Ankara: kuni ISIS pole Mosulist välja aetud, püsivad Türgi sõdurid Põhja-Iraagis ({{commentsTotal}})

Väljaõpe Bashiga sõjaveäbaasis.
Väljaõpe Bashiga sõjaveäbaasis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Türgi asepeaminister Numan Kurtulmus teatas, et Türgi sõdurid jäävad Iraagi põhjaosas asuvasse Bashiqa sõjaväebaasi nii kauaks, kuni äärmusrühmituse ISIS võitlejad on seal lähedal asuvast Mosuli linnast välja aetud.

Riiklikule telekanalile TRT Haber intervjuu andnud minister märkis, et Türgi on valmis osalema Mosuli operatsioonis seni, kuni sellest ei võta osa naaberriik Süüriast pärit kurdide omakaitseväe YPG võitlejad, vahendas Reuters.

NATO liikmesriigist Türgi riigipiir Süüria ja Iraagiga on umbes 1200 kilomeetri pikkune ning Ankara peab arvestama mõlemast riigist lähtuva ISIS-e ohuga. Samas on Türgi ka mures, et rahvusvaheliste jõudude võit ISIS-e üle võib tuua kaasa uusi probleeme.

Augustis saatis Türgi oma üksused üle piiri Süüriasse, et vallutada seal ISIS-e käest ära positsioonid, mis oleksid võinud muidu langeda hoopis USA poolt toetatud Süüri kurdide kätte. Ankara peab YPG-d keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruks ning käsitleb neid ühisest liitlasest hoolimata ohutegurina. Türgi on korduvalt kutsunud Washingtoni üles Süüria kurdide toetamisest loobuma, kuid USA pole Türgi survele järele andnud.

Erinevalt Süüriast pole Iraagis Ankara jaoks peamiseks probleemiks mitte kohalikud kurdi võimud, sest sealsete Peshmerga võitlejatega on varemgi koostööd tehtud, vaid hoopis Iraagi šiiitide kontrolli all olev keskvalitsus, eriti aga viimasega seotud vabatahtlikud relvaüksused.

President Recep Tayyip Erdogan on nüüd andnud mõista, et sarnast taktikat on Türgi valmis kasutama ka Iraagis, kus muutub üha aktuaalsemaks suurlinn Mosuli päästmine ISIS-e käest.

"Me läheneme Iraagi operatsioonile ehk operatsioonile, mis peagi Mosulis algab, sarnase hoiakuga," selgitas Erdogan teisipäeval Istanbulis.

"Türgi ei tohi sekkuda ohtude vastu, mis on tema kõrval? Me ei lepi sellega kunagi... Me ei vaja selle jaoks luba ning meil pole kavas seda ka taotleda," kommenteeris ta Iraagi keskvalitsuse kriitikat ning avaldas arvamust, et Iraagi peaminister Haider al-Abadi peaks "teadma oma kohta".

Iraagi keskvalitsust on peamiselt häirinud see, et riigi põhjaosas paiknevas Bashiqa baasis on Türgi sõdurid, kes koolitavad seal kohalike sunniitide ning kurdide Peshmerga üksusi, et viimased saaksid varsti alustada pealetungi Mosulile. Märkimisväärne on see, et kuigi Türgi sõdurite baasis viibimiseks pole Bagdadi valitsuse luba, on selline luba Iraagi Kurdistani võimude poolt olemas. See asjaolu viitab muuhulgas ka sellele, kuidas Bagdadiga maavarade pärast vaidlevad kurdid on üha rohkem hakanud Iraagi keskvalitsusest eemalduma.

Bagdad aga leiab, et Mosuli tagasi vallutamise eesotsas peavad olema hoopis Iraagi valitsusväed.

Türgi on omakorda seisukohal, et kui valitsusväega koos saabuvad šiiitide rühmitused ISIS-e Mosulist välja ajavad, ei too see endaga kaasa rahu.

"Kui keegi üritab muuta Mosuli demograafilist struktuuri, süüdatakse ulatusliku usulise sõja tuli," teatas Türgi peaminister Binali Yildirim võimupartei parlamendifraktsiooni istungil.

Pärast seda, kui Türgi parlament kiitis heaks Türgi sõdurite Süüria ja Iraagi missioonide pikendamise, avaldas Iraagi valitsus protesti, taotles URÜ julgeolekunõukogu erakorralist istungit ning Türgi ja Iraak kutsusid vastastikku välja suursaadikud.

Ameerika Ühendriikide välisministeerium teatas teisipäeval, et kõik välisriikide relvajõud peaksid Iraagis viibima Bagdadis asuva valitsuse heakskiidul ning tegutsema USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni koosseisus.

"Iraaki saadetud Türgi üksused pole osa rahvusvahelisest koalitsioonist ning olukord Bashiqas on teema, mille peavad lahendama Iraagi ja Türgi valitsus," kommenteeris USA riigidepartemangu kõneisik John Kirby pressikonverentsil.

Toimetaja: Laur ViirandMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema