Inimesed lasevad WC-potist alla supikulpe, mänguasju, sukkpükse ({{commentsTotal}})

Osadel Eesti kalatööstustel on lootust Vene turule tagasi pääseda. Autor: Postimees/Scanpix

Eesti Vee-ettevõtete Liidu (EVEL) hinnangul ei ole Eesti inimesed teadlikud või lihtsalt ei hooli sellest, et paljusid esemeid ja aineid ei tohiks tualetist alla lasta.

Kõige sagedamini tekivad ummistused köögipaberi, hügieenisidemete, WC-paberi rullide ja toidujäätmete potti viskamisest, kuid on ka palju ekstreemsemaid näited. EVEL tuletab meelde, et WC-pott ei ole prügikast, toruummistus on reeglina ebameeldiv ning selle likvideerimine kulukas.

„Siin kehtivad elementaarsed füüsikaseadused – kõik mis jääb vee pinnale hõljuma ja vees ise ära ei lagune, ei ole mõeldud tualetist alla laskmiseks,“ sõnas EVELi tegevdirektor Vahur Tarkmees.

„Võite kodus ise läbi viia lihtsa testi. Pange külma veega täidetud kaussi tükike WC-paberit ja kõrvale tükk käte kuivatuseks mõeldud köögipaberit ning kohe on näha, et üks neist jääb pinnale, teine aga laguneb ja vajub põhja. Sama juhtub ka torustikus. Halvasti lagunevad hõljuvad ained jäävad torustikku kinni ja hakkavad enda ümber prahti korjama. Tulemus võib olla vägagi ebamugav,“ nentis Tarkmees.

EVEL-i liikmed kogusid kokku kõige ekstreemsemad näited, milliseid esemeid on aegade jooksul torustikust või veepuhastist leitud, ja selliseid näiteid ei tule vee-ettevõtjate sõnul ette sugugi harva.

Leitud on supikulpe, sukkpükse, aluspesu, mänguasju, sh 30-sentimeetrine mängulaev, klaasikilde, kondoome, kilekotte, terveid kalu, konservikarpe, mõõdulint, valehambad jpm.

„Osa inimesi on harjunud tualetist alla laskma toidujäätmeid, mida kindlasti ei tohiks teha,“ rõhutas Tarkmees. „Ilmselt on toitu tualetti visata lihtsam kui prügikasti välja viia, mis on sageli suurte probleemide allikaks. Alla lastakse kõike, alustades kartulikoortest kuni tervete keedutud ja tooreste kartuliteni välja. Suureks probleemiks on ka toidujäätmetest tulenev rasv, mis torustiku külmas vees hangub, hakkab seejärel enda ümber paberit koguma ning ongi ummistus käes.“

Kanalisatsiooni ei tohiks visata ka ravimeid ega muid ohtlikke kemikaale, mis küll lahustuvad ega tekita ummistusi, kuid reostavad keskkonda ja vee-elustikku.

Kanalisatsioonitorude ummistumine tekitab lisatööd ja kulusid nii elukoha omanikule, ühistule kui vee-ettevõtjale. Toru ummistuse korral ei lähe vesi tualettpotist enam alla, pott võib hakata üle ajama ja probleemi likvideerimiseks tuleb tellida survepesu teenus. Halvemal juhul võib torustik hakata liitekohtadest vett välja pressima ja kui see juhtub näiteks suures kortermajas, on kahjustuste parandamine veelgi kulukam ja aeganõudvam.

Probleeme tekib ka pumplates, kus potti visatud esemed ummistavad pumba tööratta või kerivad ümber võlli ja lõhuvad sellega seadmed. Kaudses mõttes maksab ka selle kulu lõpuks kinni tarbija.

EVEL-isse kuulub 47 vee-ettevõtet ja 28 vee-alaga seotud ettevõtet.

Toimetaja: Merilin PärliTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.