Ankara: kuni ISIS pole Mosulist välja aetud, püsivad Türgi sõdurid Põhja-Iraagis ({{commentsTotal}})

Väljaõpe Bashiga sõjaveäbaasis. Autor: Reuters/Scanpix

Türgi asepeaminister Numan Kurtulmus teatas, et Türgi sõdurid jäävad Iraagi põhjaosas asuvasse Bashiqa sõjaväebaasi nii kauaks, kuni äärmusrühmituse ISIS võitlejad on seal lähedal asuvast Mosuli linnast välja aetud.

Riiklikule telekanalile TRT Haber intervjuu andnud minister märkis, et Türgi on valmis osalema Mosuli operatsioonis seni, kuni sellest ei võta osa naaberriik Süüriast pärit kurdide omakaitseväe YPG võitlejad, vahendas Reuters.

NATO liikmesriigist Türgi riigipiir Süüria ja Iraagiga on umbes 1200 kilomeetri pikkune ning Ankara peab arvestama mõlemast riigist lähtuva ISIS-e ohuga. Samas on Türgi ka mures, et rahvusvaheliste jõudude võit ISIS-e üle võib tuua kaasa uusi probleeme.

Augustis saatis Türgi oma üksused üle piiri Süüriasse, et vallutada seal ISIS-e käest ära positsioonid, mis oleksid võinud muidu langeda hoopis USA poolt toetatud Süüri kurdide kätte. Ankara peab YPG-d keelustatud Kurdistani Töölispartei (PKK) Süüria haruks ning käsitleb neid ühisest liitlasest hoolimata ohutegurina. Türgi on korduvalt kutsunud Washingtoni üles Süüria kurdide toetamisest loobuma, kuid USA pole Türgi survele järele andnud.

Erinevalt Süüriast pole Iraagis Ankara jaoks peamiseks probleemiks mitte kohalikud kurdi võimud, sest sealsete Peshmerga võitlejatega on varemgi koostööd tehtud, vaid hoopis Iraagi šiiitide kontrolli all olev keskvalitsus, eriti aga viimasega seotud vabatahtlikud relvaüksused.

President Recep Tayyip Erdogan on nüüd andnud mõista, et sarnast taktikat on Türgi valmis kasutama ka Iraagis, kus muutub üha aktuaalsemaks suurlinn Mosuli päästmine ISIS-e käest.

"Me läheneme Iraagi operatsioonile ehk operatsioonile, mis peagi Mosulis algab, sarnase hoiakuga," selgitas Erdogan teisipäeval Istanbulis.

"Türgi ei tohi sekkuda ohtude vastu, mis on tema kõrval? Me ei lepi sellega kunagi... Me ei vaja selle jaoks luba ning meil pole kavas seda ka taotleda," kommenteeris ta Iraagi keskvalitsuse kriitikat ning avaldas arvamust, et Iraagi peaminister Haider al-Abadi peaks "teadma oma kohta".

Iraagi keskvalitsust on peamiselt häirinud see, et riigi põhjaosas paiknevas Bashiqa baasis on Türgi sõdurid, kes koolitavad seal kohalike sunniitide ning kurdide Peshmerga üksusi, et viimased saaksid varsti alustada pealetungi Mosulile. Märkimisväärne on see, et kuigi Türgi sõdurite baasis viibimiseks pole Bagdadi valitsuse luba, on selline luba Iraagi Kurdistani võimude poolt olemas. See asjaolu viitab muuhulgas ka sellele, kuidas Bagdadiga maavarade pärast vaidlevad kurdid on üha rohkem hakanud Iraagi keskvalitsusest eemalduma.

Bagdad aga leiab, et Mosuli tagasi vallutamise eesotsas peavad olema hoopis Iraagi valitsusväed.

Türgi on omakorda seisukohal, et kui valitsusväega koos saabuvad šiiitide rühmitused ISIS-e Mosulist välja ajavad, ei too see endaga kaasa rahu.

"Kui keegi üritab muuta Mosuli demograafilist struktuuri, süüdatakse ulatusliku usulise sõja tuli," teatas Türgi peaminister Binali Yildirim võimupartei parlamendifraktsiooni istungil.

Pärast seda, kui Türgi parlament kiitis heaks Türgi sõdurite Süüria ja Iraagi missioonide pikendamise, avaldas Iraagi valitsus protesti, taotles URÜ julgeolekunõukogu erakorralist istungit ning Türgi ja Iraak kutsusid vastastikku välja suursaadikud.

Ameerika Ühendriikide välisministeerium teatas teisipäeval, et kõik välisriikide relvajõud peaksid Iraagis viibima Bagdadis asuva valitsuse heakskiidul ning tegutsema USA juhitud ISIS-e vastase koalitsiooni koosseisus.

"Iraaki saadetud Türgi üksused pole osa rahvusvahelisest koalitsioonist ning olukord Bashiqas on teema, mille peavad lahendama Iraagi ja Türgi valitsus," kommenteeris USA riigidepartemangu kõneisik John Kirby pressikonverentsil.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.