Parts: bürokraatia ajab mind haigutama ({{commentsTotal}})

Juhan Parts riigikogus. Autor: Siim Lõvi /ERR

Pärast aastapikkust ootamist valitsuse poolt Euroopa Kontrollikoja Eesti esindajaks nimetatud Juhan Parts usub, et ta on sobilik kandidaat, ehkki kohapealsed ristsed on tal veel läbimata, enne kui ta ka sealt poolt ametisse nimetatakse.

Endine peaminister ja riigikonrolör Juhan Parts (IRL) rääkis Postimehele antud intervjuus, et tema poolest oleks võinud Euroopa Kontrollikoja Eesti esindaja ametikohale ka avaliku konkursi teha, kuid seda siiski ei tehtud. Samas ütles ta, et nõudmised sobivale kandidaadile on kõrged, näiteks peab inimesel olema riigikontrolli või muu auditeerimisalane töökogemus.

Tema saamine Eesti esindajaks pole veel aga kindel, sest enne tuleb läbida ka kohapealsed testid: täita kirjalik küsimustik, kohtuda Euroopa Kontrollikoja raportööriga ja ilmuda seejärel komisjoni ette, kus esitatakse küsimusi seinast seina. "Eeldan, et see võib võtta kuu, võib-olla kaks," hindas ta edasise protsessi pikkust.

Parts kinnitas, et iga esitatud kandidaat pole neid teste läbinud, kuid ise lubas ta teha väga hea soorituse, et katsed läbida. "Eestit ma alt ei kavatse vedada."

Parts selgitas, et Euroopa Kontrollikoja roll on olla ratsionaalsuse eestkõneleja poliitilises debatis, muutumata ise poliitiliseks institutsiooniks. Ülesandeks on anda kõigile Euroopa institutsioonidele hinnang ehk koostada klassikaline finantsaudit, millele lisandub reeglipärasuse aspekt ehk kontroll, kas kõiki rahasid on kasutatud vastavalt seadustele.

"Missioon on toota usaldust Euroopa institutsioonide vastu, nii nagu riigikontrolli funktsioon on toota usaldust valitsusasutuste vastu."

Parts kinnitas, et töö nõuab nii institusionaalset kogemust kui ka intellektuaalsust ning dokumendipakkide läbitöötamine on vajalik infovaldamise seisukohast, et aru saada, kuidas ja miks mingeid otsuseid tehakse. Otseselt bürokraatlikuks ta seda ametikohta ei pea ning see teda ka ei kõnetaks. "Bürokraatia ajab mind haigutama."

Parts ütles, et kui teda polekski kontrollikoja esindajaks nimetatud, oleks ta jätkanud riigikogu liikmena ning sisustanud vaba aega lugemisega. "Ma ei ole karjääriinimene. /---/ Oleksin lisaks riigikogu tööle jätkanud vaba mõtleja elu." Ta kinnitas, et ongi püüdnud viimasel ajal oma lugemisvõlga iseenda ees kustutada, kuid on alles alguses.

Kuidas ta töö tulemuslikkust kontrollikojas edaspidi hinnata, ei oma ta isegi veel ettekujutust. Ta möönis, et inimesed annavad hinnangu valdavalt avaliku nähtavuse põhjal, kuid see töö seab teatud piiranguid, mida tuleb arvestada. Kindlasti tahaks ta ka Eesti jaoks alles jääda, kuigi mil viisil, seda tuleb veel mõelda. "Pildisolek ei ole eesmärk omaette."

Toimetaja: Merilin PärliLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.