EAS küsis Ilveselt Ärma talu eest 19 000 eurot tagasi, kokkulepe on neli aastat vana ({{commentsTotal}})

{{1476276834000 | amCalendar}}

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) esitas OÜ-le Ermamaa tagasinõude summas 19 039 eurot, pärast Ermamaa osaniku Toomas Hendrik Ilvese kirjalikku avaldust mitte jätkata toetuse eest rajatud Ärma talu sihipärast kasutamist. Ilves on tagasinõude riigile tasunud. EAS-i selgitusel sõlmiti vastav kokkulepe Ilvesega neli aastat tagasi.

Toomas Hendrik Ilves esitas kirjaliku soovi mitte kasutada toetusega rajatud Ärma talu alates 1. jaanuarist 2017 sihtotstarbeliselt, mistõttu EAS esitas OÜ-le Ermamaa tagasinõude lähtuvalt EAS-i juhatuse 30. märtsi 2012 otsusest, millega EAS küsib toetuse osaliselt tagasi. Nimetatud otsuses arvestati ka asjaoluga, et OÜ-le Ermamaa kuuluv Ärma talu on võõrustanud presidendi ametisoleku aja jooksul arvukalt väliskülalisi ja mitteametlikke külalisi.

„Oleme tagasinõude esitamisel lähtunud varasemast EAS-i juhatuse otsusest ning arvestanud asjaolusid, mille alusel Ärma talu kasutamine turismiobjektina aastatel 2007-2016 oli piiratud,“ sõnas EAS-i juhatuse esimees Hanno Tomberg. „Tänaseks ei ole ilmnenud täiendavaid punkte, mis tingiks otsuse muutmise.“

Tomberg lisas kommentaaris ERR-ile, et selline kokkulepe tehti Ilvesega neli aastat tagasi. "Enne seda oli president 2007. aastal teinud taotluse, kus ta väga selgelt põhjendas, miks ta ei saa kasutada turismitalu turismitalu eesmärkidel vastavalt sellele, millised olid turvanõuded presidendile. Seetõttu oli ajutiselt peatatud külalistemaja kasutamine," selgitas Tomberg. "Täna on väga raske kommenteerida, miks see otsus just nii tehti. Lähtuti sellest, et Ärma talu oli varem kasutatud turismitaluna ja selle kasutusaeg peatus tulenevalt presidendi kahest ametiajast."

Tomberg möönis siiski, et presidendi puhul ei käibinud samasugused asjaolud kui muude toetusesaajate puhul, kes erineval põhjusel poleks saanud toetust sihipäraselt kasutada. "Kindlasti on need asjaolud teistsugused kui tavaasjaolud, sest toetuse saaja saamist presidendiks on väga raske ette prognoosida toetuse saamise hetkel," kinnitas Tomberg.

"Tolleaegsete reeglite järgi, juhul, kui objekti oli kasutatud sihipäraselt osa aega ja osa aega oli kasutamata, siis andsid tollased määrused õiguse küsida toetuse saajalt tagasi reeglina viis protsenti toetusest, teatud juhtudel ka 10-25 protsenti toetust. Sellest on lähtunud ka EAS-i juhatuse toonane otsus," selgitas Tomberg.

EAS-i juht lisas, et lähtuti õiglase kohtlemise printsiibist: kui toetuse saajale on toetuse summa eraldatud ja ta teab, mis tingimustel ja kui palju talt tagasi nõutakse, et siis seda järgitakse ka edaspidi. "Presidendil kui Ermamaa esindajal oli olemas otsus aastast 2012 ja ta teadis väga täpselt, et juhul, kui ta ei hakka kasutama objekti sihipäraselt, siis on EAS teinud otsuse nõuda tagasi kümme protsenti toetust." 

2012. aastal oli EAS-i juhatuse esimees Ülari Alamets.

Tomberg selgitas, et otsus vastav pressiteade just nüüd välja anda tulenes kokkuleppest Ilvesega, kes soovis toetuse tagasiküsitava osa kiiresti tagasi maksta ning avalikustada selle siis, kui see tagasimakse on ka tehtud.

Ta välistas võimaliku toetuse kuritarvituse ning kinnitas, et hilisemad kontrollid on tuvastanud, et projekti raha on kasutatud eesmärgipäraselt.

17 kuud sihipärast kasutust

OÜ Ermamaa sai 2006. aastal EAS-i vahendusel Euroopa Liidu struktuurifondidest 190 392 eurot toetust, mis oli mõeldud Viljandimaal asuva Ärma turismitalu arendamiseks. Toetusega saadud vara õnnestus OÜ-l Ermamaa kasutada turismi eesmärgil 17 kuud pärast toetuse otsuse tegemist.

Toetuse saaja esitas 06.11.2007 EAS-ile taotluse, millega soovis muuta äriplaani ja peatada ajutiselt külalistemajas majutus- ja turismiteenuse osutamine. EAS-i juhatuse otsusega peatati projekti sihipärase kasutamise kohustus kuni presidendi ametiaja lõpuni. Lisaks soovis president Toomas Hendrik Ilves võtta kogu objekti presidendi ametiajaks üürile.

Toetuse saaja palus nimetatud tingimusliku kokkuleppe pikendamist 5. novembril 2011. aastal, misjärel tegi EASi juhatus 30. märtsil 2012 otsuse, et hiljemalt 1. jaanuarist 2017, kui presidendi ametiaeg on lõppenud, jätkub algse äriplaani elluviimine kuni 31. juulini 2020 või kui seda ei järgita, esitab EAS toetuse saajale tagasinõude. OÜ Ermamaa osanik ja ametlik esindaja Toomas Hendrik Ilves esitas 10. oktoobril 2016 EAS-ile avalduse, milles ta kinnitas soovi mitte jätkata Ermamaa äriplaani järgimist. Ilves tasus tagasinõutud summa täna, 12. oktoobril.

Toimetaja: Merilin PärliKataloonia regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont.

Hispaania valitsusel on kavas Kataloonia autonoomia peatada

Kataloonia regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont teatas neljapäeval Hispaania valitsusele edastatud kirjas, et piirkonna parlament võib hääletada ja ametlikult välja kuulutada iseseisvuse, kui Madrid ei tule vastu Barcelona soovile läbi rääkida. Hispaania valitsus teatas seepeale, et alates laupäevast rakendatakse põhiseaduse sätet, mis lubab Kataloonia poliitilise autonoomia peatamist.

UUDISED
Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.

Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: