Ökonomist: ekspordikasv näitab, et kogu majanduskliima tasapisi paraneb ({{commentsTotal}})

Eesti eksport kasvas statistikaameti andmetel augustis aastatagusega võrreldes 12 protsenti, mis on viimaste aastate suurim kasvunumber. Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul näitab ekspordi kasv ka üldise majanduskeskkonna paranemist.

Ekspordikasv on näitaja, mis kõigub kuust-kuusse väga palju, sest Eesti-suguse väikeriigi puhul sõltub palju üksikutest lepingutest ja tehingutest. Sellegipoolest on 12-protsendine kasv tavatult kiire. Viimati kerkis eksport sellest kiiremini rohkem kui kolm ja pool aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kasvu vedasid suuresti kolm kaubagruppi - kommunikatsiooniseadmete eksport Mehhikosse, mille taga on tõenäoliselt suuresti Ericsson, elektrienergia eksport Lätisse ning kokkupandavate majade eksport Rootsi ja Soome. Viimane on seejuures valdkond, mis on kiiresti üldise nõrga ekspordi taustal jõudsalt kasvanud juba mõnda aega.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina ütles, et kuigi eksporti vedasid kolm kaubagruppi, iseloomustab augustikuine ekspordikasv siiski ka seda, et üldine majanduskliima on väikeste sammude haaval paranemas.

"Kui me vaatame meie kümne peamise kaubanduspartneri impordinõudlust, võrdleme eelmist, seda ja järgmist aastat, siis on näha, et vaatamata sellele, et majanduskeskkond globaalselt on väga nõrk, näitab meie kümne peamise kaubanduspartneri impordinõudlus tasapisi paranemist," selgitas Mertsina.

Augustikuisele tasemele kasv aga pikemaks ajaks pidama ei jää, kuid vähemalt kuni kolmeprotsendine kasv peaks siiski püsima nii selle kui ka järgmise aasta kokkuvõttes.

"Impordinõudlus küll paraneb tasapisi, aga väga kiiret kasvu ei tule, sest ekspordikasv maailmas on suhteliselt nõrk," märkis Mertsina.

Toimetaja: Merili NaelLunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics