Filipiinide president Duterte hakkab suitsetamise vastu võitlema ({{commentsTotal}})

Filipiinide president Duterte banaanikasvatajatele kõnet pidamas. Autor: Reuters/Scanpix

"Uimastivastase sõja" poolest tuntud Filipiinide president Rodrigo Duterte kavatseb hakata senisest põhjalikumalt võitlema ka suitsetamisega.

Tervishoiuminister Paulyn Ubiali sõnul võib president allkirjastada avalikes kohtades suitsetamise keelu juba enne oktoobri lõppu, vahendas International Business Times.

Duterte rakendas sarnast keeldu ka ajal, kui ta oli Davao linnapea, ning tõenäoliselt on üleriigilise seaduse eelnõu suures osas Davaos kehtinud reeglite koopia.

"Mingit avalikes kohtades suitsetamist ei hakka enam olema, ei siseruumides ega ka õues," selgitas minister Ubial. "Pargid, bussipeatused ning sõidukid. Kõik need on käsitletavad kui avalikud kohad."

Kohaliku meedia teatel oli Duterte omal ajal ka ise suitsetaja, kuid ta loobus sellest harjumusest pärast seda, kui ta hakkas kannatama Barretti metaplaasia all. Nüüd on ta juba pikemat aega teinud kampaaniat ka suitsetamise vastu.

Filipiinide väljaande Rappler andmetel ajas linnapea Duterte omal ajal ka ise taga inimesi, keda ta märkas autoroolis suitsetamas. Väidetavalt oli ta ühel korral sundinud Davao avalikus kohas suitsetamise keeldu rikkunud turisti suitsukoni alla neelama.

Presidendivalimiste kampaania ajal lubas Duterte, et ta võtab sihikule ka avalikus kohas alkoholi tarvitamise. Tema sõnul peab kehtima põhimõte "Kui sul pole maja, siis ära ka joo" ning seega peaks politsei pidama kinni kõik, kes avalikus kohas alkoholi tarvitavad.

Duterte võitis sel aastal valimised suurte häälteenamusega, sest lubas riigis uimastikurjategijate võimutsemise lõpetada. Kampaania käigus on juba tapetud üle 3300 inimese, vahi alla on võetud aga sadu tuhandeid inimesi. Kriitikute sõnul polnud neist enamikul aga uimastitega mingit pistmist.

Inimõigusorganisatsioonid on Filipiinide uimastivastast võitlust teravalt kritiseerinud ja väitnud, et selle varjus tapetakse tsiviilisikuid. Uimastite vastase "sõja" käigus kasutusele võetud meetodite tõttu on otsekohese ning sageli solvanguid sisaldava kõnepruugiga Duterte läinud tülli ka mitmete lääneriikidega, sealhulgas senise olulise liitlase USA-ga.

Toimetaja: Laur ViirandVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.