Valitsus kinnitas Euroopa Kontrollikoja liikmeks Juhan Partsi ({{commentsTotal}})

{{1476085217000 | amCalendar}}

Valitsus kinnitas esmaspäeval erakorralisel telefoni teel peetud kabinetiistungil Euroopa Kontrollikoja liikmeks Juhan Partsi.

Peaminister Taavi Rõivas ütles otsust kommenteerides, et üksmeele saavutamine oli praeguses etapis möödapääsmatu.

"Olen ka varem öelnud, et Juhan Parts on sellele ametikohale tugev kandidaat. Tema kasuks räägib ainuüksi fakt, et tegemist on endise peaministriga ning kaalu lisab seegi, et Parts on olnud majandusminister ja riigikontrolör," ütles Rõivas.

IRL-i esimehe ja sotsiaalkaitseministri Margus Tsahkna sõnul on oluline, et valitsuses suudeti saavutada üksmeel. "Tunnustan partnereid konstruktiivse suhtumise eest. Nüüd on oluline keskenduda sisupoliitika otsustele," ütles ta.

Tsahkna selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et kontrollikoja liikme valimise protsess muutis selle ametikoha tähtsuse poliitiliseks.

"Ta (Juhan Parts - toim.) on igal juhul sisuliselt tugev kandidaat kui vaadata Euroopa poolt, aga Juhan Partsi me ju teame selles mõttes värvika kujuna, et ta on kindlasti suutnud tekitada furoori Eesti sees. Eks see protsess muutiski selle koha tähtsust liiga poliitiliseks, tegelikult on tõesti tegemist ühe tippametniku kohaga," rääkis Tsahkna.

Ossinovski: sotsid astusid sammu tagasi

Seni otsust pidurdanud sotsiaaldemokraatide esimees ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles, et sotsiaaldemokraatidel on Juhan Partsi sobivuse osas jätkuvalt kahtlusi, kuid otsuse venimine oleks seadnud löögi alla Eesti rahvusvahelise usaldusväärsuse.

"Vabanenud koht on vaja täita ning tulime siinkohal partneritele vastu," lisas Ossinovski.

Sotsiaalmeedias meelemuutust põhjendades kirjutas Ossinovski: "Et Reformierakonna ja IRL-i ühisliit selles küsimuses on murdmatu, otsustasime sel korral astuda sammu tagasi, et Eesti saaks minna edasi."

"Uue kontrollikoja liikme kandidaadi nimetamise küsimus on olnud päevakorral juba ligi aasta. Kogu selle aja jooksul on IRL ja Reformierakond olnud ühemõtteliselt ja jäigalt Juhan Partsi kandidatuuri taga. Olen öelnud, et Juhan Parts ei ole sobiv kandidaat sellele kohale. Olen palunud peaministril leida uus kandidaat. Oleks partnerid pakkunud kevadel uue kandidaadi, oleks küsimus ammu lahendatud. Uut kandidaati ei tulnud, ehkki konsensuslik valitsemisloogika oleks seda eeldanud."

Ossinovski sõnul ei olnud ohtu, et koalitsioon võiks kontrollikoja küsimuse tõttu laguneda. Tema sõnul mõjub otsuse langetamine kindlasti positiivselt valitsuse tööle.

"Ehk teistes küsimustes, mis on sotsiaaldemokraatidele põhimõttelist laadi, loodame, et ka partnerid oskavad seda ka omalt poolt hinnata," ütles Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Samuti ei lubatud tema kinnitusel sotsiaaldemokraatidele Partsi kandidatuuri toetamise eest midagi. "Kindlasti presidendivalimiste kontekstis mingisuguseid kokkuleppeid - üks ametikoht teise vastu - ei tehtud," kinnitas ta.

Sama ütles ka Rõivas. "Meil on tahe Eestit koos juhtida ja selle taustal on tegelikult elementaarne, et me peame ära lahendama ka kohati umbsõlme minevad küsimused," sõnas ta.

Parts valmistub kuulamisteks Euroopa Parlamendis

Juhan Parts ütles ERR-ile, et kavatseb nüüd tõsiselt valmistuda Euroopa Parlamendis toimuvateks kuulamisteks.

"Otsus ei olnud just kiiremate hulgast, kuid mine tea, milleks selline viibimine kasulik võis olla," märkis Parts. "Ehk on ka positiivset võimalik näha."

Kontrollikoja liikme määramine seisis valitsuses üle poole aasta, kuna sotsiaaldemokraadid polnud nõus, et kontrollikoja Eesti esindajaks sobib endine riigikontrolör, kunagine majandus- ja peaminister Juhan Parts. Eesti uue liikme määramine venis üle tähtaja ning muutus nüüd möödapääsmatuks, kuna senine liige Kersti Kaljulaid valiti nädala eest uueks Eesti presidendiks.

Eesti esitatud kontrollikoja liige peab läbima kuulamised Euroopa Parlamendis. Pärast nende edukat läbimist kinnitab liikme ametisse Euroopa Liidu Nõukogu.

 RIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.