5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

5 uudist
5 uudist Autor/allikas: ERR/Fotor

Siin on valik täna hommikustest uudistest.

Valitud president Kersti Kaljulaid astub ametisse

 

Eesti uus president Kersti Kaljulaid astub Riigikogu ees vannet andes ametisse. Uue presidendi ametisse astumine tuleb seekord pidulikum, kui seni Eestis on toimunud.

Enne Toompeale liikumist kohtuvad presidendipaarid Kadriorus. Üles rivistatakse auvahtkond ning toimub vabariigi presidendi ametisse astumise pidulik tseremoonia. Seejärel annab Kaljulaid riigikogu ees ametivande ja saab kaela ametiketi.

Riigikogu ees peab Kalulaid presidendina ka oma esimese kõne. Kersti Kaljulaid on öelnud, et kavatseb presidendina inimestega suhelda, sest see ongi suures osas presidendi töö. Ta on öelnud, et Eestis ei ole praegu väga põletavaid probleeme, kuid ta on tõdenud, et väliskeskkond on muutlik ja ajad heitlikud. Ka on tema hinnangul Eesti jõudnud oma arengus sinnamaani, kus on vaja teha otsustavaid uusi samme.


Õiguskomisjon kaalub avalikus teenistuses töötamise piirangute leevendamist

Õiguskomisjon kaalub seadusemuudatust leevendamaks piiranguid avalikus teenistuses töötamisele
Muudatuse eesmärk on leevendada kuriteo eest süüdi mõistetud isikute eluaegseid keelde avalikus teenistuses töötamisele.

Õiguskomisjoni esimehe Heljo Pikhofi sõnul kehtib hetkel mitmete ametite puhul eluaegne keeld töötamisele, kui inimest on karistatud mistahes kuriteo eest, sealhulgas selliste eest, mis ei kvalifitseeru praegu enam kuriteoks või mis pandi toime alaealisena.

Taoliste piirangute ja keeldude mõjualas on näiteks kohtunikud, prokurörid, politsei- ja piirivalveametnikud, vanglateenistujad, päästeametnikud ja avalikud teenistujad.

Pikhof leiab, et karistusega kaasnevad piirangud peaksid igal üksikjuhul olema kooskõlas põhiseadusliku õigusega valida vabalt tegevusala, elukutset ja töökohta.

 

Leht: Tallinna Sadam maksis Poola laevatehasele paarkümmend miljonit üle turuhinna

Tallinna Sadama esitatud fakt, et iga lepingus ületatud päeva eest maksab Poola Remontowa laevatehas 37 500 eurot trahvi, ei pruugi paika pidada, sest laevu tellides maksis sadam paarkümmend miljonit üle turuhinna. Seega on poolakatel aega venitada mõlema laevaga kuni kümme kuud, sest alles siis tiksuvad leppetrahvid nende jaoks nulli, kirjutab Postimees.

Lehe hinnangul on 31,5 miljonit eurot arusaamatult kõrge hind, kui arvestada, et analoogsed laevad valmivad Türgis enam kui kaheksa miljonit eurot tükist odavamalt ning näiteks Saksamaal oldi valmis samal ajal ärimees Vjatšeslav Leedole ehitama uut parvlaeva hinnaga 23 miljonit eurot ning kui Leedo ja tema äripartner Olav Miil tellinuks kaks laeva, langenuks hind 22 miljonile.

TS Laevad edastas vastulause, millega soovisid ümber lükata Postimehe väited nagu oleks laevatehas petnud Tallinna Sadamat kümnete miljonitega. "Tallinna Sadamal on pangagarantiid, mis tähendab, et meie makstud rahad laevatehasele on kaitstud. Ei ole vahet, kas oleme juba maksnud 16 miljonit või 30 miljonit ja halvimal juhul, kui peakski juhtuma nii, et leping jääb täitmata Remontowa poolelt, siis Tallinna Sadam saab oma raha täismahus pangalt tagasi," selgitati TS laevade vastulauses.

Samas kinnitas Tallinna Sadama tütarfirma, et igal juhul on Remontowa huvitatud laeva valmisehitamisest, vastasel juhul tähendaks see ettevõttele keerulist finants- ja majanduslikku olukorda. "Ja kui Postimehe väidetud laeva hind on tunduvalt üle turuhinna, siis tekitab küsimust, kuidas laevatehas leiab sellele kiirelt uue ostja. Laevatehasega kokkulepitud trahvihind on üle turu keskmise ja on pannud laevatehase pingutama," toonitati teates.

 

Trumpi ja Clintoni debatt kulges vihases toonis

USA presidendikandidaadid Donald Trump ja Hillary Clinton pidasid oma teise televäitluse. Seekordne telekohtumine oli veel pingelisem kui eelmine.

Trump tuletas meelde Clintoni abikaasa, endise presidendi Bill Clintoni seksiskandaale ja lubas, et kui tema presidendiks saab, pannakse Hillary Clinton e-kirjade skandaali pärast vangi.

Hillary Clinton võttis jutuks Trumpi uhkeldamise naistekäperdamisega ning ütles taas, et Trump ei sobi presidendiks. Publikust tulnud küsimusele, mida neil teineteise kohta head on öelda, vastas Clinton, et hindab väga Trumpi lapsi, kes on väga toredad ja võimekad ning see ütleb nii mõndagi ka nende isa kohta.

Trump tõi välja, et Clinton ei jäta kunagi midagi pooleli ega anna alla, isegi kui nad ei ole enamasti ühte meelt, mille eest võidelda.

Loe pikemat debati kokkuvõtet ja vaata täismahus videot siit!


Algab teatrifestival Kuldne Mask

 

Eeloleval nädalal on taas võimalik vaadata vene teatri paremikku. Teatrifestival Kuldne mask toob Tallinna mitmeid tänavusi tipplavastusi.

Festivali avaetendus on Andrei Mogutši lavastus "Joobnud" - Peterburi kõige tuntuma tänapäeva vene dramaturgi Ivan Võrõpajevi näidend. Mogutši sai lavastuse eest ka lavastajapreemia.

Dmitri Krõmovi visuaalteater esitab eesti publikule kaks etendust: vaba teatrikeele ja huumoriga "Oma sõnadega" ning "Vene bluus. Seenelkäik", mis visandab nõukogudeajal sündinud põlvkonna portree.

Vene klassikalise psühholoogilise teatri traditsioone näeb Moskva Satirikoni etenduses "Inimene restoranist". Peaosas Konstantin Raikin, lavastajaks aga Jegor Peregudov.

Kõik festivali „Kuldne Mask Eestis" etendused ja üritused on tõlgitud eesti keelde.

Ilmateade

Täna tuleb vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub idatuul 6-12, rannikul puhanguti kuni 18 m/s, õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 7..10°C.

Toimetaja: Allan RajaveeKaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema