Vene sõjalaev sisenes varude täiendamiseks NATO liikmesriigi sadamasse ({{commentsTotal}})

Vene sõjalaev Ceuta sadamas 7. oktoobril. Autor: Video stoppkaader/Media Ceutaactualidad

Balti laevastiku valvelaev Jaroslav Mudrõi sisenes Ceuta sadamasse (Hispaania eksklaav Maroko rannikul), et täiendada varusid ja lasta meeskonnal puhata, edastas kohalik meedia.

See fregatt väisab Ceutat juba neljandat korda viimaste aastate jooksul. Ajalehe El Pais andmetel külastab seda Hispaania eksklaavi Aafrikas keskmiselt kümme Vene sõjalaeva aastas, nende seas on allveelaevu, fregatte, dessant- ja abilaevu.

Mullu augustis käis Ceutas Venemaa uusim diiselallveelaev Novorossiisk.

"Vene sõjalaevad väisavad seda sadamat vähemalt kümme korda aastas ja on muutnud eksklaavi samahästi kui Vene baasiks Vahemere lääneosas," märkis ajaleht.

Sellised Vene laevade külaskäigud, mis kestavad tavaliselt kolm päeva, toovad linna kaukasse prisket tulu, seal hulgas tangitud kütuse, vee ja toiduainete eest. Ceuta võimude andmetel kulutasid 2300 Vene mereväelast 2014. aastal linnas kokku umbes miljon eurot.

Hispaania meedia rõhutab, et Vene laevu võõrustatakse riigi välisministeeriumi eriosakonna käsul. NATO liitlastelt ei ole selles osas ametlikke proteste tulnud.

Samas väljendas 11 Euroopa Parlamendi saadikut, sealhulgas Poolast ja Baltimaadest, sel kevadel seoses Vene laevade sagedase Ceutas käimisega Euroopa välispoliitikajuhile Federica Mogherinile kevadel rahulolematust.

Oma suhtumise sellesse ütles hiljuti välja ka USA kongressi liige Vabariiklikust Parteist Joe Pitts, nentides, et Vene laevade sadamaskäigud õõnestavad NATO riikide ühtsust. "NATO-l peab olema ühine strateegia Venemaale selliste sadamaskäikude keelamiseks," ütles kongresmen. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNSMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.