Komissarov: ERM-i juhtumi üks põhjustaja on muuseumide püüdlus sõnumit lihtsustada ({{commentsTotal}})

Vaid nädal aega külastajatele avatud Eesti Rahva Muuseumi üks eksponaat - jalahoobiga purustatav pühakukujutis - on tänaseks saanud juba veidi teistsuguse ilme. "Aktuaalne kaamera. Nädal" aga uuris, miks puudutavad meid aeg-ajalt piire kompavad kunstiteosed niivõrd, et selle autori esialgset ideed tuleb muutma hakata.

Eesti Rahva Muuseumi uut ekspositsiooni ette valmistava töögrupi eesmärk oli näidata meie ajaloos toimunud murdelisi sündmusi, innovatsiooni ja muutusi.

"Meie taotlus oli, et oleks selline eksponaat, kus kajastuks maailmapildi muutus, astumine sellisest kirevast katoliiklikust kiriku ruumist askeetlikusse, kõigest ülearusest, vana usu sümbolitest puhastatud kiriku ruumi selleks, et kuulutada puhast jumalasõna," rääkis ERM-i töögrupi liige, ajaloolane Inna Jürjo.

Multimeedia spetsialistide valmistatud objekt täitis püstitatud ülesande vaid osaliselt. Valitud lahenduse must-valge brutaalsus ja selle demonstratsioon tekitasid muuseumi avaõhtul massiivse pahameeletormi.

"See on ju vastutuse teema ja mitte ainult selle konkreetse näite najal, aga võtame kogu see vastutus, kui me lahkame minevikku. No kas reformatsioon siis sellele väiksele lapsele või täiskasvanule, kel avaneb võimalus virutada jalaga, annab mingisuguse pildi selle suure Euroopa kultuuriloo murrangulise sündmuse olemusest? Loomulikult mitte, me nende pisikeste asjakestega uputame asja olemuse, selles on see probleem," arvas omakorda ajaloolane David Vseviov.

Kuraator Eha Komissarov leidis, et antud juhtumi üks põhjustaja on Eesti muuseumide püüdlus oma ekspositsioone võimalikult atraktiivselt müüa ja seeläbi sõnumit lihtsustada.

"Võiks nagu oletada, et selle 5 või 10 või 15 aasta jooksul on kujunenud või tehtud mingi nimestik teemadest, mis ei allu lihtsatele tsitaatidele või show-kultuurist üle võetud käsitlustele ja kui sellist nimestikku pole, siis seda tuleb kiiresti tegema hakata ja selliste probleemsete nähtuste käsitluseks tuleb siis hakata otsima teisi uusi interaktiivseid lahendusi või nendest suisa loobuda," selgitas Komissarov.

Tänaseks on muuseum tunnistanud oma möödalaskmist ning vägivallale õhutav pedaal on teoselt eemaldatud. Tekkinud verbaalset vägivalda nii muuseumi kui kultuuri vastu laiemalt pole aga sama lihtne kustutada.

"Me kõik peame omamoodi saavutuseks, et kultuur on sotsiaalne ja ei keskendu ainult ilu paljundamisele enda ümber ja kultuur selles sotsiaalsuses muidugi töötab väga palju vägivalla märkidel. Kõne all olev objekt muidugi ei ole hea näide, pigem on tegemist lihtsalt mõttetu vägivallamärgi juurde tegemisega, mis aga sugugi ei tähenda, et kui tekivad mingid publiku ja kultuuriasutuse vahelised konfliktid, peab kogu ühiskond tagajalgadele tõusma," sõnas Komissarov.

"Seal ongi see Twitteri-maailm, see on lühikeste sümbolite maailm. Me nendele reageerime, meil pole aega süveneda mingisse laiemasse tagamaade süsteemide kompleksidesse, nii see paraku on. Niisugused asjad meid ju erutavad. Poliitikud räägivad meiega ju täpselt samasuguste loosungitega ja see erutab, me ju arutleme. Me ju arutame kategooriates "hea või halb". Alles valisime presidenti. See on ju kõik tuttav ja see on praegu teisel tasandil täpselt seesama," arutles ajaloolane Vseviov.{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised