Nobeli komitee on veendunud, et Ahtisaari on Venemaalt pärit nobelist ({{commentsTotal}})

Nobeli rahupreemia laureaat Martti Ahtisaari.
Nobeli rahupreemia laureaat Martti Ahtisaari. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soomes sai palju vastukaja uudis, et Nobeli komitee veebilehel on ekspresident Martti Ahtisaari märgitud kui Venemaalt pärit nobelist.

Esmaspäeval rõõmustati selle üle, et Soome päritolu majandusteadlast Bengt Holmströmi peeti koos kolleeg Oliver Hartiga Nobeli majanduspreemia vääriliseks. Kes aga sattus Nobeli komitee veebilehele soomlastest Nobeli laureaatide nimekirja uurima, sai paraku suure üllatuse osaliseks, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Nimelt oli 2008. aastal Nobeli rahupreemia pälvinud endine Soome president Martti Ahtisaari märgitud Nobeli komitee nimekirjas Venemaa Föderatsiooni esindajate alla. Põhjuseks on see, et Ahtisaari sündis 1937. aastal Viipuri linnas, mille Soome pidi hiljem sõja tagajärjel Nõukogude Liidule loovutama.

Helsingin Sanomat helistas teisipäeva hommikul Nobeli komiteesse, et küsida, kas oleks võimalik Ahtisaari märkida siiski Soome alla.

Telefonis oli tükk aega vaikne, kui pressiesindaja Maria von Konow Ahtisaarit 900 Nobeli laureaadi seast otsis. Kui ta Ahtisaari nime lõpuks üles leidis, sai ta kohe probleemist aru.

"Vaatame, see on väga hea küsimus," nentis ta. "Ma pean täpsustama registri koostajatega, kas see on selline asi, mida tuleks muuta."

Pärast mitme tunni möödumist saabus Nobeli komiteelt e-kiri.

"See on alati problemaatiline riikide puhul," kirjutati kirjas. "Registrid on registrid, tuleb teha otsus ja selle juurde jääda. Me ei saa teha üksikute nobelistide puhul erandeid teha."

Kirjas selgitati, et Nobeli komitee on teinud otsuse teha nobelistide nimekirjad kahel eri viisil. Ühes nimekirjas on päritoluriik määratletud selle põhjal, millise riigi koosseisu kuulus nobelisti sünnikoht tema sündimise ajal. Selles nimekirjas on Ahtisaari nime järel kirjutatud tekst "Soome (praegu Venemaa)".

Teises nimekirjas on nobelistide sünnimaad määratletud selle alusel, millisele riigile sünnikoht praegusel hetkel kuulub.

"Nagu näete, siis Ahtisaarit Soome nimekirjas ei ole, sest tema sünnikoht on nüüd Venemaal. Ma tunnistan, et me peame sinna selgituse lisama," nentis pressiesindaja.

Probleem laheneks üsna lihtsalt, kui nobelistid pandaks nimekirja kodakondsuse alusel, kuid Nobeli komitee kinnitusel pole nad tahtnud seda teed minna, sest mõne nobelisti kodakondsust olevat nii raske tuvastada.

"Lisaks soovis Alfred Nobel, et kodakondsust preemia määramisel arvesse ei võetaks," põhjendati komiteest.

Rahu vahendamisele pühendunud Ahtisaari organisatsioonist CMI (Crisis Management Initiative) öeldi HS-ile, et president on juhtumist teadlik, kuid organisatsioon ei soovi teemat kommenteerida.

Kummalist sissekannet märkas avalikkuses esimesena Nordean ökonomist Olli Kärkkäinen, kes selle kohta ka Twitteris sõna võttis. 

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics