AK video: kodumaale naasev Kaljulaid tegi ERR-ile Luksemburgis ekskursiooni ({{commentsTotal}})

Kolmapäev oli Kersti Kaljulaidi viimane tööpäev Euroopa Kontrollikojas. Esmaspäeval presidendiametisse asuv Kaljulaid pidas kolleegidele südamliku kõne ja tegi ERR-i korrespondendile Johannes Trallale viimased 12 aastat koduks olnud Luksemburgis ekskursiooni.

Päikesepaistelise kolmapäeva pärastlõunal maandub Euroopa ühe pisema ja rikkama riigi lennujaamas õhulaev, pardal Eesti tulevane president. Ta tuleb ära andma oma töötõendit ja jätma kolleegidega hüvasti, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Euroopa Kontrollikoja kõrged ametnikud on silmnähtavalt elevil. Olukord on tavatu. Esiteks satuvad ajakirjanikud ja fotograafid nende majja harva. Teiseks pole ühtegi selle maja töötajat varem edutatud riigi presidendiks.

"Tõsi, see on midagi unikaalset," nentis Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne.

"Te teate kõik, et ma olen kibelenud lahkuma, aga keegi ei kujutanud ette, et pean kasutama nii rasket väljapääsu," ütles Kaljulaid kolleegidele peetud kõnes.

Endised kolleegid kõnelevad Kersti Kaljulaidist ülivõrdes.

Kaljulaid ei pelga vaidlusi, kujundab alati välja oma arusaama ja jääb seda kaitstes sõbralikuks, ütles Briti kolleeg Peter Welch. "Ta on kiire taibuga ja tal on väga hea arusaamine suurest pildist ja detailist," lisas ta.

"Ta on üks suurima kogemusega liikmeid siin majas ja kui temasugune lahkub, jääb alati tühimik," tunnistas kontrollikoja president Lehne.

Luksemburgis alates 2004. aastast samas kabinetis töötanud Kaljulaid on kontrollinud Euroopa Liidu teadusrahade, põllumajandustoetuste ja ühtekuuluvusvahendite kasutamist.

Neli aastat vastutas Kaljulaid kontrollikoja tähtsaima avaliku dokumendi - aastaaruande koostamise eest, mida tal tuli kaitsta Euroopa Parlamendis. Just etteasted Brüsselis ja Strasbourg'is on voolinud Kaljulaidi täpse ja napisõnalise esinemismaneeri.

"Euroopa Parlamendis antakse sissejuhatavaks sõnavõtuks aega 3-5 minutit. Küsimustele vastamiseks, keegi otseselt ei ütle, aga kui minuti ületad, siis ei ole enam viisakas. Peab jõudma mõtte ära öelda ühe minutiga," selgitas Kaljulaid.

Liftiga sõitmisele eelistab tulevane president käia trepist, aga Kaljulaidi arvel on ka sadu jooksukilomeetreid Luksemburgi mägimaastikul.

Luksemburgi elamise pakkis Kaljulaidide perekond kokku juba suvel. Laste uus kooliaasta pidi algama Eestis, sõltumata sellest, kas valitsus selleks ajaks kontrollikotta uue esindaja leiab. Kuni koalitsioon vaidles, käis tulevane president Luksemburgis lennukiga tööl ja veetis ööd sõprade diivanitel. Enne seda elas ta perega Luksemburgis kuus aastat.

"See on piirkond, kus elab hästi palju tavalisi inimesi, kes töötavad raudteedel, ehituses. Kui me siia kolisime oma kahe väikese lärmaka pojaga, siis olin natuke mures, tegemist ikka vanemate inimestega. Aga kordagi pole olnud mingit pahandust," meenutas Kaljulaid.

Linnaekskursioon jätkus Luksemburgi südames, kunstimuuseumi ja ooperiteatri juures. "See on minu jaoks üks Euroopa ilusamaid linnaruume," tunnistas Kaljulaid.

Mis on aga see, mille Kaljulaid kontrollikojast Kadriorgu kaasa võtab? "12 aastat ausa riigi pidamise õpetust! See on väga tõhus kool!" rõhutas Kaljulaid lõpetuseks.

Toimetaja: Laur ViirandLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema