Augustis oli kaubavahetuse puudujääk selle aasta väikseim ({{commentsTotal}})

Konteinerid Autor: Scanpix

Kaupade eksport kasvas tänavu augustis võrreldes eelmise aasta augustiga 12 protsenti ja import kaheksa protsenti, impordi kasvust kiirem ekspordi kasv vähendas kaubavahetuse puudujääki, mis oli selle aasta väikseim.

Augustis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades ühe miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 80 miljonit eurot, mullu augustis 108 miljonit eurot, teatas statistikaamet.

Augustis olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi ehk 17 protsenti Eesti koguekspordist, Soome 16 protsenti ja Läti 10 protsenti. Eksport kasvas enim Mehhikosse, Soome ja Saksamaale ehk vastavalt 33 miljonit, 19 miljonit ja 14 miljonit eurot.

Mehhikosse eksporditi eelmise aasta augustiga võrreldes enam elektriseadmeid, Soome mehaanilisi masinaid, optikaseadmeid, puitu ja puittooteid ning Saksamaale elektriseadmeid ja mitmesuguseid tööstustooteid. Enim kahanes eksport Hollandisse.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, mitmesuguseid tööstustooteid, puitu ja puittooteid ning mineraalseid tooteid. Väljaveo suurenemist mõjutas oluliselt elektriseadmete, sealhulgas kommunikatsiooniseadmed, mitmesuguste tööstustoodete, sealhulgas kokkupandavad puitehitised ning transpordivahendite, sealhulgas sõiduautode eksport. Vähenes mehaaniliste masinate eksport.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas augustis 71 protsenti kogu ekspordist. Enim mõjutas ekspordi kasvu Eesti päritolu kaupade väljavedu, mis suurenes 14 protsenti, samas välispäritolu kaupade taasväljavedu kasvas seitse protsenti.

Eesti päritolu kaupade ekspordi kasvu võrreldes möödunud aasta augustiga mõjutas enim elektriseadmete, mitmesuguste tööstustoodete, mineraalsete toodete ning metalli ja metalltoodete väljaveo suurenemine. Enim kahanes Eesti päritolu põllumajandussaaduste ja toidukaupade eksport. Riikide lõikes kasvas enim Eesti päritolu toodete väljavedu Mehhikosse, Soome ja Saksamaale.

Augustis imporditi kõige enam kaupu Soomest ehk 13 protsenti Eesti koguimpordist, Saksamaalt 11 protsenti ja Leedust 10 protsenti. Kõige rohkem kasvas import Venemaalt, Saksamaalt ja Hiinast. Eelmise aasta augustiga võrreldes veeti Venemaalt rohkem sisse mineraalseid tooteid, Saksamaalt transpordivahendeid ja Hiinast elektriseadmeid. Kõige enam kahanes import Poolast.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu, mehaanilisi masinaid, transpordivahendeid ning mineraalseid tooteid. Enim mõjutas impordi kasvu transpordivahendite, põllumajandussaaduste ja toidukaupade ning tekstiili ja tekstiiltoodete sisseveo suurenemine. Enim kahanes mineraalsete toodete sissevedu.

Käesoleva aasta augustis olid ekspordihinnad eelmise aasta tasemel, kuid impordihinnad langesid kolme protsendi võrra. Võrreldes käesolev aasta juuliga kasvas augustis eksport 15 protsenti ja import viis protsenti.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.