Bildti hinnangul soovib Putin praegu teadlikult USA-ga vastasseisu otsida ({{commentsTotal}})

Carl Bildt 2014. aastal Kiievis. Autor: TASS/Scanpix

Rootsi endine pea- ja välisminister Carl Bildt teatas pühapäeval, et on väga mures viimasel ajal kasvanud pingete pärast USA ja Venemaa suhetes.

Nädalavahetusel hoiatasid samal teemal ka Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier ja Saksamaa endine suursaadik USA-s Wolfgang Ischinger, vahendas uusisuomi.fi.

"On eksiarvamus arvata, et olukord sarnaneb sellele, mis oli külma sõja päevil. Praegune aeg on erinev ja olukord ohtlikum," kirjutas Steinmeier ajalehes Bild avaldatud arvamusartiklis.

"Külma sõja ajal olid USA-l ja Venemaal selged piirid, mida austati. Tänapäeval on aga palju piirkondlikke konflikte ning geopoliitikat on raskem prognoosida," nentis ta.

Diplomaat Wolfgang Ischinger aga märkis samale ajalehele antud intervjuus, et Venemaa ja USA vaheline sõjaline konflikt on täiesti võimalik.

"Sõjaline konflikt on võimalik. Selline oht pole olnud nii suur juba aastakümneid ning Ida ja Lääne vaheline usaldus pole kunagi olnud nii madal," kommenteeris ta.

Carl Bildt aga ütles USA-Vene suhteid iseloomustades, et olukorra muudavad eriti muret tekitavaks viimase aja sündmused.

Nii Bildt kui ka Steinmeier tõid esile Venemaa sammud ÜRO julgeolekunõukogus, kus Moskva kasutas oma vetoõigust ja blokeeris Prantsusmaa poolt esitatud eelnõu, millega sooviti Süürias relvarahu ellu kutsuda. Eelnõud, kus kutsuti üles lõpetama Aleppo pommitamist, toetas ka USA.

Lisaks juhtisid mõlemad tähelepanu Venemaa otsusele peatada relvaplutooniumi käitlemise lepe USA-ga. President Vladimir Putin põhjendas otsust "USA ebasõbraliku poliitikaga Venemaa suunal".

"Putini väljendusviis on selline, et selle ilmselge eesmärk on konflikti otsida. See koos Süüria olukorraga teeb loomulikult murelikuks," kirjutas Bildt oma blogis.

Ka USA mõttekoja Atlantic Council Ida-Euroopa ekspert ning omal ajal president Boris Jeltsini nõunike hulka kuulunud Per Anders Åslund rõhutas tekkinud olukorra ohtlikkust.

"USA ja Venemaa vahelised pinged suurenevad kiirelt: Süüria, MH17, Vene küberrünnakud USA poliitikute vastu ja raketisüsteemi Iskander viimine Kaliningradi," loetles ta.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov saatis pühapäeval Washingtonile vägagi otsekohese sõnumi.

"Kui USA otsustab pommitada Assadi valitsuse õhuväe lennuvälju, siis ei kavatse me kõrvaltvaatajaks jääda. Tegemist on ohtliku mänguga arvestades seda, et Venemaa on Süürias sealse seadusliku valitsuse poolt kutsutuna ja et meil on seal kaks baasi," rääkis Lavrov Vene riigitelevisioonile antud intervjuus.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.