Täisteratoodetele kohustuslikku standardit kehtestada ei saa ({{commentsTotal}})

Pagaritööstused määratlesid täistera mõiste.
Pagaritööstused määratlesid täistera mõiste. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Toidutootjad leppisid kokku täistera mõiste kasutamises ning sõlmisid hea tava lepingu. Kõigile kohustuslikuks standardit aga teha ei saa.

Hea tava leping määratleb täistera standardi ja sõnastab, millist toodet võib nimetada täisteratooteks. Pagaritoodete puhul peab peab täisterasisaldus olema vähemalt 50 protsenti, täisterapasta puhul aga sada protsenti.

Toiduainetööstuse liidu juht Sirje Potisepp ütles, et esmakordselt lepitakse Eesti toidusektoris kokku ühe mõiste kasutamine ja kehtestatakse sellele konkreetne standard, mida järgida.

“Siiani oli reguleerimata, millist toodet võib nimetada täisteratooteks ning selleks sai olla näiteks ka leib, milles on vaid viis protsenti täisterajahu. Nüüd on pagaritoodete puhul normiks aga 50-protsendiline täisterajahu sisaldus,“ tõi toiduainetööstuse liidu juht Sirje Potisepp näiteks.

Standardi kasutuselevõtt on siiski kõigest soovituslik valdkonna toidutööstustele, kohustuslikus korras seda kehtestada ei saa.

"Täistera hea tava kokkuleppimine on toimunud toiduainetööstuse liidu initsiatiivil ja on väga teretulnud. Toidu märgistamise nõuded on Euroopa Liidus ühtselt reguleeritud 2014. aastal jõustunud määrusega. Juhul, kui liikmesriik soovib kehtestada täiendavaid nõudeid, mis EL-is ühtselt reguleeritud ei ole, nagu konkreetsel juhul täistera mõiste kasutamise kohta, saab kehtestada lisaks ainult siseriiklikke nõudeid. Need nõuded kehtiksid aga vaid Eesti tootjatele ega hõlmaks näiteks Eestisse sissetoodud pagaritooteid," selgitas maaeluministeeriumi toidu üldnõuete büroo peaspetsialist Katrin Lõhmus ERR-i uudisteportaalile.

"Seetõttu on sellisel viisil vastuvõetud „käitumiskoodeks“ hea ja kiire viis saavutamaks tulemust, mis oleks olnud saavutatav ka siseriikliku õigusaktiga,“ põhjendas Lõhmus.

Täistera mõiste hea tava leppisid kokku toiduainetööstuse liit, leivaliit, pagarite selts, maaeluministeerium, veterinaar- ja toiduamet ning tervise arengu instituut. Hea tava kokkuleppele minnakse üle järk-järgult, eesmärgiga hakata seda toiduainetööstuses järgima hiljemalt järgmise aasta lõpuks.Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema