Putini visiit Pariisi jääb ära, sest Hollande on valmis ainult Süüriast rääkima ({{commentsTotal}})

Putin ja Hollande Élysée palees 2015. aasta oktoobris. Autor: Reuters/Scanpix
{{1476177422000 | amCalendar}}

Prantsusmaa presidendi kantselei allika kinnitusel jätab Venemaa riigipea Vladimir Putin ära järgmisel nädalal toimuma pidanud visiidi Pariisi, sest tema kolleeg François Hollande on valmis kohtuma vaid juhul, kui arutatakse olukorda Süürias. Hiljem kinnitas visiidi ärajäämist Vene meediale ka Kremli pressiesindaja.

"Olid kontaktid Kremli ja Élysée palee vahel teisipäeva hommikul, et pakkuda Putinile töövisiiti Süüria teemal arutamiseks, kuid jätta sellest välja kõik muud sündmused, millest president Hollande võiks osa võtta. Vastuseks sellele ettepanekule on Venemaa andnud mõista, et nad soovivad 19. oktoobriks kavandatud visiidi edasi lükata selgitas," allikas Reutersile.

Esialgu oli plaanis, et Putin võtab Pariisis osa ka uue Vene õigeusu katedraali õnnistamistseremooniast ning külastab Vene kunsti näitust.

Kreml: visiit jääb ära, ootame sobivamat aega

Hiljem teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, et president Putin ei lähe järgmisel nädalal Pariisi ega kohtu ka Prantsuse ja Saksa riigijuhtidega, et Süüria kriisi arutada.

"President tegi otsuse oma visiit ära jätta. President märkis, et ta on valmis Pariisi külastama ajal, mis on Hollande'ile sobilik. Me ootame, kui selline sobiv aeg saabub," selgitas Peskov pressikonverentsil.

President Hollande teatas omakorda teisipäeval kommentaariks, et on valmis kohtuma Putiniga alati, kui sellega tekib võimalus liikuda edasi Süürias rahu saavutamise suunas.

Ohus on ka Normandia formaadi kohtumine

Prantsuse diplomaatiliste allikate kohaselt saab samuti 19. oktoobriks kavandatud neljapoolne ehk nn Normandia formaadis kohtumine Donbassi konflikti asjus toimuda vaid siis, kui lähipäeval on märgata "reaalseid edusamme" vaidlusküsimuste lahendamisel.

Seega ei saa allika sõnul hetkel välistada, et Berliinis toimuv kohtumine Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa esindajate vahel jääb samuti ära.

Kremli pressiesindaja Peskov aga ütles teisipäeval, et ettevalmistused Normandia formaadi kohtumiseks hetkeseisuga siiski jätkuvad.

Peskov kinnitas esmaspäeval veel visiidi kavandamist

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teatas, et president Vladimir Putini kavas on endiselt käesoleval kuul Prantsusmaad külastada, kuigi tema kolleeg François Hollande märkis varem, et ei pruugi oma Venemaa ametivenda üldse vastu võttagi.

"Putini Pariisi visiidi ettevalmistustööd jätkuvad," märkis Peskov ja lisas, et mingit uuemat ametlikku informatsiooni pole Moskvale visiidi ja Hollande'iga kohtumise asjus laekunud.

Lisaks kinnitas Vene presidendi kõneisik, et jätkuvalt on kavandamisel ka järgmise Normandia formaadi - Ukraina, venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa - kohtumine Donbassi konflikti küsimuses, vahendasid Lenta, Reuters jt.

Hollande vihjas, et Venemaa võib sõjakuritegude eest kohtu alla minna

Pühapäeval avalikustatud intervjuus mõistis Hollande hukka Venemaa "vastuvõetamatu" tegevuse Süürias ning tunnistas, et ta pole hetkel kindel, kas ta on valmis üleüldse Putiniga kohtuma, kui viimane 19. oktoobril Pariisi saabub.

Telekanali TMC saates “Le Quotidien”, mis jõudis täismahus eetrisse esmaspäeval, märkis Prantsusmaa riigipea, et Aleppo elanikud kannatavad praegu sõjakuritegude käes, mille asjus tuleb läbi viia rahvusvaheline juurdlus.

"Kas see lisaks survet?" arutles Hollande intervjuus Putiniga kohtumise teemal. "Kas me saame tagada, et ta lõpetab selle, mida ta teeb Süürias [Bashar] al-Assadi režiimi aitamiseks andes neile õhuväetoetust Aleppo pommitamiseks? Kui ma ta vastu võtan, siis ütlen ma talle, et see on vastuvõetamatu, see kahjustab isegi Venemaa mainet. Sealne (Aleppo - Toim.) elanikkond on sõjakuritegude ohver ning nende tegude üle mõistetakse kohut."

Prantsusmaa presidendi arvates võib Moskva teod jõuda ka Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) ette, kuigi Venemaa ja Süüria kohtu liikmed ei ole.

Venemaa vetostas laupäeval ÜRO julgeolekunõukogus Prantsusmaa esitatud ning USA ja Suurbritannia toetatud Süüria resolutsiooni, millega sooviti Aleppos relvarahu ja linna kohal lennukeelutsooni kehtestamist.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.