Dalai-laama külastas Riiat ({{commentsTotal}})

{{1476126281000 | amCalendar}}

Andestust ja mõistmist napib maailmas rohkem kui raha ja haridust, leiab 14. dalai-laama Tenzin Gyatso. Esmaspäeval algasid Riias kaks päeva kestvad dalai-laama õpetused Baltimaade ja Venemaa elanikele ja need peaks selgitama, kas ning miks budistlik õpetus on tõene.

Dalai-laama on Riias üldse viiendat korda ja õpetusi annab teist korda. Ametlikke kohtumisi tal siin kavas ei ole, kuid parlamendiliikmetega ka Eestist on ta siiski kokku saanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dalai-laamalt oodati sõnumit, kuidas üha ärevamaks muutuvas maailmas säilitada rahu ja usaldus. Et dalai-laama ei saa Venemaad külastada, on Riiga kohtuma saabunud ka palju sealseid budiste. Ajal, mil Venemaal erinevate organisatsioonide tegevust pärsitakse, soovitas Tenzin Gyatso enam keskenduda budismi teaduslikule ja filosoofilisele poolele. Dalai-laamalt päriti ka Ukraina-Vene konflikti kohta.

"Kui kahe teineteisega tihedalt seotud rahva konflikt kasvab üle vägivaldseks, ei võida sellest kumbki pool. Mõlemad kaotavad," ütles ta.

Riias antavate õpetuste teema on dalai-laama välja valinud ise. See keskendub India budistliku õpetlase Dharmakirti teose Pramanavarttika teisele peatükile.

Eestlasi oli Riias dalai-laamat kuulamas mitu bussitäit. Teiste hulgas ka riigikogulased, Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik ja Ken-Marti Vaher (IRL).

Talviku sõnul rääkis dalai-laama sõjast ja rahust, Venemaast ja Hiinast, kliimamuutustest ja reinkarnatsioonist.

"Veel pikalt sellest, kuidas ta soovib, et inimesed temaga kohtudes ei oleks kammitsetud, formaalsed ja kanged, vaid oleksid lõbusad avatud, krambivabad ja nimetaks teda tema pühaduse asemel hoopis vennaks," märkis Talvik.

"Meil on hädavajalik rääkida küll religiooni kaudu, kuid siiski harmoonia ja teineteisemõistmise põhialustest. Kui suudame vaidlusalused teemad selgeks väidelda, on see oluliselt parem, kui peaksime üksteisele oma seisukohti jõuga peale suruma," sõnas dalai-laama tõlk Helmuts Ancants.

Dalai-laama leiab, et budistliku loogika ja tunnetusteooria teadmine rikastab iga inimest. Praeguse Euroopa-ringsõidu ajal viib ta selle sõnumi veel nelja riiki.

Toimetaja: Aleksander KrjukovFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.