Läbirääkijad on USA ja EL-i kaubandusleppe osas ootusi langetanud ({{commentsTotal}})

TTIP ja CETA vastane meeleavaldus Brüsselis.
TTIP ja CETA vastane meeleavaldus Brüsselis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Euroopa Liidu ja USA vabakaubandusleppe (TTIP) kõneluste 15. voor lõppes möödunud reedel suurema kärata.

USA ja EL-i läbirääkijad Dan Mullaney ja Ignacio Bercero kõnelesid pressikonverentsil põhjalikult küll leppe vajadusest, kuid mitte lõppenud vooru tulemustest, vahendas euobserver.com.

Eelmine, juulis toimunud läbirääkimiste ring lõppes eesmärgiga viia läbirääkimised lõpule aasta lõpuks. Nüüdseks on aga latt toodud allapoole.

"Kui me ei suuda lõpetada läbirääkimisi Obama administratsiooni lahkumise ajaks jaanuaris, siis loodame, et meil on selleks ajaks vähemalt tekst, mis selgitab lahti EL-i ja USA seisukohad," ütles üks EL-i ametnik.

Oma viimasel kohtumisel otsustasid EL-i kaubandusministrid jätkata läbirääkimistega jaanuarini, mil tekib USA-s presidendi vahetumisega nn loomulik paus, sest uus riigipea vajab mitu kuud, et oma meeskond paika panna.

Läbirääkimiste 15. voorus keskenduti peamiselt tehnilistele detailidele ning mõistete ja keelelistele erinevuste lahendamisele.

Kiiremate edusammude saavutamine on keeruline mõlema osapoole nn pühade lehmade ohverdamise vajaduse tõttu, mis on näiteks riigihangete turu avamine USA-s ning EL-i geograafilise tähisega kaitstud põllumajandustoodete erikohtlemise kaotamine.

Suurbritannia lahkumine EL-ist vähendas vabakaubandusleppe tähtsust ning probleeme tekitab ka rahulolematus Euroopas.

Juulis tehtud Eurobaromeetri uuringust selgus, et enamik eurooplastest küll jätkuvalt toetavad TTIP-d, kuid selle pooldajate osakaal langeb kõigis riikides peale Rootsi.

Enim on leppe vastu sakslased ja prantslased. Tuleval aastal on mõlemas riigis valimised ning nende valitsuste toetus on kahanemas. Saksamaa sotsiaaldemokraadist asekantsler Sigmar Gabriel on nimetanud vabakaubanduskõnelusi "de facto surnuks" ning Prantsusmaa kaubandusminister Matthias Fekl ütles, et ta kutsub EL-i kolleege üles kõnelusi lõpetama.

Warwicki ülikooli politoloogia dotsent Gabriel Siles-Brugge ütles aga, et keegi ei kavatse veel TTIP-d maha matta. "Oli ette näha, et läbirääkimised ei lõpe Obama administratsiooni ajal," märkis ta ja lisas, et need kestavad tõenäoliselt järgmise aasta lõpuni.

Tema sõnul võib Brexit TTIP kõnelusi hõlbustada, sest EL võib olla siis valmis rohkem kompromisse tegema.

TTIP on olnud töös kolm aastat. Samasuguse leppe tegemine EL-i ja Kanada vahel (CETA) võttis aega viis aastat.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema