Nobeli komitee on veendunud, et Ahtisaari on Venemaalt pärit nobelist ({{commentsTotal}})

Nobeli rahupreemia laureaat Martti Ahtisaari. Autor: Reuters/Scanpix

Soomes sai palju vastukaja uudis, et Nobeli komitee veebilehel on ekspresident Martti Ahtisaari märgitud kui Venemaalt pärit nobelist.

Esmaspäeval rõõmustati selle üle, et Soome päritolu majandusteadlast Bengt Holmströmi peeti koos kolleeg Oliver Hartiga Nobeli majanduspreemia vääriliseks. Kes aga sattus Nobeli komitee veebilehele soomlastest Nobeli laureaatide nimekirja uurima, sai paraku suure üllatuse osaliseks, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Nimelt oli 2008. aastal Nobeli rahupreemia pälvinud endine Soome president Martti Ahtisaari märgitud Nobeli komitee nimekirjas Venemaa Föderatsiooni esindajate alla. Põhjuseks on see, et Ahtisaari sündis 1937. aastal Viipuri linnas, mille Soome pidi hiljem sõja tagajärjel Nõukogude Liidule loovutama.

Helsingin Sanomat helistas teisipäeva hommikul Nobeli komiteesse, et küsida, kas oleks võimalik Ahtisaari märkida siiski Soome alla.

Telefonis oli tükk aega vaikne, kui pressiesindaja Maria von Konow Ahtisaarit 900 Nobeli laureaadi seast otsis. Kui ta Ahtisaari nime lõpuks üles leidis, sai ta kohe probleemist aru.

"Vaatame, see on väga hea küsimus," nentis ta. "Ma pean täpsustama registri koostajatega, kas see on selline asi, mida tuleks muuta."

Pärast mitme tunni möödumist saabus Nobeli komiteelt e-kiri.

"See on alati problemaatiline riikide puhul," kirjutati kirjas. "Registrid on registrid, tuleb teha otsus ja selle juurde jääda. Me ei saa teha üksikute nobelistide puhul erandeid teha."

Kirjas selgitati, et Nobeli komitee on teinud otsuse teha nobelistide nimekirjad kahel eri viisil. Ühes nimekirjas on päritoluriik määratletud selle põhjal, millise riigi koosseisu kuulus nobelisti sünnikoht tema sündimise ajal. Selles nimekirjas on Ahtisaari nime järel kirjutatud tekst "Soome (praegu Venemaa)".

Teises nimekirjas on nobelistide sünnimaad määratletud selle alusel, millisele riigile sünnikoht praegusel hetkel kuulub.

"Nagu näete, siis Ahtisaarit Soome nimekirjas ei ole, sest tema sünnikoht on nüüd Venemaal. Ma tunnistan, et me peame sinna selgituse lisama," nentis pressiesindaja.

Probleem laheneks üsna lihtsalt, kui nobelistid pandaks nimekirja kodakondsuse alusel, kuid Nobeli komitee kinnitusel pole nad tahtnud seda teed minna, sest mõne nobelisti kodakondsust olevat nii raske tuvastada.

"Lisaks soovis Alfred Nobel, et kodakondsust preemia määramisel arvesse ei võetaks," põhjendati komiteest.

Rahu vahendamisele pühendunud Ahtisaari organisatsioonist CMI (Crisis Management Initiative) öeldi HS-ile, et president on juhtumist teadlik, kuid organisatsioon ei soovi teemat kommenteerida.

Kummalist sissekannet märkas avalikkuses esimesena Nordean ökonomist Olli Kärkkäinen, kes selle kohta ka Twitteris sõna võttis. 

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.