Dalai-laama külastas Riiat ({{commentsTotal}})

{{1476126281000 | amCalendar}}

Andestust ja mõistmist napib maailmas rohkem kui raha ja haridust, leiab 14. dalai-laama Tenzin Gyatso. Esmaspäeval algasid Riias kaks päeva kestvad dalai-laama õpetused Baltimaade ja Venemaa elanikele ja need peaks selgitama, kas ning miks budistlik õpetus on tõene.

Dalai-laama on Riias üldse viiendat korda ja õpetusi annab teist korda. Ametlikke kohtumisi tal siin kavas ei ole, kuid parlamendiliikmetega ka Eestist on ta siiski kokku saanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Dalai-laamalt oodati sõnumit, kuidas üha ärevamaks muutuvas maailmas säilitada rahu ja usaldus. Et dalai-laama ei saa Venemaad külastada, on Riiga kohtuma saabunud ka palju sealseid budiste. Ajal, mil Venemaal erinevate organisatsioonide tegevust pärsitakse, soovitas Tenzin Gyatso enam keskenduda budismi teaduslikule ja filosoofilisele poolele. Dalai-laamalt päriti ka Ukraina-Vene konflikti kohta.

"Kui kahe teineteisega tihedalt seotud rahva konflikt kasvab üle vägivaldseks, ei võida sellest kumbki pool. Mõlemad kaotavad," ütles ta.

Riias antavate õpetuste teema on dalai-laama välja valinud ise. See keskendub India budistliku õpetlase Dharmakirti teose Pramanavarttika teisele peatükile.

Eestlasi oli Riias dalai-laamat kuulamas mitu bussitäit. Teiste hulgas ka riigikogulased, Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik ja Ken-Marti Vaher (IRL).

Talviku sõnul rääkis dalai-laama sõjast ja rahust, Venemaast ja Hiinast, kliimamuutustest ja reinkarnatsioonist.

"Veel pikalt sellest, kuidas ta soovib, et inimesed temaga kohtudes ei oleks kammitsetud, formaalsed ja kanged, vaid oleksid lõbusad avatud, krambivabad ja nimetaks teda tema pühaduse asemel hoopis vennaks," märkis Talvik.

"Meil on hädavajalik rääkida küll religiooni kaudu, kuid siiski harmoonia ja teineteisemõistmise põhialustest. Kui suudame vaidlusalused teemad selgeks väidelda, on see oluliselt parem, kui peaksime üksteisele oma seisukohti jõuga peale suruma," sõnas dalai-laama tõlk Helmuts Ancants.

Dalai-laama leiab, et budistliku loogika ja tunnetusteooria teadmine rikastab iga inimest. Praeguse Euroopa-ringsõidu ajal viib ta selle sõnumi veel nelja riiki.

Toimetaja: Aleksander KrjukovLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema