada ning kontrollida seda nagu praegu Mustal merel," ütles Terras reedel ERR-ile.

Neljapäevane ja reedene Venemaa sõjalennukite õhupiiri rikkumine ja raketisüsteemi Iskander transport Ust-Lugast Kaliningradi on Terrase ütlust mööda oma tahtmise demonstreerimise sõnumiks NATO-le.

Praegu toimuv on Terrase hinnagul seotud Vene president Vladimir Putini viimase aja väljaütlemistega. Venemaa käitumist Läänemere piirkonnas nimetas Terras provokatiivseks.

Kaitseminister Hannes Hanso vastas ERR-i küsimusele, kas ta võib infot raketisüsteemi transportimise kohta kinnitada, et sellistele küsimustele vastamiseks on omad infokanalid. "Aga tõsi ta on, et meil on põhjust nii õhus kui vees kui igal pool mujal väga aktiivselt silmi lahti hoida," nentis Hanso.

"Me oleme märganud väga tihedat lennuliiklust selles piirkonnas," lisas Terras

Mihkelson: Venemaa üritas Iskanderit vedada salaja

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelsoni sõnul temale teadaolevalt raketisüsteemi Iskander Venemaal siiani Kaliningradis ei ole. "Kuna transport toimub tsiviilalusel, siis on alust arvata, et nad üritavad seda teha varjatult," ütles Mihkelson reedel ERR-ile.

Ta rääkis, et tegemist on osaga laiemast julgeolekupildist ja Venemaa sooviga provotseerida ning survestada Lääneriike. "Meenutagem, et alles esmaspäeval teatas Venemaa demonstratiivselt relvaplutooniumi käitlemise leppe peatamisest USA-ga," tõi Mihkelson näiteks.

Venemaa on peatanud oma osaluse Euroopa tavarelvastusleppe osalisena, mis Mihkesoni sõnul viitab Venemaa soovile Lääneriikidega mitte koostööd teha ja mängida nende närvidel. "Igatahes tuleb meil kõike seda rahulikult võtta ja käsitleda neid vahejuhtumeid santažeerimisena," lausus Mihkelson. "Venemaa lihtsalt näitab tahtmist Läänemere sissepääsul oma positsioone kindlustada."

"Kui peaks vastama tõele see informatsioon, mida on ka Eestis täna käsitletud, et tõesti tsiviilalusega justkui on veetamas raketisüsteemi Iskander Kaliningradi oblastisse, siis sellega Venemaa teeb väga tõsise strateegilise avalduse. Avalduse, mis viitab sellele, et nad teevad vastukäigu NATO otsustele, Ameerika Ühendriikide otsusele rajada Poolasse raketikaitsesüsteem ja jätkavad seda rida, mida nad on viimaste päevade ja ka kuude jooksul näidanud. Et survestada Lääne liidreid oma otsuste üle mõtlema," kommenteeris Mihkelson ka "Aktuaalses kaameras".

Mihkelsoni sõnul peaks Venemaa samme võtma rahulikult. Ta ütles, et Venemaa puhul on sageli tegemist ka bluffiva käitumisega ja teatud mõttes ka närvide proovimisega, kui tugevad Lääne liidrid on. Samas tuletas ta meelde, et 8. novembril toimuvad USA-s presidendivalimised ja paljud Venemaa sammud on sellega seotud.

Toimetaja: Indrek KuusVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema