AK video: kodumaale naasev Kaljulaid tegi ERR-ile Luksemburgis ekskursiooni ({{commentsTotal}})

Kolmapäev oli Kersti Kaljulaidi viimane tööpäev Euroopa Kontrollikojas. Esmaspäeval presidendiametisse asuv Kaljulaid pidas kolleegidele südamliku kõne ja tegi ERR-i korrespondendile Johannes Trallale viimased 12 aastat koduks olnud Luksemburgis ekskursiooni.

Päikesepaistelise kolmapäeva pärastlõunal maandub Euroopa ühe pisema ja rikkama riigi lennujaamas õhulaev, pardal Eesti tulevane president. Ta tuleb ära andma oma töötõendit ja jätma kolleegidega hüvasti, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Euroopa Kontrollikoja kõrged ametnikud on silmnähtavalt elevil. Olukord on tavatu. Esiteks satuvad ajakirjanikud ja fotograafid nende majja harva. Teiseks pole ühtegi selle maja töötajat varem edutatud riigi presidendiks.

"Tõsi, see on midagi unikaalset," nentis Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne.

"Te teate kõik, et ma olen kibelenud lahkuma, aga keegi ei kujutanud ette, et pean kasutama nii rasket väljapääsu," ütles Kaljulaid kolleegidele peetud kõnes.

Endised kolleegid kõnelevad Kersti Kaljulaidist ülivõrdes.

Kaljulaid ei pelga vaidlusi, kujundab alati välja oma arusaama ja jääb seda kaitstes sõbralikuks, ütles Briti kolleeg Peter Welch. "Ta on kiire taibuga ja tal on väga hea arusaamine suurest pildist ja detailist," lisas ta.

"Ta on üks suurima kogemusega liikmeid siin majas ja kui temasugune lahkub, jääb alati tühimik," tunnistas kontrollikoja president Lehne.

Luksemburgis alates 2004. aastast samas kabinetis töötanud Kaljulaid on kontrollinud Euroopa Liidu teadusrahade, põllumajandustoetuste ja ühtekuuluvusvahendite kasutamist.

Neli aastat vastutas Kaljulaid kontrollikoja tähtsaima avaliku dokumendi - aastaaruande koostamise eest, mida tal tuli kaitsta Euroopa Parlamendis. Just etteasted Brüsselis ja Strasbourg'is on voolinud Kaljulaidi täpse ja napisõnalise esinemismaneeri.

"Euroopa Parlamendis antakse sissejuhatavaks sõnavõtuks aega 3-5 minutit. Küsimustele vastamiseks, keegi otseselt ei ütle, aga kui minuti ületad, siis ei ole enam viisakas. Peab jõudma mõtte ära öelda ühe minutiga," selgitas Kaljulaid.

Liftiga sõitmisele eelistab tulevane president käia trepist, aga Kaljulaidi arvel on ka sadu jooksukilomeetreid Luksemburgi mägimaastikul.

Luksemburgi elamise pakkis Kaljulaidide perekond kokku juba suvel. Laste uus kooliaasta pidi algama Eestis, sõltumata sellest, kas valitsus selleks ajaks kontrollikotta uue esindaja leiab. Kuni koalitsioon vaidles, käis tulevane president Luksemburgis lennukiga tööl ja veetis ööd sõprade diivanitel. Enne seda elas ta perega Luksemburgis kuus aastat.

"See on piirkond, kus elab hästi palju tavalisi inimesi, kes töötavad raudteedel, ehituses. Kui me siia kolisime oma kahe väikese lärmaka pojaga, siis olin natuke mures, tegemist ikka vanemate inimestega. Aga kordagi pole olnud mingit pahandust," meenutas Kaljulaid.

Linnaekskursioon jätkus Luksemburgi südames, kunstimuuseumi ja ooperiteatri juures. "See on minu jaoks üks Euroopa ilusamaid linnaruume," tunnistas Kaljulaid.

Mis on aga see, mille Kaljulaid kontrollikojast Kadriorgu kaasa võtab? "12 aastat ausa riigi pidamise õpetust! See on väga tõhus kool!" rõhutas Kaljulaid lõpetuseks.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.