Riigikohus tühistas lubatust kõrgemate tuulegeneraatorite kasutusload ({{commentsTotal}})

Elektriliinid ja tuulepark. Autor: Postimees/Scanpix
{{1476173050000 | amCalendar}}

Riigikohus rahuldas teisipäeval Varbla vallaelaniku kaebuse ning tühistas Leedu riigifirma Lietuvos Energija tütarettevõttele Tuuleenergia OÜ kuuluvate Tamba tuulegeneraatorite ehitus- ja kasutusload, kuna need püstitati oluliselt kõrgemad, kui detailplaneeringus ette nähtud.

Riigikohtu halduskolleegium märkis, et kõrguse piirangul on naabrite õigusi kaitsev toime, mille järgimine on ehitusloa andmisel üks esmastest põhinõuetest, samas ei ole tuulikutüübi muutmine iseenesest õigusvastane, kui sellega ei kahjustata avalikku huvi või kolmandate isikute õigusi, ütles riigikohtu pressiesindaja Merje Talvik ERR.ee-le.

Praegusel juhul muudeti aga lisaks tuulikutüübile ka mitmeid ehitise parameetreid, sealhulgas tuulikute kõrgust ehk detailplaneeringus lubatud 85 meetri kõrguse asemel 149,5 meetri kõrgused tuulikud.

Seaduse kohaselt tuleb ehitus- ja kasutuslubade andmisse kaasata igaüks, kelle puhul on võimalik ette näha, et haldusakt võib piirata tema õigusi, kuid antud juhul seda ei tehtud ning lubatud kõrgusepiirangut ületati oluliselt ja ilmselgelt, lisaks ei kaalunud vald võimalust jätta kasutusload ehituslubade puuduste ja tuulikute mõjude tõttu andmata, märkis kohus.

Kolleegiumi hinnangul olid antud rikkumised piisavad, et tunnistada tuulikutele antud ehitus- ja kasutusload formaalselt ja materiaalselt õigusvastasteks.

"On selge, et kasutuslubade tühistamine selles kohtuasjas toob kaasa ettevõtlusvabaduse olulise riive, sest kehtivaid ehituslubasid usaldades on tehtud märkimisväärne investeering, tuulikud on püstitatud ja need töötavad," tõdes kolleegium.

Eelnevat arvestades peab kolleegium oluliseks aga rõhutada, et vallal on õigus ja kohustus uuesti kaaluda kasutuslubade andmist, järgides kõiki kehtivaid õigusnorme ning seejuures on võimalik lõplike kasutuslubade andmise otsustamiseni anda ka ajutised kasutusload.

Kohtu sõnul võib see olla vajalik selleks, et mõõta tegelikku tuulikutest lähtuvat müra. Samuti võib vastandlike õiguste ja huvide vahel kohase tasakaalu saavutamiseks nö lõplikes kasutuslubades kehtestada ka kõrvaltingimusi.

Tuuleenergia OÜ tehnikajuht Sven Aasa ütles ERR.ee-le, et vallas hakatakse tuulikute kasutuslubade küsimust uuesti vaagima ning ettevõte teeb selles igakülgset koostööd.

"Tähtaegade osas riigikohus suunist ei ole andnud ning selle menetlemiskiirus oleneb vallast," tõdes ta.

Seni töötavad tuulikud edasi.

Leedu riiklik energiafirma Lietuvos Energija ostis Tuuleenergia OÜ osaluse investeerimisfirmalt Baltcap jaanuaris, see oli Leedu riigifirma esimene välisinvesteering, vahendas BNS augustis.

Eelmise aasta lõpus, kui Tuuleenergia OÜ oli veel investeerimisfirma Baltcap omanduses, moodustasid firma pikaajalised laenukohustused kokku 20,1 miljonit eurot, selgub firma majandusaasta aruandest. Sellest moodustas 10,05 miljonit eurot SEB Panga ja 10,05 miljonit eurot Nordea antud laen.

Tuuleenergia OÜ opereerib 18-megavatise võimsusega Mäli ja Tamba tuuleparke Varblas, kõik kuus turbiini on tootnud Saksa firma Enercon ning iga tuuliku võimsus on kolm megavatti. Tuulepark käivitati eelmise aasta alguses.

Mullu tootis Tuuleenergia OÜ kokku 57,2 gigavatt-tundi taastuvenergiat ning tuulepargi kasutegur ületas 36 protsenti. Firma läbis ka taastuvenergia toetuse võrgukatsed ning on tänavu seda toetust ka saanud.

Toimetaja: Marek KuulTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.