Õunakasvatajad peavad jaekettide tarnetingimusi liiga rangeteks ({{commentsTotal}})

See aasta on õunakasvatajatele olnud väga saagirohke. Ometi on suuremates jaekettides rohkem välismaa kui Eesti õunu ja kodumaised ubinad on pigem kallimad. Õunakasvatajad leiavad, et jaekettide seatud tarnetingimused on liiga ranged.

Üle Eesti on õunapuud lookas ja kehvemini ei kasva ubinad ka suuremates õunaaedades. Sellest hooliamta on Eesti õunad jaekettides võrreldes välismaiste õuntega vähemuses ja hindki on tihti kallim, ületades kilogrammi kohta ühte eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".


Rimi puu- ja köögiviljade kategooriagrupi juht Elis Suviste ütles, et igast Rimi kauplusest leiab praegu Eesti õuna ja hind ei ole ka kõige kallim. Ta märkis, et Eesti õunakasvatajad on oma hinda mahtude suurendamise eesmärgil allapoole toonud.

Eesti Aiandusliidu tegevjuht Raimond Strastini sõnul on jaekettide seatud tingimused Eesti tootjatele karmid.

"Nende õunte kogused võivad olla päris märkimisväärsed ja tarnetigimused on ka need, mida kaubanduskett tootjalt ootab, ehk siis, et see õun jõuaks mingiks kellaajaks kindlasse sihtpunkti ja tihtipeale küsitakse ka tootjalt transporti, mida tootjal pakkuda ei ole," sõnas Strastin.

Elis Suviste ütles, et tarnijate valikul on oluline kvaliteet, mistõttu peavad tootjad tooma oma õunad kesklattu, mitte konkreetsesse poodi. Teiseks peavad mahud olema sellised, et pood suudaks näiteks sama õunatootja õunu pakkuda nädal aega järjest. Väiketootjatele käib see aga üle jõu.

"Kui toode vastab kvaliteedile, siis meil on täna Eesti õuna pakkujate seas pakkujaid, kes suudavad meile tarnida kesklattu toodet ja sealt me tarnime edasi kauplustele," sõnas ta.

Marjamaa talu peremees Tõnu Oks leidis, et alustaval kasvatajal lihtne ei ole. "Minul on mahlad ja marjad seal Tartu konsumites juba paarkümmend aastat müügil olnud Minul on selles mõttes lihtsam, et mind teatakse. Kasvatajal, kes alustab väga lihtne ei olegi, sest see õun ongi meie kliimas niimoodi, et igal aastal ei tule mingit kindlat taset. Tuleb headel aastatel palju ja siis ongi oht see perioodilisuse teke."

Põhjusi, miks Eesti kohalikud tootjad ei suuda tarbijate vajadusi suuremal määral täita, on Raimond Strastini sõnul mitu. Näiteks ei ole piisavalt uuendatud viljapuuaedu. Teisalt on puudulik ka tootjate endi suutlikkus teha koostööd, et näiteks ühiselt seljad kokku pannes suuremaid koguseid poodi müüki viia.

Toimetaja: Aleksander KrjukovPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics