Soomes algas õhuväe suurõppus, kohal on ka Rootsi kolleegid ({{commentsTotal}})

Soome õhuväe suurõppus Ruska.
Soome õhuväe suurõppus Ruska. Autor/allikas: ilmavoimat.fi

Soomes algas esmaspäeval õhuväe suurõppus, millest võtab osa rohkem kui 50 sõjalennukit, sealhulgas ka Rootsi õhuväe hävitajad Saab JAS 39 Gripen.

Õppus Ruska kestab reedeni ning Soome poolt on sellesse kaasatud kokku 2600 reservväelast, sõdurit ja ajateenijat. Õppuse raames on väljas 30 hävituslennukit F/A-18 Hornet, 15 õppelennukit BAE Systems Hawk, erinevad transpordilennukid ning maaväe helikopterid NH90, vahendas Yle.

Tegemist on esimese korraga, kui Soome riiklikust suurõppusest võtavad osa ka Rootsi õhuväe hävituslennukid ja sõdurid. Soome ja Rootsi õhuväelased korraldavad ühiseid õppusi ja treeninglende sageli, kuid seni on seda tehtud palju väiksemas formaadis.

Soome õhuväe peastaabi kõneisiku, kolonelleitnant Henrik Elo sõnul on kogu õppuse mastaap varasemast oluliselt suurem. "See, et meil on korraga õppusel 1600 reservväelast, 1000 õhuväelast ja ajateenijat, on uus asi," nentis ta.

Rootsi kolleegide, keda on Soome saabunud umbes sada, ülesandeks on etendada õppuse raames vastast. Naaberriigi õhuväelastel on selle jaoks kaasas 6 hävituslennukit koos transpordi- ja staabilennukitega.

Septembris osalesid aga soomlased Rootsis õppusel Flygvapenövning 16 ning Soome õhuväe kinnitusel sarnanes see formaadilt täna alanud Ruska-õppusele.

"Laias plaanis on see kõik seotud süveneva koostööga Soome ja Rootsi õhuväe vahel. See lähtub eelmisel aastal tehtud raportist, mis allkirjastati Soome ja Rootsi kaitseministri poolt," selgitas kolonelleitnant Elo.

Kokkuvõtlikult on õppuse Ruska eesmärgiks harjutada erinevate üksuste tegutsemist erakordses ehk sõjaolukorrale sarnanevas situatsioonis, kus ründajaks on kõrgetasemeline õhuvägi.

Eelmisel nädalal teatas Soome kaitseministeerium kahest juhtumist, kus Venemaa sõjalennukid Su-27 rikkusid Soome õhupiiri.

Kolonelleitnant Elo sõnul pole Läänemerel aktiviseerunud lennutegevus mingil moel seotud Ruska-õppusega.

Toimetaja: Laur Viirandproovisproovis

Fotod ja video: Tallinna staadionitel algasid tantsupeo proovid

Tallinnasse kogunes 585 tantsu- ja võimlemisrühma ligi 8500 esinejaga, sest staadionitel algasid teisipäeval kuni tantsupeo proovid.

Uuendatud: 19:27 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics