Perearstid tahavad patsiendi ooteaega pikendada ({{commentsTotal}})


Perearstid on teinud ettepaneku pikendada patsiendi vastuvõtuaega seniselt viielt tööpäevalt kümnele. Põhjenduseks tuuakse üha kasvav krooniliste haigete arv ja vähene ressurss.

Perearstid kurdavad, et kuna kroonilisi haigeid on järjest rohkem, ei saa nad enam tagada patsientide vastuvõttu viie tööpäeva jooksul, nagu näeb ette tööjuhend. Möödunud nädalal saatis perearstide selts tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile kirja, kus teevad ettepaneku pikendada seda aega kümne tööpäevani, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen kinnitab, et ägeda tervisehädaga inimene peab ka tulevikus pääsema perearsti jutule samal päeval. Nende ettepanek puudutab nn teisi juhte.

"Eesti elanikkond vananeb ja sellega kaasneb krooniliste haigete hulga tõus. See tähendab, et tulebki teha rohkem visiite ja tulebki nende inimestega rohkem tööd teha.Teisest küljest meie tööd reguleerib ministri määrus, mis ütleb, et kõik patsiendid tuleb vastu võtta viie tööpäeva jooksul. Nii on päris selge, et kui maht kasvab, aga ressurssi juurde ei tule, siis me ei suuda seda sätet täita," selgitas Ingerainen.

Perearstid on teinud aastate jooksul mitmeid ettepanekuid, näiteks on soovitatud laiendada pereõdede õigusi. Krooniliste haigete arvu kasv nõuab tulevikus süsteemset lähenemist, see omakorda nõuab rohkem aega ja raha.

Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna (EMO) ülemarst Kristiina Põld ütleb, et kui perearstide ettepanekud nii tööle hakkavad, nagu plaanitud, võiks nende järjekorrad pigem lüheneda. Põllu sõnul on praegu probleem selles, et ägedalt haigestunud patsiendid ei pääse perearsti jutule teisel-kolmandal haiguspäeval ning suunduvad lõpuks ikkagi erakorralise meditsiini osakonda.

"Erakorralise meditsiini osakonna ootesaalid on just ummistunud pigem kergemate haigetega, kes on ägedalt haigestunud - nohud, köhad, seljavalud, jalavalud - ja nad ei pääse piisavalt kiiresti, paari päeva jooksul, perearsti vastuvõtule, et oma ägedalt tekkinud hädale leevendust saada," kirjeldas Põld vaatepilti EMO-s.

Krsitiina Põld ütleb, et patsiendid toovad sageli EMO-sse pöördumise põhjusena pikad ootejärjekorrad perearsti juurde.

"Me kindlasti näeme ka väga palju neid patsiente, kes väidavad meile, et nad perearstile ei pääse, sest ootejärjekorrad ulatuvad isegi kuni paari nädalani. Seda üle peaksid muidugi nüüd teised ametkonnad järelevalvet tegema," leidis Põld.

Ingerainen tunnistab, et ettepanek kohustuslikku vastuvõtuperioodi pikendada on osaliselt ajendatud soovist ennetada võimalikke sanktsioone.

"Meie tööd käivad kontrollimas ja järelevalvet tegemas mitmed ametkonnad, mis on täiesti loomulik osa, aga kui need ametkonnad näevad, et mul ei ole pakkuda täpselt sellist aega, kui nad küsivad, järgnevad sellele arvatavasti sanktsioonid ja me proovime seda ennetada ja öelda, et seda tööd ei ole võimalik viie päeva sees teha, ja kas selleks on tihtipeale üldse otsene vajadus?" viskas Ingerainen küsimuse õhku.

Sotsiaalministeeriumist öeldi, et nad kujundavad oma seisukoha kuu aja jooksul.

 

Toimetaja: Merilin PärliLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.