Hannes Luts: Rail Balticuga võinuks me saada tõhusa linnalähiraudtee ({{commentsTotal}})

Transpordianalüütik Hannes Luts leiab, et kui panna Rail Balticu trass Harjumaal juba olemasolevasse Tallinna-Rapla trassile, saaks me kaasaegse ja tõhusa linnalähiraudtee ning ka ümbritsevale elanikkonnale oleks projekt vastuvõetavam.

Luts rääkis ETV saates "Vabariigi kodanikud", et täiesti loomulikult on praegu igas vallas vaidlusi konkreetsete kruntide, majade või talude kohta, kuid Rail Balticu vastuvõetavus ümbritsevale elanikkonnale sõltub suuresti sellest, kas see sama elanikkond näeb, et sellest raudteest on neile kasu.

"Täna näeme suurima probleemina, et see see trass, olgem ausad, ega ta kohalikuks või linnalähiliikluseks hästi ei kõlba. Ta läheb suure kaarega asustusest mööda, just selle pärast, et võimalikult vähe inimesi häirida," selgitas transpordianalüütik.

Lutsu arvates on selge konflikt. Ühest küljest me tahaks saada Rail Balticust tõenäoliselt ka linnalähiliikluses kasu, näiteks Tallinna-Rapla suunal. "Aga samas, kui me seda teha tahaks uuele trassile, siis kardan, et me ei jõuaks neid maju ja kodusid üles loendada, mis tuleks maha lammutada, et see raudtee tõesti elanikkonnale lähedal paikneks."

"See viibki meid üha rohkem meid küsimuseni, kas ei oleks mõistlik olnud algusest peale panna see Tallinna-Rapla liinil, kus meil on kõige tihedam asustus, panna see raudtee olemasolevasse n-ö Edelaraudtee hallatavasse trassi. Olen üsna veendunud, et see muudaks raudtee ehitamise kallimaks, aga kas see kasu, mis me sellest saaks, ei kaalu seda üles," küsis ta.

"Olgem ausad, ärgem varjakem tõsiasja, et Rail Balticu abil oleks meil võimalik saada ka kaasaegne ja tõhus linnalähiraudtee Tallinna-Rapla suunal, sest tänasel raudteel on halb läbilaskevõime," lausus Luts.

Tänaseks ebaselge küsimusena tõi transpordianalüütik esile veel transpordipoliitilise või ka maksupoliitiline keskkonna, sest lõppude lõpuks otsustab selle, kas Rail Balticule tulevad kaubad või mitte, kui palju see vedu maksab. Ja hinda mõjutab see, kui palju raudteetransporti ja selle konkurenti maanteetransporti maksustatakse.

"Tänane olukord Eestis, kus me näeme, et raudteetransporti sisuliselt topeltmaksustatakse - meil peavad kaubavedajad tasuma aktsiise ja sinna otsa veel ka taristu kasutustasusid. Ütlen ausalt, see ei anna just kuigi palju kindlust tuleviku suhtes, kui näeme, et täna see maksukeskkond raudteevedusid ei soosi," rääkis Luts.

Toimetaja: Priit LutsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema