Europarlament survestaks Lõuna-Euroopa telekome hindu langetama ({{commentsTotal}})

Euroopa Parlament pakub välja oma nägemuse mobiilside rändlustasude kaotamiseks, mis sunniks Lõuna-Euroopa telekomid hindu langetama. Kolmapäeval Brüsselis esitletud Soome raportööri ettepanek langetaks andmeside rändluse hulgihinna maksimummäära tulevast aastast nelja euroni, edaspidi aga ühe euroni gigabaidilt.

Euroopa Komisjon on välja pakkunud kaheksaeurose hinnalae. Rändlustasud peaksid Euroopa Liidus kaduma järgmise aasta juunist, aga seni on liikmesriigid jäigalt oma koduturge kaitsnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enne kui rändlustasud eurooplaste mobiiliarvetelt kaovad, peab Brüsselis jõudma kokkuleppele hulgihindade reformis ehk panema paika maksimumhinnad, mille alusel telekomfirmad üksteisele arveid esitavad.

Euroopa Komisjon pakub välja, et kui näiteks Elisa klient kasutab hispaanias ühe gigabaidi ulatuses mobiilset internetti, saab sealne telekom Elisalt küsida kuni 8,5 eurot. Kuna Eestis on gigabaidi hind mitu korda soodsam ja tulevast juunist rändluse eest lisaraha küsida ei tohi, peaks Elisa reisivate klientide andmekasutuse eest peale maksma või kodus hinda tõstma.

Euroopa Parlamendi Soome raportöör Miapetra Kumpula-Natri leiab, et need ettepanekud on liiga väheambitsioonikad ja nende najal rändlustasudest vabaks ei saa. Parlament pakub välja, et viie aastaga peaks rändlustasude hulgihinna maksimum langema üh euroni.

"Seitse-kaheksa riiki pakuvad tarbijatele mobiilset internetti jaehinnaga soodsamalt kui üks euro gigabaidi eest ja komisjon räägib 8,5 eurosest hulgihinnast. Me peaksime toetama kõige efektiivsemaid turuosalisi ja turgusid," sõnas ta.

Efektiivsed turud, millest parlamendi raportöör räägib, on näiteks tema kodukandis. Põhja- ja Ida-Euroopa riikides on andmeside kordades soodsam kui Hispaanias ja Maltal. Lõuna-Euroopa riikide jaoks on ka komisjoni pakutud 8,5 eurot liiga madal hinnalagi. Üks põhjus on see, et lõunapool on valitsustel kombeks telekomidelt sagedusala kasutamise eest küsida kopsakat tasu, mille telekomid siis omakorda klientide abil tagasi teenivad. Põhja-Euroopas panustatakse vabale konkurentsile, mis tagab soodsad hinnad.

"Mida peame suruma on see, et ei saa olla oma asjades kinni," ütles Eesti saadik Euroopa Parlamendis Kaja Kallas. "Et kui teil on kõrged tasud sellepärast, et spektrumi eest küsitakse palju raha, siis vaatame nendele asjadele otsa, need asjad tuleks korda teha, sest teie tarbijad oleksid ka rahu kui neil oleks võimalused kui Põhjamaades".

Kumpula-Natri märkis, et kui seada liiga kõrge maksimumhind, siis ei saa Põhjamaad, Eesti ega mitmed teised operaatorid seda teenust pakkuda ja me ei saa rändlust koduste hindadega. "Sellisel juhul blokeeriksid Lõuna-Euroopa riigid kogu Euroopa rändlustasude kaotamise. See oleks ka nende kodanikele pettumus," nentis ta.

Toimetaja: Karin KoppelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.