Obama: ma ei saa aru, kuidas vabariiklastest poliitikud veel Trumpi toetada saavad ({{commentsTotal}})

Barack Obama
Barack Obama Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Carolinas Greensboros Demokraatliku Partei kampaaniaüritusel kõnega üles astunud USA president Barack Obama imestas, kuidas mitmed olulised vabariiklastest poliitikud võivad ikka veel Donald Trumpi kandidatuuri toetada.

Obama meelest on täiesti arusaamatu, kuidas mõned Vabariikliku Partei juhtpoliitikud mõistavad Trumpi väljaütlemised muudkui hukka, kuid jätkavad sellest hoolimata tema kui presidendikandidaadi toetamist, vahendasid Reuters, Yle, CNN.

"Nad ütlevad, et nad mõistavad Trumpi jutu jõuliselt hukka, kuid on ikkagi arvamusel, et temast võiks ikkagi president saada. Ma ei saa sellest aru," tunnistas ta.

Obama oli arvamusel, et Trump ei saaks oma nilbe sõnakasutuse - eriti naiste kohta käiva kõnepruugi - tõttu tööd isegi mõnes kohalikus toidupoes.

"Tal ei ole presidendiameti jaoks vajalikku iseloomu, üldist haritust ega isegi tahet informatsiooni hankida. Samuti pole tal põhimõttelist ausameelsust, mida presidendilt nõutakse," nentis riigipea.

Praegune president on seisukohal, et valijad peaksid lükkama tagasi Trumpi "sünge ja pessimistliku" visiooni USA-st.

Obama sõnavõttu üritasid aga takistada mõned demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni vastu protestivad aktivistid. Näiteks olid kohal mees ja naine, kelle T-särkidel oli kiri "Bill Clinton on vägistaja" ning kes üritasid presidendi jutule pidevalt vahele segada. Turvamehed saatsid protestijad minema ning Obama kõnet kuulama tulnud inimesed vilistasid Clintoni-vastased aktivistid välja.

Obama soovis aga, et tema toetajate pahameeletorm vaibuks. "Ärge vilistage! See on ju suurepärane. Nii demokraatia töötabki," põhjendas ta.

Rahvahulk võttis Obamat kuulda ning asus hoopis skandeerima hüüdlauset: "Hääletage!"

Obama viitas kõnes ka Trumpi äri ajamise tavadele ja maksude maksmisest kõrvale hoidumisele. "Nad ütlevad, et maja alati võidab," märkis ta Trumpi kasiinoäri meelde tuletades. "Ma ei tea, kuidas see käib." 

Trump jätkas vabariiklastest kriitikute ründamist

Donald Trump ise aga sisustas teisipäevase päeva peamiselt Twitteris, kus ta kritiseeris teravalt neid vabariiklastest poliitikuid, kes on teda kritiseerinud või tema toetamisest loobunud.

"See on nii tore, et mu küljest on ahelad ära võetud ning ma saan nüüd Ameerika eest võidelda sellisel viisil nagu ma seda ise tahan," kinnitas Trump.

Trumpi hinnangul on "mittelojaalsed" vabariiklased palju tülikamad kui Clinton. "Neid tuleb igalt poolt. Nad ei tea, kuidas võita - ma õpetan seda neile!"

Pärast Twitteri postitusi kordas ta samu seisukohti ka Fox Newsile antud intervjuus, kus rõhutas, et tal pole ei esindajatekoja spiikri Paul Ryani ja teiste vabariiklastest poliitikute toetust üldse vaja.

Kuigi paljud juhtivad vabariiklased on Trumpi pikemat aega kritiseerinud ning osa pole teda kunagi toetama asunudki, siis erilise hoo sai Trumpi toetuseta jätmine sisse eelmise nädala reedel, kui avalikkuse ette jõudis aastatetagune salvestus, kus Trump naiste kohta labaseid väljendeid kasutas ning naistele "lähenemise võtteid" kirjeldas. Mitmel pool meedias jõuti seejärel seisukohale, et Trumpi poolt kirjeldatud meetodid on sisuliselt võrdsustavad isegi seksuaalsete rünnakutena.

Trump küll põgusalt vabandas, kuid asus seejärel kriitikat kõrvale juhtima ütlustega, et tegu oli aastatetaguse lobaga ning et Hillary abikaasa, Bill Clinton olevat naiste vastu palju tõsisemaid üleastumisi korda saatnud. 

Toimetaja: Laur ViirandKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics