Eesti Energia suurendab põlevkivigaasi kasutamist Eesti elektrijaamas ({{commentsTotal}})

{{1476337349000 | amCalendar}}

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Energiatootmine allkirjastas lepingu Amec Foster Wheeleriga Eesti elektrijaama 8. ploki keevkihtkatla ümberehituseks.

Amec Foster Wheeleriga sõlmitud ehitus- ja projekteerimislepingu maksumus on 14,66 miljonit eurot.

Amec Foster Wheeler on koostöös Eesti Energia ja Tallinna tehnikaülikooliga arendanud põlevkivitehnoloogiaid, samuti on ettevõte ehitanud Eesti elektrijaama 8. ploki kaks keevkihtkatelt ja Balti elektrijaama 11. ploki kaks keevkihtkatelt.

Ettevõte tegutseb rohkem kui 55 riigis üle maailma. Elektritootmise keskkonnamõjusid vähendav ümberehitus peaks valmima 2019. aastaks.

Kuna investeering vähendab elektritootmise keskkonnamõjusid, taotles Enefit Energiatootmine keskkonnaministeeriumilt luba asendada ettevõtte makstavat saastetasu osaliselt investeeringutega ploki ümberehitusse.

"Põlevkivigaasi kasutamise võimekus kasvab seniselt 13 protsendilt 50 protsendini ja see aitab meil ka oluliselt vähendada keskkonnaheitmeid, samal ajal suurendades põlevkivigaasist toodetud elektrienergiat," ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals "Aktuaalsele kaamerale".

Keskkonnaministeerium sõlmis Eesti Energia tütarettevõttega Enefit Energiatootmine saastetasu asendamise lepingu, mille alusel asendatakse kolme aasta jooksul ettevõtte koldetuha ja lendtuha saastetasu kohustusega investeerida energiatõhususe suurendamisse.

Sõlmitud saastetasu asendamise lepingu kohaselt kohustub Eesti Energia rekonstrueerima Eesti elektrijaama 8. energiaploki ühe katla ning vähendama seeläbi 8. plokis tekkiva lend- ja koldetuha hulka vähemalt 15 protsenti ja tootma samast hulgast põlevkivigaasist vähemalt 40 GWh täiendavat elektrit.

"Kui eelmisel aastal või vaatlusalusel aastal tekkis kahte liiki tuhka umbes 604 000 tonni, mis läheb tuhamäe poole, siis nüüd on võimalik selle investeeringu tulemusena tuhka saada 90 000 tonni võrra vähem," ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Prognoosi järgi asendatakse 2016. aasta lõpust kuni 2019. aasta lõpuni kokku hinnanguliselt 6,5 miljoni euro ulatuses saastetasu.

"Selle efekti, mis puudutab tuhakoguste vähenemist, me peame saavutama paari-kolme aasta jooksul. Seda, palju investeering raha tagasi toob, näitab elu jooksvalt," ütles Vals.

Keskkonnaministeerium on varemgi sõlminud saastetasude asendamise lepinguid. Üks nendest oli VKG. Samas on taoliste lepingute puhul oluline, et paberimajandus oleks korras. Näiteks ei tohi investeeringuid teha enne, kui leping sõlmitud.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili NaelTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema