5 uudist, mida täna hommikul teada ({{commentsTotal}})

5 uudist Autor: ERR/Fotor

Siin on valik täna hommikustest uudistest.

Valitud president Kersti Kaljulaid astub ametisse

 

Eesti uus president Kersti Kaljulaid astub Riigikogu ees vannet andes ametisse. Uue presidendi ametisse astumine tuleb seekord pidulikum, kui seni Eestis on toimunud.

Enne Toompeale liikumist kohtuvad presidendipaarid Kadriorus. Üles rivistatakse auvahtkond ning toimub vabariigi presidendi ametisse astumise pidulik tseremoonia. Seejärel annab Kaljulaid riigikogu ees ametivande ja saab kaela ametiketi.

Riigikogu ees peab Kalulaid presidendina ka oma esimese kõne. Kersti Kaljulaid on öelnud, et kavatseb presidendina inimestega suhelda, sest see ongi suures osas presidendi töö. Ta on öelnud, et Eestis ei ole praegu väga põletavaid probleeme, kuid ta on tõdenud, et väliskeskkond on muutlik ja ajad heitlikud. Ka on tema hinnangul Eesti jõudnud oma arengus sinnamaani, kus on vaja teha otsustavaid uusi samme.


Õiguskomisjon kaalub avalikus teenistuses töötamise piirangute leevendamist

Õiguskomisjon kaalub seadusemuudatust leevendamaks piiranguid avalikus teenistuses töötamisele
Muudatuse eesmärk on leevendada kuriteo eest süüdi mõistetud isikute eluaegseid keelde avalikus teenistuses töötamisele.

Õiguskomisjoni esimehe Heljo Pikhofi sõnul kehtib hetkel mitmete ametite puhul eluaegne keeld töötamisele, kui inimest on karistatud mistahes kuriteo eest, sealhulgas selliste eest, mis ei kvalifitseeru praegu enam kuriteoks või mis pandi toime alaealisena.

Taoliste piirangute ja keeldude mõjualas on näiteks kohtunikud, prokurörid, politsei- ja piirivalveametnikud, vanglateenistujad, päästeametnikud ja avalikud teenistujad.

Pikhof leiab, et karistusega kaasnevad piirangud peaksid igal üksikjuhul olema kooskõlas põhiseadusliku õigusega valida vabalt tegevusala, elukutset ja töökohta.

 

Leht: Tallinna Sadam maksis Poola laevatehasele paarkümmend miljonit üle turuhinna

Tallinna Sadama esitatud fakt, et iga lepingus ületatud päeva eest maksab Poola Remontowa laevatehas 37 500 eurot trahvi, ei pruugi paika pidada, sest laevu tellides maksis sadam paarkümmend miljonit üle turuhinna. Seega on poolakatel aega venitada mõlema laevaga kuni kümme kuud, sest alles siis tiksuvad leppetrahvid nende jaoks nulli, kirjutab Postimees.

Lehe hinnangul on 31,5 miljonit eurot arusaamatult kõrge hind, kui arvestada, et analoogsed laevad valmivad Türgis enam kui kaheksa miljonit eurot tükist odavamalt ning näiteks Saksamaal oldi valmis samal ajal ärimees Vjatšeslav Leedole ehitama uut parvlaeva hinnaga 23 miljonit eurot ning kui Leedo ja tema äripartner Olav Miil tellinuks kaks laeva, langenuks hind 22 miljonile.

TS Laevad edastas vastulause, millega soovisid ümber lükata Postimehe väited nagu oleks laevatehas petnud Tallinna Sadamat kümnete miljonitega. "Tallinna Sadamal on pangagarantiid, mis tähendab, et meie makstud rahad laevatehasele on kaitstud. Ei ole vahet, kas oleme juba maksnud 16 miljonit või 30 miljonit ja halvimal juhul, kui peakski juhtuma nii, et leping jääb täitmata Remontowa poolelt, siis Tallinna Sadam saab oma raha täismahus pangalt tagasi," selgitati TS laevade vastulauses.

Samas kinnitas Tallinna Sadama tütarfirma, et igal juhul on Remontowa huvitatud laeva valmisehitamisest, vastasel juhul tähendaks see ettevõttele keerulist finants- ja majanduslikku olukorda. "Ja kui Postimehe väidetud laeva hind on tunduvalt üle turuhinna, siis tekitab küsimust, kuidas laevatehas leiab sellele kiirelt uue ostja. Laevatehasega kokkulepitud trahvihind on üle turu keskmise ja on pannud laevatehase pingutama," toonitati teates.

 

Trumpi ja Clintoni debatt kulges vihases toonis

USA presidendikandidaadid Donald Trump ja Hillary Clinton pidasid oma teise televäitluse. Seekordne telekohtumine oli veel pingelisem kui eelmine.

Trump tuletas meelde Clintoni abikaasa, endise presidendi Bill Clintoni seksiskandaale ja lubas, et kui tema presidendiks saab, pannakse Hillary Clinton e-kirjade skandaali pärast vangi.

Hillary Clinton võttis jutuks Trumpi uhkeldamise naistekäperdamisega ning ütles taas, et Trump ei sobi presidendiks. Publikust tulnud küsimusele, mida neil teineteise kohta head on öelda, vastas Clinton, et hindab väga Trumpi lapsi, kes on väga toredad ja võimekad ning see ütleb nii mõndagi ka nende isa kohta.

Trump tõi välja, et Clinton ei jäta kunagi midagi pooleli ega anna alla, isegi kui nad ei ole enamasti ühte meelt, mille eest võidelda.

Loe pikemat debati kokkuvõtet ja vaata täismahus videot siit!


Algab teatrifestival Kuldne Mask

 

Eeloleval nädalal on taas võimalik vaadata vene teatri paremikku. Teatrifestival Kuldne mask toob Tallinna mitmeid tänavusi tipplavastusi.

Festivali avaetendus on Andrei Mogutši lavastus "Joobnud" - Peterburi kõige tuntuma tänapäeva vene dramaturgi Ivan Võrõpajevi näidend. Mogutši sai lavastuse eest ka lavastajapreemia.

Dmitri Krõmovi visuaalteater esitab eesti publikule kaks etendust: vaba teatrikeele ja huumoriga "Oma sõnadega" ning "Vene bluus. Seenelkäik", mis visandab nõukogudeajal sündinud põlvkonna portree.

Vene klassikalise psühholoogilise teatri traditsioone näeb Moskva Satirikoni etenduses "Inimene restoranist". Peaosas Konstantin Raikin, lavastajaks aga Jegor Peregudov.

Kõik festivali „Kuldne Mask Eestis" etendused ja üritused on tõlgitud eesti keelde.

Ilmateade

Täna tuleb vähese ja vahelduva pilvisusega sajuta ilm. Puhub idatuul 6-12, rannikul puhanguti kuni 18 m/s, õhtul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 7..10°C.

Toimetaja: Allan Rajavee{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised