Perearstid tahavad patsiendi ooteaega pikendada ({{commentsTotal}})


Perearstid on teinud ettepaneku pikendada patsiendi vastuvõtuaega seniselt viielt tööpäevalt kümnele. Põhjenduseks tuuakse üha kasvav krooniliste haigete arv ja vähene ressurss.

Perearstid kurdavad, et kuna kroonilisi haigeid on järjest rohkem, ei saa nad enam tagada patsientide vastuvõttu viie tööpäeva jooksul, nagu näeb ette tööjuhend. Möödunud nädalal saatis perearstide selts tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile kirja, kus teevad ettepaneku pikendada seda aega kümne tööpäevani, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen kinnitab, et ägeda tervisehädaga inimene peab ka tulevikus pääsema perearsti jutule samal päeval. Nende ettepanek puudutab nn teisi juhte.

"Eesti elanikkond vananeb ja sellega kaasneb krooniliste haigete hulga tõus. See tähendab, et tulebki teha rohkem visiite ja tulebki nende inimestega rohkem tööd teha.Teisest küljest meie tööd reguleerib ministri määrus, mis ütleb, et kõik patsiendid tuleb vastu võtta viie tööpäeva jooksul. Nii on päris selge, et kui maht kasvab, aga ressurssi juurde ei tule, siis me ei suuda seda sätet täita," selgitas Ingerainen.

Perearstid on teinud aastate jooksul mitmeid ettepanekuid, näiteks on soovitatud laiendada pereõdede õigusi. Krooniliste haigete arvu kasv nõuab tulevikus süsteemset lähenemist, see omakorda nõuab rohkem aega ja raha.

Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna (EMO) ülemarst Kristiina Põld ütleb, et kui perearstide ettepanekud nii tööle hakkavad, nagu plaanitud, võiks nende järjekorrad pigem lüheneda. Põllu sõnul on praegu probleem selles, et ägedalt haigestunud patsiendid ei pääse perearsti jutule teisel-kolmandal haiguspäeval ning suunduvad lõpuks ikkagi erakorralise meditsiini osakonda.

"Erakorralise meditsiini osakonna ootesaalid on just ummistunud pigem kergemate haigetega, kes on ägedalt haigestunud - nohud, köhad, seljavalud, jalavalud - ja nad ei pääse piisavalt kiiresti, paari päeva jooksul, perearsti vastuvõtule, et oma ägedalt tekkinud hädale leevendust saada," kirjeldas Põld vaatepilti EMO-s.

Krsitiina Põld ütleb, et patsiendid toovad sageli EMO-sse pöördumise põhjusena pikad ootejärjekorrad perearsti juurde.

"Me kindlasti näeme ka väga palju neid patsiente, kes väidavad meile, et nad perearstile ei pääse, sest ootejärjekorrad ulatuvad isegi kuni paari nädalani. Seda üle peaksid muidugi nüüd teised ametkonnad järelevalvet tegema," leidis Põld.

Ingerainen tunnistab, et ettepanek kohustuslikku vastuvõtuperioodi pikendada on osaliselt ajendatud soovist ennetada võimalikke sanktsioone.

"Meie tööd käivad kontrollimas ja järelevalvet tegemas mitmed ametkonnad, mis on täiesti loomulik osa, aga kui need ametkonnad näevad, et mul ei ole pakkuda täpselt sellist aega, kui nad küsivad, järgnevad sellele arvatavasti sanktsioonid ja me proovime seda ennetada ja öelda, et seda tööd ei ole võimalik viie päeva sees teha, ja kas selleks on tihtipeale üldse otsene vajadus?" viskas Ingerainen küsimuse õhku.

Sotsiaalministeeriumist öeldi, et nad kujundavad oma seisukoha kuu aja jooksul.

 

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics