Stoicescu: Venemaa tahab Lähis-Idas võimalikult palju enne USA valimisi saavutada ({{commentsTotal}})

Kalev Stoicescu
Kalev Stoicescu Autor/allikas: ERR

Venemaa tegutseb Süürias koos president al-Assadi vägedega väga enesekindlalt ja eirab lääneriikide rahualgatusi, sest soovib võimalikult tugevat positsiooni enne USA uue presidendi selgumist saavutada, leiab kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

"Mulle tundub, et Venemaale ja al-Assadi režiimile ei sobi rahu praegustes tingimustes, kui neid saadab sõjaline edu Aleppo rindel. Ka poliitiline initsiatiiv tundub neil olevat kindlalt käes, seepärast ei pidanud ka USA-ga sõlmitud vaherahu kehtestamise kokkuleppe kuigi kaua vastu ja ka Prantsusmaa algatatud resolutsiooni projekt ÜRO Julgeolekunõukogus lükati Kremli poolt üsna kindlalt tagasi," rääkis Stoicescu intervjuus Vikerraadiole.

Venemaa praegust agressiivsust ja üliaktiivset tegevust tuleb tema sõnul mõista kaheti. Ühest küljest püüab Venemaa välja näidata enesekindlustust justkui kontrastiks lääneriikidele, sealhulgas USA-le.

"Et näidata, et teine pool on tahtejõuetu ja võimetu midagi saavutada. See peaks Kremli juhtide nägemuses demonstreerima, et Venemaa on tõusev täht," selgitas teadur.

"Teisalt on selge, et president Putin ja Venemaa sõjakas eliit vaatab õudusega pealt, kuidas nende favoriit Donald Trump kaotab järjest maad Hillary Clintonile. Seepärast püüab Venemaa Süürias ja kogu piirkonnas võimalikult palju saavutada enne, kui Clinton saab presidendiks," lisas ta.

Stoicescu tuletas meelde, et Venemaa on suutnud viimasel ajal Türgiga suhteid siluda, samuti on gaasitoru TurkStream ehitamise lepe alla kirjutatud.

"Viimased uudised on see, et Tartusist Süürias peaks saama Venemaa alaline baas. Isegi Egiptusesse püüab Venemaa rajada alalist baasi, Iraaniga tehakse rohkem sõjalist koostööd, töötatakse Iraagi suunal. Seepärast ei näe me ka Ukraina osas mitte mingisuguseid sündmusi, sest Venemaa kogu aur läheb praegu Süüriale ja Lähis-Idale," selgitas Stoicescu.

Kuula intervjuud:

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema