Amet: seakatk jääb ilmselt Eestisse mitmeteks aastateks ({{commentsTotal}})

Seakatku kahjud ulatuvad miljonitesse.
Seakatku kahjud ulatuvad miljonitesse. Autor/allikas: ERR

Sigade Aafrika katku levik metsades jätkus suvisel kõrghooajal vaatamata ulatuslikule metssigade küttimisele ning katk tuvastati ka kuues farmis. Veterinaarameti kinnitusel peavad seakasvajatad harjuma mõttega, et katk jääb Eestisse aastateks, võib-olla isegi enam kui kümneks aastaks.

Tänase seisuga on Hiiumaa sisuliselt ainus piirkond, kuhu saaks katku leviku veel ära hoida, ütles ERR-ile keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist ja ulukiasjatundja Peep Männil.

Möödunud suvel jõudis katk esimest korda Saaremaale. Kuigi Läänemaal katku veel pole, siis on tõenäoline, et see jõuab ka sinna.

"Läänemaa on ainus piirkond Mandri-Eestis, kust pole katku leitud, samas Lääne-Eesti piiri peal on katku päris palju. Võib-olla on katk juba ka Läänemaal, aga leide pole veel olnud," rääkis ta.

"Saaremaa oli üllatus, sest oleks võinud arvata, et enne jõuab katk ikka Läänemaale. Ilmselt on siin mängus ikka inimfaktor - keegi viis nakatunud materjali kas transpordivahendi või söödaga läbi Läänemaa Saaremaale," selgitas Männil.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda tõi katku kiirema leviku osas esile just Lääne-Eesti ja Saaremaa. "Saaremaalt tuleb leide järjepanu juurde, sinna on tekkinud väga lühikese aja jooksul juurde kolm taudistunud ala."

Kuigi katku levik jätkus ka möödunud suvel, tõi Männil välja, et taud levis siiski eelmise suvega võrreldes aeglasemalt. Põhjuseks võis tema sõnul olla see, et inimesed on muutunud teadlikumaks ja ettevaatlikumaks ning ei kanna taudi nii palju edasi.

Ka taudikollete arv oli eelmise aastaga võrreldes väiksem. Kodusigadel diagnoositi katk kokku kuues farmis, viimane juhtum oli 23. augustil Saaremaal.

Katk võib Eestisse jääda mitmeteks aastateks

Seakatkuga kaasneb seakasvatajatele märkimisväärne majanduslik kahju. Kui mõnes farmis diagnoositakse katk, kaasnevad sellega tsoonipiirangud, mis seavad vastavasse tsooni jäänud ettevõtetele ekspordipiirangud.

Et tsoonipiirangutest lahti saada, peab katkujuhtumist olema möödas aasta, kuid ka siis jääb alles risk, et katk levib uuesti mõnda farmi ning piirangud tulevad tagasi. Kalda sõnul tuleb harjuda mõttega, et katk jääb Eestisse pikemaks ajaks.

"Me ei saa enam rääkida kriisist või hädaolukorrast. See on reaalsus, millega me peame elama. Sigade Aafrika katk on olemas metsades ja oht kodusigadele on olemas. Piirangutest vabanemine sõltub sellest, kuidas me selle ohuga toime tuleme," selgitas ta.

"Hinnanguid on olnud erinevaid. On räägitud ka kümnest aastast ja sealt edasi. Sõltub sellest, kui tõhusaid ennetus ja tõrjemeetmeid me suudame välja mõelda. Olulisim asi, mida teha saab, on bioohutusnõuete järgmine. Ja see puudutab kõiki, nii kahe-kolme seaga farme kui tuhande seaga farme."

"[Peamised katku leviku] põhjused on /.../ hooletus ja inimlikud eksimused. [Samas] ei anna ükski bioohutusmeetmetest 100-protsendilist kindlust, eeskätt on need meetmed selleks, et riske maandada," rääkis Kalda.

Metssigade küttimine jätkub

Veterinaarameti kinnitusel oleks võimalik Eestis seakatku piiramiseks veel nii mõndagi teha. Näiteks saaks seakasvatusi praegusest turvalisemaks muuta.

"Üksviis, kuidas farmi kaitsta, on loomakasvatusüksuste isoleerimine muust alast ja tegevusest farmi territooriumil. Me räägime tarastusest või liikumise piiramisest," pakkus ta.

"Sisuliselt õpime me päev-päevalt ja nädal-nädalalt, kuidas selle taudiga hakkama saada. Siin ei ole kiireid lahendusi, me peame selle probleemiga elama veel aastaid."

Enne seakatku puhangut olid Eestis piirkonnad, kus metssigade asustustihedus oli ligi viis siga tuhande hektari kohta. Praeguseks on Eestis metssigu oluliselt vähem. Seda ühelt poolt katku, teiselt poolt massilise küttimise tõttu.

Eelmisel hooajal kütiti Eesti metsades üle 32 000 metssea, mis oli Kalda sõnul oodatust parem tulemus. Eesmärk on viia metssigade asustustihedus järgmise jahiaasta lõpuks kahe isendini ning ülejärgmiseks aastaks 1,5 isendini tuhande hektari kohta.

"See number on oluline, sest sellise asustustiheduse puhul levik aeglustub märgatavalt, aga kindlasti ei ole see mingi võluvits," märkis Kalda.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics