Trump lubas, et tema võit saab olema "nagu Brexit" ({{commentsTotal}})

Trump 10. oktoobril Wilkes-Barre'i linnas Pennsylvanias. Autor: AFP/Scanpix

Olukorras, kus üha rohkem tuntud vabariiklasi teatab, et nad ei soovi oma erakonna ametlikku presidendikandidaati toetada, on Donald Trump oma positsioonidele kindlaks jäänud ja rõhutab, et mitte mingil juhul ei kavatse ta kandideerimisest loobuda. Viimase aja ebasoodsaid reitingutulemusi kommenteerides aga armastab Trump tuletada meelde juunis toimunud Briti referendumi paljude jaoks ootamatut tulemust.

Ühendriikide kõrgeim valitud ametis vabariiklane, esindajatekoja spiiker Paul Ryan teatas esmaspäeval saadikutele, et ei "kaitse" enam Trumpi ega tee tema heaks kampaaniat. Trump vastas Ryanile torkega Twitteri keskkonnas, vahendasid Politico, Reuters, CNN jt.

"Paul Ryan peaks kulutama rohkem aega eelarve tasakaalustamisele, töökohtadele ja ebaseaduslikule immigratsioonile ja mitte raiskama aega võitluseks Vabariikliku Partei presidendikandidaadiga," seisis Trumpi Twitteri-lehel.

"Ma tõesti loodan, et spiiker Ryan peab oma sõna ja täidab oma lubadust Donald Trumpi toetada," ütles omakorda Trumpi kampaaniajuht Kellyanne Conway telesaates “CBS This Morning”.

Trump on kriitiliste vabariiklaste avaldusi kommenteerinud vihjetega, mille kohaselt tal polegi nende toetust vaja, sest valijate toetusest talle täiesti piisab.

RNC on endiselt Trumpi toetamas

Samas on osa juhtivaid vabariiklasi endiselt Trumpi toetamas - tehes seda sageli vastumeelselt - sest hoolimata presidendikandidaadi rohketest skandaalsetest väljaütlemistest, sealhulgas eelmisel nädalal avalikkuse ette jõudnud labasest kõnepruugist on suur osa Trumpi toetavaid valijaid oma kandidaadile kindlaks jäänud ning see oma valimiskampaaniaid korraldavad vabariiklastest rahvasaadikud on sunnitud selle asjaoluga arvestama.

Näiteks Vabariiklaste Rahvuskomitee (RNC) esimees Reince Priebus märkis komitee liikmetele peetud konverentskõnes, et RNC seisab endiselt Trumpi selja taga ning et viimaste päevade uudistel pole senistele suhetele mõju olnud.

Clintoni toetus on tõusnud, kuid Trump reitingutest ei hooli

Veebilehe RealClear Politics andmetel on vahemikus 28. septembrist 9. oktoobrini tehtud kümne arvamusküsitluste keskmise tulemuse kohaselt demokraat Hillary Clintoni edumaa suurenenud. Endise riigisekretäri toetus on 48,3%, Trumpi oma aga 42,5%. Kümnest arvamusküsitlusest neli on tehtud pärast reedel avalikuks tulnud aastatetagust salvestust, kus Trump naiste aadressil solvavaid märkusi teeb.

Laupäeval ja pühapäeval korraldatud NBC Newsi ja Wall Street Journali arvamusküsitlus näitab aga Clintonile 52-protsendist ja Trumpile 38-protsendist toetust. Kuigi tegu on ainult ühe uuringuga, mille valim pole ka eriti suur, on eksperdid juba märkinud, et sellist vahet konkurendiga pole USA ajaloos veel ühelgi presidendikandidaadil õnnestunud tasa teha. Samas on analüütikud möödunud aasta jooksul korduvalt nentinud, et praegused valimised erinevad eelmistest märkimisväärselt ning varasemate kampaaniate loogikaga on olukorra iseloomustamiseks üsna vähe peale hakata.

Trump ise on korduvalt arvamusküsitluste usaldusväärsuste kahtluse alla seadnud ning toonud näiteks juunis toimunud Briti referendumi, mille puhul prognoositi samuti Euroopa Liidus jätkamist pooldava leeri nappi võitu.

"See on nagu Brexit, sõbrad. Te ainult vaadake," ütles ta esmaspäeval Pennsylvanias.

Samuti on selgunud, et Clintoni ja Trumpi teist teledebatti pühapäeva õhtul vaatas teleri vahendusel vähem inimesi kui esimest teledebatti. Kui esimene teledebatt kogus rekordilised, rohkem 80 miljonit vaatajat, siis teist teledebatti jälgis vaid 66,5 miljonit inimest.

Kandidaatide kolmas teledebatt leiab aset 19. oktoobril Las Vegases.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.