EAS kutsub Hiinast tagasi Eesti ainsa majandusesindaja ({{commentsTotal}})

Shanghai Tower Autor: AFP/Scanpix
{{1476246287000 | amCalendar}}

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) teatas septembris Eesti Hiina-välisesindajale Priit Martinsonile, et tema teeneid alates novembrist Hiinas ei vajata ja ta kutsutakse Eestisse tagasi.

Hiinas õppinud ja kohalikku keelt oskav Martinson on töötanud Aasia ärikeskusena tuntud Shanghais erialadiplomaadina kuus aastat ega varjagi, et on asjade käigust äärmiselt häiritud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Martinsoni sõnul tuleb EAS-i otsus eriti halval ajal, sest mitmel Eesti ettevõttel on just hakanud hiinlastega kontakte tekkima ja näha on esimesi koostöö vilju.

LHV panga ühe asutaja ja investori Rain Lõhmuse sõnul mõjub uudis pehmelt öeldes kummaliselt. "Mulle pigem tundub, et Hiina peaks olema Eesti jaoks number üks koht, kus majanduslikud huvid esindatud oleksid. Samas võiks EAS-i välistegevuse üldisemalt üle vaadata küll, aga jällegi – kui seda teeks vähegi mõtlev inimene, siis mingit kokkuhoidu või koomale tõmbamist Hiinast alustada ei tohiks, meeldib see meile või mitte," märkis ta.

Välisministeeriumi otsuse järgi suunatakse Shanghais olev diplomaat Andry Ruumet ümber Pekingi saatkonda ja Shanghai konsulaat suletakse, veel suvel lubas välisministri ametis olnud Marina Kaljurand, et tähtsasse ärikeskusse Shanghaisse jääb EAS-i esindaja, „kes on seal juba praegu ning kes on diplomaadi staatuses ja majandusministeeriumi poolt lähetatud erialaatašee” ning toonaseid vangerdusi põhjendas Kaljurand Pekingi saatkonna tugevdamisega ehk tegelikult ruumide rendilt kulude kokku hoidmisega.

Välisminister Jürgen Ligi ütles ERR-ile, et välisministeeriumi vaates ei olnud Shanghais esinduse hoidmine praktiline, sest konsulaartegevust jagus sinna väga vähe.

"Selle ressursi otsustasime suunata Pekingi saatkonna tugevdamiseks. Sinna on kindlasti vaja ka EASi esindajat ja loodame, et EAS ta Pekingisse saadab. On päris loomulik, et ta kataks seejuures ka teisi Hiina piirkondi, nii nagu teeb seda ka Eesti saadik," märkis Ligi.

EAS kutsus aga esindaja ennetähtaegselt Eestisse tagasi ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saatis talle ka koondamisteate, et lõpetada tagasi tulles tema diplomaatiline staatus.

EAS-i juhatuse esimehe Hanno Tombergi sõnul saab Martinson oma tööd lõpuni viia ka Tallinnast ning juba on otsustatud luua Pekingis asuva Eesti saatkonna juurde nii kiiresti kui võimalik, eeldatavasti juba selle aasta jooksul, majandusdiplomaadi koht.

"Hiina turg on meie jaoks oluline, aga me tõepoolest uurisime terve suve erinevaid variante ning mõistsime, et meil pole võimalik jätta majandusdiplomaati saatkonnast erinevasse asukohta," märkis Tomberg.

Martinsoni sõnul tekitab segadust Eesti üldine majandusstrateegia, kus riik tõmbab oma tegevusi kokku kasvavatel turgudel. "Samal ajal vaadates, mida teevad meie naabrid, rääkimata suurematest Euroopa riikidest: Lätil on Hiinas esindused Shanghais, Pekingis, Ningbos, Soomest tegeleb äriarendusega Hiinas kokku sadakond inimest," märkis ta.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.