Raport: Vene sõjalennukid lendasid Soome õhuruumis 13 kilomeetrit ({{commentsTotal}})

Soome õhuväe poolt tehtud foto Porvoo lähistel õhupiiri rikkunud Vene sõjalennukist Su-27. Autor: Soome õhuvägi/Reuters/Scanpix
{{1476274503000 | amCalendar}}

Soome piirivalveamet sai valmis esialgse raporti, mis puudutab eelmisel nädalal aset leidnud piiririkkumisi. Raporti kohaselt lendasid kaks Venemaa sõjalennukit Soome õhuruumis 13 kilomeetrit ning kõige sügavamal viibiti õhuruumis vastavalt 1,2 ja 1,9 kilomeetri kaugusel piirist.

Soome õhupiiri rikkumine leidis aset Porvoo lähistel 6. oktoobril. Esialgse raporti andmetel ületasid Venemaa õhuväe kaks hävituslennukit Su-27 Soome territoriaalvee kohal piiri vastavalt kell 16.42 ja 21.33, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Soome õhuruumis tehtud lend oli mõlemal juhul umbes 13 kilomeetri pikkune ning kestis umbes minuti.

Raporti kinnitusel ei saa nimetatud piiririkkumised olla tingitud näiteks ilmastikuoludest.

Piirivalveameti sõnul oli Soome õhuvägi piiririkkumiste ajal raadio teel ühenduses mõlema Vene sõjalennuki piloodiga. Samuti sooritasid Soome õhuväe hävituslennukid tuvastuslende.

Piirivalve kinnitusel kriminaalsüüdistust piiririkkumisele ei järgne, sest süüdistust ei saa kellelegi esitada.

Soome välisministeerium soovib Venemaalt selgitusi

Soome välisministeeriumi julgeolekupoliitika ja kriisireguleerimise osakonna juht Mikko Kinnunen ütles Yle uudistele, et Soome esitab õhupiiri rikkumise kohta käivad materjalid neljapäeval Vene poolele ning soovib nende kohta selgitusi.

Suursaadik Aleksandr Rumjantsevi kutsus Soome välisministeerium välja juba reedel ehk kohe pärast teateid piiririkkumiste kohta.

Kinnuneni sõnul on see tavapärane protseduur, et suursaadik kutsutakse välja kohe pärast intsidenti ja siis veel kord pärast seda, kui õhupiiri rikkumist puudutav uurimine on lõpule jõudnud.

Soome ametniku kinnitusel soovitakse sellise menetlusega anda mõista, et õhupiiri rikkumist peetakse tõsiseks asjaks.

Samal ajal rikuti ka Eesti õhupiiri

Eesti kaitseväe peastaap teatas 7. oktoobril, et öösel kell 2.38 sisenes ilma loata Eesti õhuruumi Vaindloo saare piirkonnas Venemaa Föderatsiooni relvajõudude hävituslennuk Su-27.

"Lennuk viibis Eesti õhuruumis alla minuti. Lennuki transponder oli välja lülitatud, lennuplaan oli esitamata ning lennukil ei olnud raadiokontakti Eesti lennuliiklusteenindusega. Välisministeerium kutsus täna välja Venemaa suursaadiku Eestis ja andis üle noodi," seisis teates.

 

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.