Ministeerium loodab uue eelnõuga kergendada ravivigade eest hüvitiste maksmist ({{commentsTotal}})

Sotsiaalministeerium loodab aasta lõpus saata kooskõlastusringile seaduseelnõu, millega loodaks patsiendikindlustuse süsteem. See kergendab ravivigade eest hüvitiste maksmist ja esialgse plaani kohaselt toimiks sarnaselt kohustusliku liikluskindlustussüsteemiga.

Tulevikus peaks kõik tervishoiuteenuse osutajad kindlustama end spetsiaalses fondis, millesse kogunud kindlustusmaksetest hakatakse tasuma patsientidele hüvitisi ravivigade tõttu tekitatud tervisekahjude eest. Siis ei pea ravis pettunud patsient enam pöörduma kohtusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Usume küll, et suurem osa patsiente rahuldub sellega, kuigi loomulikult jääb alati võimalus üle pöörduda kohtusse, kui patsient seda arvab, et see on tema meelest vajalik," selgitas sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste.

Patsiendikindlustuse fondis hakkavad tööle eksperdid, kes uurivad patsiendi kaebust ja kui leitakse, et tervisekahju on seotud konkreetse raviprotsessiga, siis langetatakse hüvituse otsus. See kõik peaks ebameeldiva kadalipu muutma patsiendi jaoks lihtsamaks. Luuakse ka vaideorgan nendeks puhkudeks, kui patsient esmase otsusega rahul pole.

"Teine aspekt, mida me tahame teha ka Põhjamaade eeskujul, on see, et muuta seda tänast süülisuse põhimõtet mittesüüliseks. Ehk et mitte tegeleda süüdlaste otsimisega, vaid analüüsi ja ennetusega, et selliseid asju juhtuks võimalikult harva," märkis Paluste.

Sarnane patsiendikindlustuse süsteem on Soomes edukalt toiminud juba veerandsada aastat. Eestis eelistatakse praegu avalik-õigusliku või riikliku fondi loomist.

Eesti Kindlustusseltside Liit leiab, et Soome kogemuse võiks üle võtta täies mahus ehk luua eraõiguslik süsteem.

"Arstid on täna enamasti oma vastutuse vabatahtlikult ära kindlustanud ja muidugi ohud siin on, et kui me hakkame ise jalgratast leiutama, siis ühiskonnale selle mudeli ülesehitamine võib minna tegelikult kallimaks ja siin tuleb hoolikalt analüüsida, mis on erinevad alternatiivid võrreldes sellega, kui me näeme, et midagi on juba toimimas," lausus Kindlustusseltside Liidu juhatuse liige Andres Piirsalu.

Patsiendikindlustuse esialgne kondikava on koos ja sotsiaalministeerium loodab vastava seaduseelnõu ametlikule kooskõlastusringile saata aasta lõpus. Kui suuri vaidlusi ei tule, võiks fond tegutsema hakata 2018. aastal.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.