Ökonomist: ekspordikasv näitab, et kogu majanduskliima tasapisi paraneb ({{commentsTotal}})

Eesti eksport kasvas statistikaameti andmetel augustis aastatagusega võrreldes 12 protsenti, mis on viimaste aastate suurim kasvunumber. Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul näitab ekspordi kasv ka üldise majanduskeskkonna paranemist.

Ekspordikasv on näitaja, mis kõigub kuust-kuusse väga palju, sest Eesti-suguse väikeriigi puhul sõltub palju üksikutest lepingutest ja tehingutest. Sellegipoolest on 12-protsendine kasv tavatult kiire. Viimati kerkis eksport sellest kiiremini rohkem kui kolm ja pool aastat tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kasvu vedasid suuresti kolm kaubagruppi - kommunikatsiooniseadmete eksport Mehhikosse, mille taga on tõenäoliselt suuresti Ericsson, elektrienergia eksport Lätisse ning kokkupandavate majade eksport Rootsi ja Soome. Viimane on seejuures valdkond, mis on kiiresti üldise nõrga ekspordi taustal jõudsalt kasvanud juba mõnda aega.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina ütles, et kuigi eksporti vedasid kolm kaubagruppi, iseloomustab augustikuine ekspordikasv siiski ka seda, et üldine majanduskliima on väikeste sammude haaval paranemas.

"Kui me vaatame meie kümne peamise kaubanduspartneri impordinõudlust, võrdleme eelmist, seda ja järgmist aastat, siis on näha, et vaatamata sellele, et majanduskeskkond globaalselt on väga nõrk, näitab meie kümne peamise kaubanduspartneri impordinõudlus tasapisi paranemist," selgitas Mertsina.

Augustikuisele tasemele kasv aga pikemaks ajaks pidama ei jää, kuid vähemalt kuni kolmeprotsendine kasv peaks siiski püsima nii selle kui ka järgmise aasta kokkuvõttes.

"Impordinõudlus küll paraneb tasapisi, aga väga kiiret kasvu ei tule, sest ekspordikasv maailmas on suhteliselt nõrk," märkis Mertsina.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.