Video: Trumpi ja Clintoni debatt kulges vihases toonis ({{commentsTotal}})

{{1476066330000 | amCalendar}}

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump ja demokraatide kandidaat Hillary Clinton ei kätelnud Eesti aja järgi esmaspäeva öösel alanud teise ja väga oluliseks hinnatud valimisdebati alguses ja kogu debatt kulges vägagi pingelises meeleolus, täheldasid vaatlejad.

Kohale saabusid ka kandidaatide abikaasad Melania Trump ja Bill Clinton. Üritus korraldati Missouris Saint Louisi linnas Washingtoni ülikoolis ja kestis poolteist tundi.

Esimeseks küsimuseks publiku seast oli, et kas kandidaatide käitumine on sobilikuks eeskujuks tänapäeva noortele. Clinton vastas pikalt haridussüsteemist heietades ja rääkides sellest, mida ameeriklased suudavad kõik koos korda saata. Trump rääkis muu hulgas kaubanduslepingutest ja linnade turvalisuse parandamisest.

Kohe võttis valimisväitlust juhtiv ajakirjanik Anderson Cooper üles ka eelmisel nädalal avalikkuse ette jõudnud kümnendivanuse salvestuse, kus Trump kiitleb üsna nilbelt oma eduga naiste hulgas.

"See oli nõndaöelda riietusruumi meestejutt. Ma ei ole selle üle uhke. Ma tõepoolest ei ole selle üle uhke. See tekitab minus väga suurt piinlikkust," tõdes Trump.

"Ma austan väga naisi ja pole tegelikult kedagi, kes seda minust rohkem teeks. See jutt on piinlik, kuid ma pole midagi sellist tegelikkuses teinud. Seevastu Islamiriigiga saan ma hakkama. Neist ma saan lahti," kinnitas Trump.

"Olen Trumpi video üle mõelnud. Ja see tekitas mus kahtlusi, kas Trump sobib presidendiks. Hakkasin juba juuni alguses rääkima, et Trump ei sobi presidendiks. Me kõik nägime ja kuulsime reedel, kuidas Donald rääkis naistest. Kuidas ta naistest räägib, mida ta naistele teeb. Ma arvan, et kõigile on selge, et see, mida ta rääkis, näitab täpselt ära, kes ta on," sekkus Clinton.

Trump ründas seepeale kohe vastu ja tõi näiteks Hillary Clintoni abikaasa Bill Clintoni.

"Meie riigi poliitikas pole kedagi teist olnud, kes oleks olnud naiste suhtes sedavõrd ahistav kui Bill Clinton. Hillary Clinton ründas neidsamu naisi ja tegi seda vihaselt. Neli neist naistest on ka täna siin," ütles Trump.

Trump tõi valimisdebatile kaasa Paula Jonesi, Juanita Broaddricki ja Kathleen Willey ning Kathy Sheltoni. Kaks neist on süüdistanud Bill Clintonit ahistamises ja kolmas koguni vägistamises. Ekspresidenti pole süüdi mõistetud, üks kohtuasi lahenes kokkuleppe teel. Neljas naine Shelton vägistati 12-aastaselt ja tema ründaja advokaadiks oli Hillary Clinton.

"Nii et ärge rääkige mulle mingitest sõnadest, vaid sellest, mida president Clinton tegi. Ta pidi maksma 850 000 trahvi. Ma arvan, et see on häbiväärne ja Hillary peaks enda üle häbenema, kui nüüd aus olla," raius Trump pälvides publiku aplausi.

Trump asus seepeale taas rünnakule ja võttis üles Hillary Clintoni elektronkirjade saaga viidates, et see võib naisele vanglaga lõppeda. Clinton kasutas välisministrina kirjade saatmiseks eraserverit, mis seadis ohtu riigisaladused ja on oma viga ka tunnistanud.

"Kui ma võidan, siis ma teen peaprokurörile ülesandeks kogu see asi uuesti üle vaadata, sest siin on olnud niivõrd palju valesid ja pettust. Kui ma olen president, siis on Clinton vanglas," rääkis Trump.

"Ma olen oma süüd sellest juhtumis korduvalt tunnistanud. Aga see on kohutavalt hea, et keegi sellise temperamendiga nagu Trump ei otsusta siin riigis seaduste eest," vastas Clinton.

Järgmiseks siirduti islamiäärmusluse ja terrorismi ohjeldamise teemadele.

"Meeldib see või mitte, aga see on kaheldamatult probleem. Islamiusulised peaksid ise teada andma, kui midagi juhtub. Clinton ei suuda terrorismiga võidelda, sest tema ega Barack Obama ei suuda isegi avalikult välja öelda sõna islamiäärmuslane," märkis Trump.

"Kahjuks on moslemite kohta öeldud palju halba. Ja mõne sellise asjaga on välja tulnud ka Donald. Islamiriigi võitmiseks on vaja moodustada koalitsioon, kus oleksid enamuses islamiriigid. Me ei ole sõjas islamiga. See tuleb kasuks ainult terroristidele, kui jääb mulje, et me sõdime islamiga. Ma ei kasutaks Süürias maavägesid. Kuid erivägesid - jah. Loodetavasti selleks ajaks, kui ma saan presidendiks, oleme Islamiriigi vähemalt Iraagist välja surunud," seletas Clinton.

"Mulle ei meeldi Assad (Süüria president Bashar al-Assad), kuid ta tapab Islamiriigi liikmeid. Venemaa tapab samuti Islamiriigi võitlejaid ja seda teeb ka Iraan," märkis Trump.

"Clinton räägib karmilt Venemaast ja räägib (mõõdukatest) mässulistest, kuid tegelikult üldse ei tea, kes need sellised üldse on. Vaadake, mis Liibüas toimus, kui relvad sattusid täiesti soovimatute isikute kätte. Samamoodi käib see ka praegu Süürias," hoiatas Trump.

Venemaa teemadele siirdudes süüdistas Clinton Moskvat, et see üritab valimisi kallutada Trumpi kasuks. Clinton tõi näiteks muu hulgas häkkimised demokraatide serverisse, milles kahtlustatakse venelasi.

"Nad üritavad mõjutada valimisi Donald Trumpi kasuks," kinnitas Clinton.

Trump andis mõista, et tegemist ei pruukinud üldse olla häkkimise, vaid lekitamisega,

Clinton jätkas Moskva teemal ja lubas alustada uurimist seoses Venemaa võimalike sõjakuritegudega Süürias.

"Ma toetan püüdlusi uurida Süüria (valitsusvägede) ja Venemaa sõjakuritegusid ning üritada võtta neid vastutusele," ütles Clinton.

Debati lõpuks küsiti presidendikandidaatidelt, kas rivaalil on ka mõni positiivne joon.

"Austan tema (Trumpi) lapsi, kes on väga pühendunud. Ma ei pruugi temaga nõustuda paljudes asjades, kuid seda ma austan," tõi välja Clinton.

"Laste kohta käiv oli äärmiselt ilus kompliment. Ütlen Hillary kohta seda, et ta on võitleja, ta ei anna alla ja seda ma austan. Kuigi tema arvamustega ma ei nõustu," vastas Trump.

Trump süüdistas valimisväitlust juhtinud Anderson Cooperit korduvalt erapoolikuses, tema tahtlikus katkestamises ja segamises ning Clintoni ilmses soosimises. Telekanal CNN on võtnud ka tegelikult avalikult Clintonit pooldava seisukoha.

Debati stenogrammi saab täismahus lugeda SIIT.

 

Allikas: BNSKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics