Läbirääkijad on USA ja EL-i kaubandusleppe osas ootusi langetanud ({{commentsTotal}})

TTIP ja CETA vastane meeleavaldus Brüsselis. Autor: SIPA/Scanpix

Euroopa Liidu ja USA vabakaubandusleppe (TTIP) kõneluste 15. voor lõppes möödunud reedel suurema kärata.

USA ja EL-i läbirääkijad Dan Mullaney ja Ignacio Bercero kõnelesid pressikonverentsil põhjalikult küll leppe vajadusest, kuid mitte lõppenud vooru tulemustest, vahendas euobserver.com.

Eelmine, juulis toimunud läbirääkimiste ring lõppes eesmärgiga viia läbirääkimised lõpule aasta lõpuks. Nüüdseks on aga latt toodud allapoole.

"Kui me ei suuda lõpetada läbirääkimisi Obama administratsiooni lahkumise ajaks jaanuaris, siis loodame, et meil on selleks ajaks vähemalt tekst, mis selgitab lahti EL-i ja USA seisukohad," ütles üks EL-i ametnik.

Oma viimasel kohtumisel otsustasid EL-i kaubandusministrid jätkata läbirääkimistega jaanuarini, mil tekib USA-s presidendi vahetumisega nn loomulik paus, sest uus riigipea vajab mitu kuud, et oma meeskond paika panna.

Läbirääkimiste 15. voorus keskenduti peamiselt tehnilistele detailidele ning mõistete ja keelelistele erinevuste lahendamisele.

Kiiremate edusammude saavutamine on keeruline mõlema osapoole nn pühade lehmade ohverdamise vajaduse tõttu, mis on näiteks riigihangete turu avamine USA-s ning EL-i geograafilise tähisega kaitstud põllumajandustoodete erikohtlemise kaotamine.

Suurbritannia lahkumine EL-ist vähendas vabakaubandusleppe tähtsust ning probleeme tekitab ka rahulolematus Euroopas.

Juulis tehtud Eurobaromeetri uuringust selgus, et enamik eurooplastest küll jätkuvalt toetavad TTIP-d, kuid selle pooldajate osakaal langeb kõigis riikides peale Rootsi.

Enim on leppe vastu sakslased ja prantslased. Tuleval aastal on mõlemas riigis valimised ning nende valitsuste toetus on kahanemas. Saksamaa sotsiaaldemokraadist asekantsler Sigmar Gabriel on nimetanud vabakaubanduskõnelusi "de facto surnuks" ning Prantsusmaa kaubandusminister Matthias Fekl ütles, et ta kutsub EL-i kolleege üles kõnelusi lõpetama.

Warwicki ülikooli politoloogia dotsent Gabriel Siles-Brugge ütles aga, et keegi ei kavatse veel TTIP-d maha matta. "Oli ette näha, et läbirääkimised ei lõpe Obama administratsiooni ajal," märkis ta ja lisas, et need kestavad tõenäoliselt järgmise aasta lõpuni.

Tema sõnul võib Brexit TTIP kõnelusi hõlbustada, sest EL võib olla siis valmis rohkem kompromisse tegema.

TTIP on olnud töös kolm aastat. Samasuguse leppe tegemine EL-i ja Kanada vahel (CETA) võttis aega viis aastat.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.