Uudistepäeva kokkuvõte 12. oktoobril ({{commentsTotal}})

Siin valik uudistest, mis on mõjutanud tänast päeva

Keskerakonna erinevad leerid andsid pressile aru

Täna pidasid Keskerakonna senist juhti Edgar Savisaart toetav ja nii öelda Simsoni-Ratase leer pressikonverentsi. Savisaar tervitas ajakirjanikke Keskerakonna 25. sünnipäeval ja teatas, et erakonna volikogu esimeheks kandideerib Peeter Ernits ning tema aseesimeheks Marika Tuus-Laul.

Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson ja riigikogu aseesimees Jüri Ratas kinnitasid, et mõne aasta eest Savisaarel allajäänud Jüri Ratas kandideerib taas erakonna esimehe kohale 5. novembril toimuval erakonna üldkongressil.

Edgar Savisaar ei usu, et Ratasest talle tõsiseltvõetav vastaskandidaat kujuneb. Samas leidis Jüri Ratas, et aeg juhi vahetuseks on küps

 

Perearstid tahavad patsiendi ooteaega pikendada

Perearstid on teinud ettepaneku pikendada patsiendi vastuvõtuaega seniselt viielt tööpäevalt kümnele. Põhjenduseks tuuakse üha kasvav krooniliste haigete arv ja vähene ressurss.

Perearstid kurdavad, et kuna kroonilisi haigeid on järjest rohkem, ei saa nad enam tagada patsientide vastuvõttu viie tööpäeva jooksul, nagu näeb ette tööjuhend. Möödunud nädalal saatis perearstide selts tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile kirja, kus teevad ettepaneku pikendada seda aega kümne tööpäevani, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Perearstide Seltsi juht Diana Ingerainen kinnitab, et ägeda tervisehädaga inimene peab ka tulevikus pääsema perearsti jutule samal päeval. Nende ettepanek puudutab nn teisi juhte.

 

Baltikumi väärtuslikemate ettevõtete edetabel üllatusi ei toonud

Baltikumi kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabeli esinelik jäi võrreldes möödunud aastaga muutumatuks. Ka tänavu nimetati kõige väärtuslikumaks Baltikumi ettevõtteks Swedbank, millele järgnesid SEB, Tallink ja Eesti Energia.

Swedbank ja SEB säilitasid liidripositsiooni hoolimata mõlema väärtuste tugevast langusest - vastavalt kolmandiku ja viiendiku võrra.

TOP10 edetabvelisse jõudnud ettevõtete seast on suurima kasvu teinud läbi Läti energiakontsern Latvenergo, mille väärtus kasvas aastaga 22 protsenti.

Edetabelis toodud ettevõtete väärtus peegeldab ettevõtete tulevaste rahavoogude väärtust aktsionäridele ja kreeditoridele. Erandiks on pangad ja kindlustusseltsid, mille väärtus peegeldab ettevõtete omakapitali väärtust.

 

Türgi laevatehas avaldas video valmis Leigerist

Türgi laevatehas Sefine avaldas YouTube'i keskkonnas video Tallinna Sadama tellitud parvlaevast Leiger, millel on juures kiri, et laev on valmis.
TS Laevade juhatuse liige Kaido Padar on rääkinud, et türklased üritasid septembri lõpus laeva neile üle anda, kuid vigade tõttu juhtimisseadmetes ei ole nad seda veel vastu võtnud.

Sel nädalal peaks selguma, millal toimub uus katse üle tähtaja veninud laevaehitust lõplikul kujul eestlastele üle anda. Video võib olla türklaste viis survestada eestlasi laeva vastu võtma.

 

 

May andis Briti alamkojale loa EL-ist lahkumise plaan üle vaadata

Briti peaminister Theresa May teatas kolmapäeval enne iganädalast parlamendidebatti, et lubab alamkojal enne Euroopa Liidust lahkumise protsessi alustamist oma Brexiti plaani üle vaadata.

May teadaanne kergitas Briti naela väärtust keset spekulatsioone, et paljud alamkoja saadikud võivad üritada pehmendada valitsuse lähenemist Brexitile, mis praegu näib keskenduvat Suurbritannia ühisturult eemaldamisele.

Samas ei andnud peaminister parlamendisaadikutele mingeid tagatisi võimaluse kohta tema plaani üle hääletada enne, kui Briti valitsus aktiveerib enne märtsi lõppu Lissaboni lepingu lahkumisklausli.

 

Venemaa Olümpiakomitee president astub tagasi

Venemaa Olümpiakomitee president Aleksander Žukov teatas teisipäeval, et astub ametist tagasi. Tegemist on suurima muudatusega, mis pärast dopinguskandaalide avalikuks tulemist Venemaa olümpialiikumises aset leidnud on.
Venemaa president Vladimir Putin ütles teisipäeva õhtul, et Žukov paneb ameti maha, sest soovib keskenduda oma tööle riigiduuma asespiikrina.

„Kahtlemata on see õige otsus ning me toetame seda täielikult,“ vahendab Reuters Putini Vladimiri regioonis toimunud spordiametnike kohtumisel öeldud sõnu. „Aleksander Dmitrijevitš (Žukov) on Venemaa spordi heaks teinud palju ning ma loodan, et teeb seda ka edaspidi.“

Juulis avaldas ülemaailmne antidopingu organisatsioon WADA raporti, kus seisis kirjas, et venelased on kasutanud keelatud aineid regulaarselt ja süstemaatiliselt. Raporti koostamist juhtinud Kanada õigusprofessor ja spordijurist Richard McLaren sõnas pressikonverentsil tulemusi tutvustades, et Moskva antidopingu labor kaitses riigi sportlasi nii 2014. aasta Sotši mängude eel, ajal kui ka järel ning asju koordineeris Venemaa spordiministeerium.

 

Kristjan Port: kas Samsung suudab täbarast olukorrast kasu lõigata?

Õigupoolest võib kogu firma olukorda võrrelda tulekahjuga. Mõnedel hinnangutel kannatab firma otseseid kahjusid mahus kaks miljardit dollarit. Kaudsete kahjude või saamata tuludena hinnatakse, et firma kaotab oodatud müügitulu umbes 9,5 miljardi ja kasumit umbes viie miljardi USD ulatuses.

Omaette probleem on maine kahjustumine. Ehk kas uudised õnnetust telefonist mõjutavad klientide valikuid. Kes seda täpselt teab? Kuid vähemalt spekuleerivad selle tõenäosusega need, kellel on Samsungi aktsiaid. Nendest vähemalt osalise lahtisaamise tõttu langes ettevõtte aktsia väärtus ca kaheksa protsenti, mis on rahas mõõdetuna 17 miljardit USD. Firma teatas lõpuks teisipäeval, et lõpetab ära manatud mudeli tootmise.

Samsung on suur ja rikas ettevõte, mis kavatseb kindla peale telefonide turul edasi tegutseda. On ju tegemist maailma suurima telefonide valmistajaga. Seetõttu peaks järgnevalt avanema huvitav turundusliku kõrgpilotaaži etendus.

Loe pikemalt teadusportaalist Novaator!

 

Vaiko Eplik: isikliku ambitsioonita tehakse liiga palju popmuusikat

Vaiko Eplik andis oktoobri alguses välja üheksanda stuudioalbumi "Kirevase", millega ta lõpetab enda sooloalbumite sarja. ERR-i kultuuriportaal rääkis Vaiko Eplikuga värskest materjalist ning vaatas ka veidi minevikku.

Intervjuud saad lugeda siit!

 

Doktorant otsib lahendust vähiravimite kõrvalmõju ja ravimi doosi vähendamiseks

Tartu ülikooli vähibioloogia uurimisgrupi doktorant Anne-Mari Anton Willmore soovib oma teadustööga vähendada vähiravimite kõrvalmõju ja ravimi doosi.
Willmore'i peamine uurimissuund on hõbeda nanoosakeste sünteesiprotsessi optimeerimine ja iseloomustamine ning osakeste funktsionaliseerimine ja rakendusvõimaluste testimine. Kitsamalt saab osakesi rakendada vähiuuringutes.

"Nanoosakestele on kinnitatud vähirakke äratundvad lühikesed valgujupid. Lisades nendele osakestele helendavad märgised ning süstides neid vereringesse, on võimalik visualiseerida ainult vähirakke. Tinglikult toimivad osakesed kui mudelravimid. Vahetades osakeste pinnal olevad helendavad märgised vähiravimite vastu, säilib selle kompleksi vähispetsiifilisus, kuid vähenema peaksid ravimite kõrvalmõjud ja ravimi efektiivne doos," kirjeldas Willmore.

Tema sõnul on oluline leida igale patsiendile sobiv ravim. "See omakorda eeldab, et patsiendi kasvaja kohta saadakse võimalikult palju teavet. Taoline osakeste platvorm, millele on lihtne lisada erinevaid vähispetsiifilisi peptiide või peptiidide ning ravimite segusid, annab selleks suurepärase eelduse," rääkis doktorant.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema