Obama: ma ei saa aru, kuidas vabariiklastest poliitikud veel Trumpi toetada saavad ({{commentsTotal}})

Barack Obama Autor: AFP/Scanpix

Põhja-Carolinas Greensboros Demokraatliku Partei kampaaniaüritusel kõnega üles astunud USA president Barack Obama imestas, kuidas mitmed olulised vabariiklastest poliitikud võivad ikka veel Donald Trumpi kandidatuuri toetada.

Obama meelest on täiesti arusaamatu, kuidas mõned Vabariikliku Partei juhtpoliitikud mõistavad Trumpi väljaütlemised muudkui hukka, kuid jätkavad sellest hoolimata tema kui presidendikandidaadi toetamist, vahendasid Reuters, Yle, CNN.

"Nad ütlevad, et nad mõistavad Trumpi jutu jõuliselt hukka, kuid on ikkagi arvamusel, et temast võiks ikkagi president saada. Ma ei saa sellest aru," tunnistas ta.

Obama oli arvamusel, et Trump ei saaks oma nilbe sõnakasutuse - eriti naiste kohta käiva kõnepruugi - tõttu tööd isegi mõnes kohalikus toidupoes.

"Tal ei ole presidendiameti jaoks vajalikku iseloomu, üldist haritust ega isegi tahet informatsiooni hankida. Samuti pole tal põhimõttelist ausameelsust, mida presidendilt nõutakse," nentis riigipea.

Praegune president on seisukohal, et valijad peaksid lükkama tagasi Trumpi "sünge ja pessimistliku" visiooni USA-st.

Obama sõnavõttu üritasid aga takistada mõned demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni vastu protestivad aktivistid. Näiteks olid kohal mees ja naine, kelle T-särkidel oli kiri "Bill Clinton on vägistaja" ning kes üritasid presidendi jutule pidevalt vahele segada. Turvamehed saatsid protestijad minema ning Obama kõnet kuulama tulnud inimesed vilistasid Clintoni-vastased aktivistid välja.

Obama soovis aga, et tema toetajate pahameeletorm vaibuks. "Ärge vilistage! See on ju suurepärane. Nii demokraatia töötabki," põhjendas ta.

Rahvahulk võttis Obamat kuulda ning asus hoopis skandeerima hüüdlauset: "Hääletage!"

Obama viitas kõnes ka Trumpi äri ajamise tavadele ja maksude maksmisest kõrvale hoidumisele. "Nad ütlevad, et maja alati võidab," märkis ta Trumpi kasiinoäri meelde tuletades. "Ma ei tea, kuidas see käib." 

Trump jätkas vabariiklastest kriitikute ründamist

Donald Trump ise aga sisustas teisipäevase päeva peamiselt Twitteris, kus ta kritiseeris teravalt neid vabariiklastest poliitikuid, kes on teda kritiseerinud või tema toetamisest loobunud.

"See on nii tore, et mu küljest on ahelad ära võetud ning ma saan nüüd Ameerika eest võidelda sellisel viisil nagu ma seda ise tahan," kinnitas Trump.

Trumpi hinnangul on "mittelojaalsed" vabariiklased palju tülikamad kui Clinton. "Neid tuleb igalt poolt. Nad ei tea, kuidas võita - ma õpetan seda neile!"

Pärast Twitteri postitusi kordas ta samu seisukohti ka Fox Newsile antud intervjuus, kus rõhutas, et tal pole ei esindajatekoja spiikri Paul Ryani ja teiste vabariiklastest poliitikute toetust üldse vaja.

Kuigi paljud juhtivad vabariiklased on Trumpi pikemat aega kritiseerinud ning osa pole teda kunagi toetama asunudki, siis erilise hoo sai Trumpi toetuseta jätmine sisse eelmise nädala reedel, kui avalikkuse ette jõudis aastatetagune salvestus, kus Trump naiste kohta labaseid väljendeid kasutas ning naistele "lähenemise võtteid" kirjeldas. Mitmel pool meedias jõuti seejärel seisukohale, et Trumpi poolt kirjeldatud meetodid on sisuliselt võrdsustavad isegi seksuaalsete rünnakutena.

Trump küll põgusalt vabandas, kuid asus seejärel kriitikat kõrvale juhtima ütlustega, et tegu oli aastatetaguse lobaga ning et Hillary abikaasa, Bill Clinton olevat naiste vastu palju tõsisemaid üleastumisi korda saatnud. 

Toimetaja: Laur ViirandTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.