Valitsus kinnitas Euroopa Kontrollikoja liikmeks Juhan Partsi ({{commentsTotal}})

{{1476085217000 | amCalendar}}

Valitsus kinnitas esmaspäeval erakorralisel telefoni teel peetud kabinetiistungil Euroopa Kontrollikoja liikmeks Juhan Partsi.

Peaminister Taavi Rõivas ütles otsust kommenteerides, et üksmeele saavutamine oli praeguses etapis möödapääsmatu.

"Olen ka varem öelnud, et Juhan Parts on sellele ametikohale tugev kandidaat. Tema kasuks räägib ainuüksi fakt, et tegemist on endise peaministriga ning kaalu lisab seegi, et Parts on olnud majandusminister ja riigikontrolör," ütles Rõivas.

IRL-i esimehe ja sotsiaalkaitseministri Margus Tsahkna sõnul on oluline, et valitsuses suudeti saavutada üksmeel. "Tunnustan partnereid konstruktiivse suhtumise eest. Nüüd on oluline keskenduda sisupoliitika otsustele," ütles ta.

Tsahkna selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et kontrollikoja liikme valimise protsess muutis selle ametikoha tähtsuse poliitiliseks.

"Ta (Juhan Parts - toim.) on igal juhul sisuliselt tugev kandidaat kui vaadata Euroopa poolt, aga Juhan Partsi me ju teame selles mõttes värvika kujuna, et ta on kindlasti suutnud tekitada furoori Eesti sees. Eks see protsess muutiski selle koha tähtsust liiga poliitiliseks, tegelikult on tõesti tegemist ühe tippametniku kohaga," rääkis Tsahkna.

Ossinovski: sotsid astusid sammu tagasi

Seni otsust pidurdanud sotsiaaldemokraatide esimees ning tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles, et sotsiaaldemokraatidel on Juhan Partsi sobivuse osas jätkuvalt kahtlusi, kuid otsuse venimine oleks seadnud löögi alla Eesti rahvusvahelise usaldusväärsuse.

"Vabanenud koht on vaja täita ning tulime siinkohal partneritele vastu," lisas Ossinovski.

Sotsiaalmeedias meelemuutust põhjendades kirjutas Ossinovski: "Et Reformierakonna ja IRL-i ühisliit selles küsimuses on murdmatu, otsustasime sel korral astuda sammu tagasi, et Eesti saaks minna edasi."

"Uue kontrollikoja liikme kandidaadi nimetamise küsimus on olnud päevakorral juba ligi aasta. Kogu selle aja jooksul on IRL ja Reformierakond olnud ühemõtteliselt ja jäigalt Juhan Partsi kandidatuuri taga. Olen öelnud, et Juhan Parts ei ole sobiv kandidaat sellele kohale. Olen palunud peaministril leida uus kandidaat. Oleks partnerid pakkunud kevadel uue kandidaadi, oleks küsimus ammu lahendatud. Uut kandidaati ei tulnud, ehkki konsensuslik valitsemisloogika oleks seda eeldanud."

Ossinovski sõnul ei olnud ohtu, et koalitsioon võiks kontrollikoja küsimuse tõttu laguneda. Tema sõnul mõjub otsuse langetamine kindlasti positiivselt valitsuse tööle.

"Ehk teistes küsimustes, mis on sotsiaaldemokraatidele põhimõttelist laadi, loodame, et ka partnerid oskavad seda ka omalt poolt hinnata," ütles Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Samuti ei lubatud tema kinnitusel sotsiaaldemokraatidele Partsi kandidatuuri toetamise eest midagi. "Kindlasti presidendivalimiste kontekstis mingisuguseid kokkuleppeid - üks ametikoht teise vastu - ei tehtud," kinnitas ta.

Sama ütles ka Rõivas. "Meil on tahe Eestit koos juhtida ja selle taustal on tegelikult elementaarne, et me peame ära lahendama ka kohati umbsõlme minevad küsimused," sõnas ta.

Parts valmistub kuulamisteks Euroopa Parlamendis

Juhan Parts ütles ERR-ile, et kavatseb nüüd tõsiselt valmistuda Euroopa Parlamendis toimuvateks kuulamisteks.

"Otsus ei olnud just kiiremate hulgast, kuid mine tea, milleks selline viibimine kasulik võis olla," märkis Parts. "Ehk on ka positiivset võimalik näha."

Kontrollikoja liikme määramine seisis valitsuses üle poole aasta, kuna sotsiaaldemokraadid polnud nõus, et kontrollikoja Eesti esindajaks sobib endine riigikontrolör, kunagine majandus- ja peaminister Juhan Parts. Eesti uue liikme määramine venis üle tähtaja ning muutus nüüd möödapääsmatuks, kuna senine liige Kersti Kaljulaid valiti nädala eest uueks Eesti presidendiks.

Eesti esitatud kontrollikoja liige peab läbima kuulamised Euroopa Parlamendis. Pärast nende edukat läbimist kinnitab liikme ametisse Euroopa Liidu Nõukogu.

 Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics