Abdeslami advokaadid teatasid, et loobuvad tema esindamisest ({{commentsTotal}})

Salah Abdeslami prantslasest advokaat Frank Berton. Autor: Reuters/Scanpix

Eelmise aasta novembris Pariisis terrorirünnakuid korraldanud ISIS-e haru ainuke ellu jäänud liige Salah Abdeslam on keeldunud ütluste andmisest ega soovi endale ka mingeid kaitsjaid ning seetõttu otsustasid mehe senised advokaadid tema esindamisest loobuda.

Advokaatide Frank Bertoni ja Sven Mary hinnangul on Abdeslami tunnistuste andmisest keeldumise põhjuseks tema kinnipidamistingimused, vahendas Reuters.

Abdeslami on hoitud Pariisi lähistel asuva vangla üksikkongis alates aprillist, kui ta Belgia võimude poolt Prantsuse kolleegidele üle anti. Kongis jälgib teda valvekaamera 24 tundi ööpäevas.

"Me oleme veendunud, ja nii ta on meile ka öelnud, et ta ei räägi midagi ning kasutab oma õigust vaikida. Mida me teha saame? Ma olen öelnud seda algusest peale, et kui mu klient jätkab vaikimist, siis ma loobun tema kaitsmisest," selgitas Berton.

Advokaadid on korduvalt taotlenud võimudelt Abdeslami kinnipidamistingimuste muutmist, kuid edutult.

"Me oleme näinud, kuidas ta on hakanud eemale tõmbuma. Kui sind kogu aeg jälgitakse, öösel infrapunavalgusega, siis see ajab hulluks. Ja see on kõik poliitilise otsuse tagajärg," lisas Berton.

Ka Abdeslami belglasest advokaat Sven Mary on seisukohal, et kinnipidamistingimused sunnivad Abdeslami enesesse tõmbuma.

"Selle olukorra tõelised ohvrid on Pariisi rünnakute ohvrid. Neil on õigus teada," rõhutas Mary.

"Euroopa tagaotsituim mees"

Maroko juurtega 26-aastane Abdeslam on 13. novembri Pariisi terrorirünnakud korraldanud ISIS-e rühma ainus ellu jäänud liige ning seetõttu oli ta pärast seda ka "Euroopa tagaotsituim mees". 18. märtsil tabati ta Belgia politsei eriüksuslaste poolt Brüsseli islamiterroristide rohkuse tõttu kurikuulsaks saanud Molenbeeki linnaosas ehk piirkonnas, kust ta ise pärit oli.

Üheks Pariisi suitsiiditerroristiks oli ka Salahi vend Brahim Abdeslam. Vennad ja ka mitmed teised terroristid olid pärit või seotud Brüsseliga ning uurijad usuvad, et nii Pariisi kui ka Brüsseli rünnakud viisid läbi sama ISIS-e võrgustiku liikmed.

Pärast vahistamist olevat Abdeslam esialgu Belgia uurijate küsimustele vastanud, kuid pärast Brüsseli pommirünnakuid 22. märtsil on ta kasutanud oma õigust vaikimiseks.

Üheks Pariisi suitsiiditerroristiks oli ka Salahi vend Brahim Abdeslam.

Prantsuse võimud süüdistavad Abdeslami terroriorganisatsiooni kuulumises, terroristlikul eesmärgil sooritatud mõrvas ja mõrvakatsetes, pantvangistamises ning erinevates relvi ja lõhkeaineid puudutavates rikkumistes. Belgias süüdistatakse teda ka mõrvakatses seoses 15. märtsil Brüsselis toimunud tulevahetusega, mille käigus tal õnnestus veel esialgu politseinike eest põgeneda.

Samas on nii tema advokaadid kui ka mõned terrorieksperdid väitnud, et Abdeslam ei mänginud terrorigrupeeringus mingit juhtrolli, vaid tegu olevat olnud tavalise kaasajooksikuga. Asjaolu, et ta end Pariisis õhku ei lasknud ja sündmuskohalt põgenes, on toonud ka selle, et meest on islamiäärmuslaste ringkondades tabanud halvakspanu.

Toimetaja: Laur ViirandLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.