Eesti Energia suurendab põlevkivigaasi kasutamist Eesti elektrijaamas ({{commentsTotal}})

{{1476337349000 | amCalendar}}

Eesti Energia tütarettevõte Enefit Energiatootmine allkirjastas lepingu Amec Foster Wheeleriga Eesti elektrijaama 8. ploki keevkihtkatla ümberehituseks.

Amec Foster Wheeleriga sõlmitud ehitus- ja projekteerimislepingu maksumus on 14,66 miljonit eurot.

Amec Foster Wheeler on koostöös Eesti Energia ja Tallinna tehnikaülikooliga arendanud põlevkivitehnoloogiaid, samuti on ettevõte ehitanud Eesti elektrijaama 8. ploki kaks keevkihtkatelt ja Balti elektrijaama 11. ploki kaks keevkihtkatelt.

Ettevõte tegutseb rohkem kui 55 riigis üle maailma. Elektritootmise keskkonnamõjusid vähendav ümberehitus peaks valmima 2019. aastaks.

Kuna investeering vähendab elektritootmise keskkonnamõjusid, taotles Enefit Energiatootmine keskkonnaministeeriumilt luba asendada ettevõtte makstavat saastetasu osaliselt investeeringutega ploki ümberehitusse.

"Põlevkivigaasi kasutamise võimekus kasvab seniselt 13 protsendilt 50 protsendini ja see aitab meil ka oluliselt vähendada keskkonnaheitmeid, samal ajal suurendades põlevkivigaasist toodetud elektrienergiat," ütles Eesti Energia juhatuse liige Margus Vals "Aktuaalsele kaamerale".

Keskkonnaministeerium sõlmis Eesti Energia tütarettevõttega Enefit Energiatootmine saastetasu asendamise lepingu, mille alusel asendatakse kolme aasta jooksul ettevõtte koldetuha ja lendtuha saastetasu kohustusega investeerida energiatõhususe suurendamisse.

Sõlmitud saastetasu asendamise lepingu kohaselt kohustub Eesti Energia rekonstrueerima Eesti elektrijaama 8. energiaploki ühe katla ning vähendama seeläbi 8. plokis tekkiva lend- ja koldetuha hulka vähemalt 15 protsenti ja tootma samast hulgast põlevkivigaasist vähemalt 40 GWh täiendavat elektrit.

"Kui eelmisel aastal või vaatlusalusel aastal tekkis kahte liiki tuhka umbes 604 000 tonni, mis läheb tuhamäe poole, siis nüüd on võimalik selle investeeringu tulemusena tuhka saada 90 000 tonni võrra vähem," ütles keskkonnaminister Marko Pomerants.

Prognoosi järgi asendatakse 2016. aasta lõpust kuni 2019. aasta lõpuni kokku hinnanguliselt 6,5 miljoni euro ulatuses saastetasu.

"Selle efekti, mis puudutab tuhakoguste vähenemist, me peame saavutama paari-kolme aasta jooksul. Seda, palju investeering raha tagasi toob, näitab elu jooksvalt," ütles Vals.

Keskkonnaministeerium on varemgi sõlminud saastetasude asendamise lepinguid. Üks nendest oli VKG. Samas on taoliste lepingute puhul oluline, et paberimajandus oleks korras. Näiteks ei tohi investeeringuid teha enne, kui leping sõlmitud.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.