Bildti hinnangul soovib Putin praegu teadlikult USA-ga vastasseisu otsida ({{commentsTotal}})

Carl Bildt 2014. aastal Kiievis.
Carl Bildt 2014. aastal Kiievis. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Rootsi endine pea- ja välisminister Carl Bildt teatas pühapäeval, et on väga mures viimasel ajal kasvanud pingete pärast USA ja Venemaa suhetes.

Nädalavahetusel hoiatasid samal teemal ka Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ja Saksamaa endine suursaadik USA-s Wolfgang Ischinger, vahendas uusisuomi.fi.

"On eksiarvamus arvata, et olukord sarnaneb sellele, mis oli külma sõja päevil. Praegune aeg on erinev ja olukord ohtlikum," kirjutas Steinmeier ajalehes Bild avaldatud arvamusartiklis.

"Külma sõja ajal olid USA-l ja Venemaal selged piirid, mida austati. Tänapäeval on aga palju piirkondlikke konflikte ning geopoliitikat on raskem prognoosida," nentis ta.

Diplomaat Wolfgang Ischinger aga märkis samale ajalehele antud intervjuus, et Venemaa ja USA vaheline sõjaline konflikt on täiesti võimalik.

"Sõjaline konflikt on võimalik. Selline oht pole olnud nii suur juba aastakümneid ning Ida ja Lääne vaheline usaldus pole kunagi olnud nii madal," kommenteeris ta.

Carl Bildt aga ütles USA-Vene suhteid iseloomustades, et olukorra muudavad eriti muret tekitavaks viimase aja sündmused.

Nii Bildt kui ka Steinmeier tõid esile Venemaa sammud ÜRO julgeolekunõukogus, kus Moskva kasutas oma vetoõigust ja blokeeris Prantsusmaa poolt esitatud eelnõu, millega sooviti Süürias relvarahu ellu kutsuda. Eelnõud, kus kutsuti üles lõpetama Aleppo pommitamist, toetas ka USA.

Lisaks juhtisid mõlemad tähelepanu Venemaa otsusele peatada relvaplutooniumi käitlemise lepe USA-ga. President Vladimir Putin põhjendas otsust "USA ebasõbraliku poliitikaga Venemaa suunal".

"Putini väljendusviis on selline, et selle ilmselge eesmärk on konflikti otsida. See koos Süüria olukorraga teeb loomulikult murelikuks," kirjutas Bildt oma blogis.

Ka USA mõttekoja Atlantic Council Ida-Euroopa ekspert ning omal ajal president Boris Jeltsini nõunike hulka kuulunud Per Anders Åslund rõhutas tekkinud olukorra ohtlikkust.

"USA ja Venemaa vahelised pinged suurenevad kiirelt: Süüria, MH17, Vene küberrünnakud USA poliitikute vastu ja raketisüsteemi Iskander viimine Kaliningradi," loetles ta.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov saatis pühapäeval Washingtonile vägagi otsekohese sõnumi.

"Kui USA otsustab pommitada Assadi valitsuse õhuväe lennuvälju, siis ei kavatse me kõrvaltvaatajaks jääda. Tegemist on ohtliku mänguga arvestades seda, et Venemaa on Süürias sealse seadusliku valitsuse poolt kutsutuna ja et meil on seal kaks baasi," rääkis Lavrov Vene riigitelevisioonile antud intervjuus.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics