Stoicescu: Venemaa tahab Lähis-Idas võimalikult palju enne USA valimisi saavutada ({{commentsTotal}})

Kalev Stoicescu Autor: ERR

Venemaa tegutseb Süürias koos president al-Assadi vägedega väga enesekindlalt ja eirab lääneriikide rahualgatusi, sest soovib võimalikult tugevat positsiooni enne USA uue presidendi selgumist saavutada, leiab kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu.

"Mulle tundub, et Venemaale ja al-Assadi režiimile ei sobi rahu praegustes tingimustes, kui neid saadab sõjaline edu Aleppo rindel. Ka poliitiline initsiatiiv tundub neil olevat kindlalt käes, seepärast ei pidanud ka USA-ga sõlmitud vaherahu kehtestamise kokkuleppe kuigi kaua vastu ja ka Prantsusmaa algatatud resolutsiooni projekt ÜRO Julgeolekunõukogus lükati Kremli poolt üsna kindlalt tagasi," rääkis Stoicescu intervjuus Vikerraadiole.

Venemaa praegust agressiivsust ja üliaktiivset tegevust tuleb tema sõnul mõista kaheti. Ühest küljest püüab Venemaa välja näidata enesekindlustust justkui kontrastiks lääneriikidele, sealhulgas USA-le.

"Et näidata, et teine pool on tahtejõuetu ja võimetu midagi saavutada. See peaks Kremli juhtide nägemuses demonstreerima, et Venemaa on tõusev täht," selgitas teadur.

"Teisalt on selge, et president Putin ja Venemaa sõjakas eliit vaatab õudusega pealt, kuidas nende favoriit Donald Trump kaotab järjest maad Hillary Clintonile. Seepärast püüab Venemaa Süürias ja kogu piirkonnas võimalikult palju saavutada enne, kui Clinton saab presidendiks," lisas ta.

Stoicescu tuletas meelde, et Venemaa on suutnud viimasel ajal Türgiga suhteid siluda, samuti on gaasitoru TurkStream ehitamise lepe alla kirjutatud.

"Viimased uudised on see, et Tartusist Süürias peaks saama Venemaa alaline baas. Isegi Egiptusesse püüab Venemaa rajada alalist baasi, Iraaniga tehakse rohkem sõjalist koostööd, töötatakse Iraagi suunal. Seepärast ei näe me ka Ukraina osas mitte mingisuguseid sündmusi, sest Venemaa kogu aur läheb praegu Süüriale ja Lähis-Idale," selgitas Stoicescu.

Kuula intervjuud:

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"Kirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.