Riigikohus tühistas lubatust kõrgemate tuulegeneraatorite kasutusload ({{commentsTotal}})

Elektriliinid ja tuulepark.
Elektriliinid ja tuulepark. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
{{1476173050000 | amCalendar}}

Riigikohus rahuldas teisipäeval Varbla vallaelaniku kaebuse ning tühistas Leedu riigifirma Lietuvos Energija tütarettevõttele Tuuleenergia OÜ kuuluvate Tamba tuulegeneraatorite ehitus- ja kasutusload, kuna need püstitati oluliselt kõrgemad, kui detailplaneeringus ette nähtud.

Riigikohtu halduskolleegium märkis, et kõrguse piirangul on naabrite õigusi kaitsev toime, mille järgimine on ehitusloa andmisel üks esmastest põhinõuetest, samas ei ole tuulikutüübi muutmine iseenesest õigusvastane, kui sellega ei kahjustata avalikku huvi või kolmandate isikute õigusi, ütles riigikohtu pressiesindaja Merje Talvik ERR.ee-le.

Praegusel juhul muudeti aga lisaks tuulikutüübile ka mitmeid ehitise parameetreid, sealhulgas tuulikute kõrgust ehk detailplaneeringus lubatud 85 meetri kõrguse asemel 149,5 meetri kõrgused tuulikud.

Seaduse kohaselt tuleb ehitus- ja kasutuslubade andmisse kaasata igaüks, kelle puhul on võimalik ette näha, et haldusakt võib piirata tema õigusi, kuid antud juhul seda ei tehtud ning lubatud kõrgusepiirangut ületati oluliselt ja ilmselgelt, lisaks ei kaalunud vald võimalust jätta kasutusload ehituslubade puuduste ja tuulikute mõjude tõttu andmata, märkis kohus.

Kolleegiumi hinnangul olid antud rikkumised piisavad, et tunnistada tuulikutele antud ehitus- ja kasutusload formaalselt ja materiaalselt õigusvastasteks.

"On selge, et kasutuslubade tühistamine selles kohtuasjas toob kaasa ettevõtlusvabaduse olulise riive, sest kehtivaid ehituslubasid usaldades on tehtud märkimisväärne investeering, tuulikud on püstitatud ja need töötavad," tõdes kolleegium.

Eelnevat arvestades peab kolleegium oluliseks aga rõhutada, et vallal on õigus ja kohustus uuesti kaaluda kasutuslubade andmist, järgides kõiki kehtivaid õigusnorme ning seejuures on võimalik lõplike kasutuslubade andmise otsustamiseni anda ka ajutised kasutusload.

Kohtu sõnul võib see olla vajalik selleks, et mõõta tegelikku tuulikutest lähtuvat müra. Samuti võib vastandlike õiguste ja huvide vahel kohase tasakaalu saavutamiseks nö lõplikes kasutuslubades kehtestada ka kõrvaltingimusi.

Tuuleenergia OÜ tehnikajuht Sven Aasa ütles ERR.ee-le, et vallas hakatakse tuulikute kasutuslubade küsimust uuesti vaagima ning ettevõte teeb selles igakülgset koostööd.

"Tähtaegade osas riigikohus suunist ei ole andnud ning selle menetlemiskiirus oleneb vallast," tõdes ta.

Seni töötavad tuulikud edasi.

Leedu riiklik energiafirma Lietuvos Energija ostis Tuuleenergia OÜ osaluse investeerimisfirmalt Baltcap jaanuaris, see oli Leedu riigifirma esimene välisinvesteering, vahendas BNS augustis.

Eelmise aasta lõpus, kui Tuuleenergia OÜ oli veel investeerimisfirma Baltcap omanduses, moodustasid firma pikaajalised laenukohustused kokku 20,1 miljonit eurot, selgub firma majandusaasta aruandest. Sellest moodustas 10,05 miljonit eurot SEB Panga ja 10,05 miljonit eurot Nordea antud laen.

Tuuleenergia OÜ opereerib 18-megavatise võimsusega Mäli ja Tamba tuuleparke Varblas, kõik kuus turbiini on tootnud Saksa firma Enercon ning iga tuuliku võimsus on kolm megavatti. Tuulepark käivitati eelmise aasta alguses.

Mullu tootis Tuuleenergia OÜ kokku 57,2 gigavatt-tundi taastuvenergiat ning tuulepargi kasutegur ületas 36 protsenti. Firma läbis ka taastuvenergia toetuse võrgukatsed ning on tänavu seda toetust ka saanud.

Toimetaja: Marek KuulOtt TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema