Soomes algas õhuväe suurõppus, kohal on ka Rootsi kolleegid ({{commentsTotal}})

Soome õhuväe suurõppus Ruska. Autor: ilmavoimat.fi

Soomes algas esmaspäeval õhuväe suurõppus, millest võtab osa rohkem kui 50 sõjalennukit, sealhulgas ka Rootsi õhuväe hävitajad Saab JAS 39 Gripen.

Õppus Ruska kestab reedeni ning Soome poolt on sellesse kaasatud kokku 2600 reservväelast, sõdurit ja ajateenijat. Õppuse raames on väljas 30 hävituslennukit F/A-18 Hornet, 15 õppelennukit BAE Systems Hawk, erinevad transpordilennukid ning maaväe helikopterid NH90, vahendas Yle.

Tegemist on esimese korraga, kui Soome riiklikust suurõppusest võtavad osa ka Rootsi õhuväe hävituslennukid ja sõdurid. Soome ja Rootsi õhuväelased korraldavad ühiseid õppusi ja treeninglende sageli, kuid seni on seda tehtud palju väiksemas formaadis.

Soome õhuväe peastaabi kõneisiku, kolonelleitnant Henrik Elo sõnul on kogu õppuse mastaap varasemast oluliselt suurem. "See, et meil on korraga õppusel 1600 reservväelast, 1000 õhuväelast ja ajateenijat, on uus asi," nentis ta.

Rootsi kolleegide, keda on Soome saabunud umbes sada, ülesandeks on etendada õppuse raames vastast. Naaberriigi õhuväelastel on selle jaoks kaasas 6 hävituslennukit koos transpordi- ja staabilennukitega.

Septembris osalesid aga soomlased Rootsis õppusel Flygvapenövning 16 ning Soome õhuväe kinnitusel sarnanes see formaadilt täna alanud Ruska-õppusele.

"Laias plaanis on see kõik seotud süveneva koostööga Soome ja Rootsi õhuväe vahel. See lähtub eelmisel aastal tehtud raportist, mis allkirjastati Soome ja Rootsi kaitseministri poolt," selgitas kolonelleitnant Elo.

Kokkuvõtlikult on õppuse Ruska eesmärgiks harjutada erinevate üksuste tegutsemist erakordses ehk sõjaolukorrale sarnanevas situatsioonis, kus ründajaks on kõrgetasemeline õhuvägi.

Eelmisel nädalal teatas Soome kaitseministeerium kahest juhtumist, kus Venemaa sõjalennukid Su-27 rikkusid Soome õhupiiri.

Kolonelleitnant Elo sõnul pole Läänemerel aktiviseerunud lennutegevus mingil moel seotud Ruska-õppusega.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.