Maruste sõnul tuleks asutada konstitutsioonikohus, Reinsalu seda vajalikuks ei pea ({{commentsTotal}})

Poliitikud ja riigiõiguse spetsialistid kaaluvad põhiseaduslikkuse järelevalve ehk konstitutsioonikohtu asutamise vajadust. Justiitsminister Urmas Reinsalu ei ole konstitutsioonikohtu vajalikkuses kindel, kuid leiab samuti, et süsteem vajab reformimist.

Riigikogu õiguskomisjoni liige Rait Maruste (RE) on üks neist, kes peab konstitutsioonikohtu asutamist vajalikuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maruste on olnud riigikohtu esimees ja Euroopa inimõiguste kohtu kohtunik. Tema sõnul on Eesti maailmas oma riigikohtu korralduse poolest ainulaadne riik. Meil tegeleb põhiseaduse järelevalvega riigikohus muude ülesannete kõrval. Mujal on olemas konstitutsioonikohus.

"Ma olen aina rohkem ja rohkem veendunud, et võiks olla eraldi konstitutsioonikohus. See ei tähenda millegi uuesti loomist, vaid praegusest riigikohtust tuleks põhiseaduse järelevalve kohtulik osa välja tõmmata, võib-olla natuke ümber kohendada. See suuri kulutusi kaasa ei peaks tooma," selgitas Maruste.

Tema hinnangul annab konstitutsioonikohtu asutamise võimaluse riigireform.

Mõte konstitutsioonikohtust pole aga sugugi uus. 15 aastat tagasi tegi president Lennart Meri ametist lahkudes riigikogule ettepaneku põhiseadus- või konstitutsioonikohtu asutamiseks. Meri ütles, et Eesti vabariik vajab organit, millel oleks põhiseaduse lõpliku tõlgendamise õigus, millel oleks õigus lõplikult lahendada näiteks valitsuse ja parlamendi vahelised vaidlused.

Meri sõnul looks põhiseaduskohus tasakaalu, mida Eesti riik toimimiseks vajab.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) tõdes, et põhiseaduse järelevalve süsteem vajab reformimist, kuid seda saab teha ka ilma konstitutsioonikohtu asutamiseta.

"Kas meil on vajadust eraldi institutsiooni järele - me peaksime olema nendes ettepanekutes konservatiivsed. Eraldi konstitutsioonikohtu vajaduse asemel me peaksime pigem hindama seda, kas täna riigikohtus tegutseva põhiseaduse järelevalve kolleegiumi pädevus või roll võiks olla tugevam," rääkis Reinsalu.

Konstitutsioonikohtu asutamine eeldab põhiseaduse muutmist. Maruste hinnangul on põhiseaduse muutmine muutunud juba möödapääsmatuks.

"Paljud asjad on meil fikseeritud seal väga jäigas vormis," märkis ta.

Muu hulgas võiks Maruste hinnangul vähendada riigikogu liikmete arvu. Valitsuse eestvedamisel kutsutakse nüüd kokku komisjon, mis asub põhiseadust analüüsima.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema