USA meedias jätkub arutelu Trumpi ja Pence'i vastasseisu teemal ({{commentsTotal}})

Trump ja Pence septembris Ohios. Autor: Reuters/Scanpix

Pärast pühapäeva õhtul toimunud teist debatti vabariiklasi esindava Donald Trumpi ja Demokraatliku Partei kandidaadi Hillary Clintoni vahel on USA meedias endiselt fookuses väidetavad pinged Trumpi ja tema asepresidendikandidaadi Mike Pence'i vahel.

Sisuliselt on väidetavat tüli puudutavad kuuldused läinud juba nii suureks, et nii Pence kui ka Trumpi kampaaniameeskond pidid avalikult vastupidist kinnitama, vahendasid Politico, Vox jt.

Indiana kuberner Pence õnnitles oma Twitteri kontol Trumpi "suure debativõidu" puhul ning Trumpi kampaaniajuht Kellyanne Conway rõhutas, et Pence pole kunagi kaalunud Trumpi meeskonnast lahku löömist.

Samas on viimastel päevadel olnud ilmselge, et Trumpi käitumine ja avaldused on Pence'i olukorra üha ebamugavamaks teinud. Laupäeval oli ta sunnitud mõistma hukka Trumpi labased sõnad, mida viimane oli kasutanud kümmekond aastat tagasi ja mille salvestus reedel avalikkuse ette jõudis. "Ma ei kiida neid märkusi heaks ning ma ei saa neid kuidagi kaitsta," nentis Pence oma avalduses.

Hoolimata Trumpi põgusast vabandusest on üha rohkem juhtivaid vabariiklasi hakanud teatama, et nad ei saa enam kuidagi Trumpi toetada - isegi kaudselt ja vastumeelselt mitte - ning osa neist on spekuleerinud võimalusega, et Trump võiks ise tagasi astuda ning loovutada erakonna presidendikandidaadi koha just nimelt Pence'ile. Trump on tagasiastumise välistanud, Pence ise aga pole selliseid väiteid kommenteerinud.

Trumpi ja Pence'i erinevad seisukohad tulid selgelt välja ka äsjase debati käigus, kui hakati rääkima Süüriast ja Venemaast.

Nimelt oli Pence teatanud asepresidendikandidaatide debati ajal, et USA peab olema valmis kasutama sõjalist jõudu Süüria presidendi Bashar al-Assadiga seotud sihtmärkide vastu, kui Venemaa agressiivsed sammud piirkonnas jätkuvad.

Trump aga lükkas Pence'i seisukoha pühapäevase debati ajal tagasi.

"Tema ja mina pole rääkinud, mina jään eriarvamusele," kommenteeris Trump Süüria-teemat.

"Te olete eriarvamusel oma kaaskandidaadiga?" täpsustas debati moderaator Martha Raddatz.

"Ma olen eriarvamusel," tunnistas Trump ja lisas, et USA peaks Venemaad, Iraani ja Assadi režiimi toetama, kui viimased ISIS-ega sõdivad.

Kuigi USA poliitikas on olnud hetki, kus presidendikandidaat ja asepresidendikandidaat mingis küsimuses erinevat nägemust omavad, on selgelt vastupidiste avalduste tegemine väga haruldane. Trumpi ülestunnistus debati ajal oli isegi nii haruldane, et pressiruumis viibinud ajakirjanike seas puhkes üllatuspomin.

Eriti tähelepanuväärne oli Trumpi ütlus, et ta pole oma kaaskandidaadiga seda teemat isegi arutanud. Kampaaniameeskond pidas hiljem selle märkuse tasandamiseks vajalikuks postitada Twitterisse foto sellest, kuidas Trump pühapäeval Pence'iga telefoni teel räägib.

Tõepoolest, Pence ei viibinud debati ajal Trumpi lähedal, vaid oli oma koduosariigis Indianas.

Trumpi ja Clintoni teist debatti on USA ajakirjandus juba nimetanud ajaloo kõige inetumaks debatiks, sest see sisaldas palju isiklikke rünnakuid, ebaviisakusi ja teemasid nagu kandidaatide eraelu, mille tõttu jäi vähem aega tõsiste poliitiliste küsimuste arutamiseks. Trumpi etteastet peeti üldiselt eelmise debati omast paremaks, kuid samas erilist kasu ei pruukinud see talle tuua, sest Clintonit samal ajal ükski oluline tagasilöök ei tabanud.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.