Halduskohus peab Tartu tänavale Madruse nime andmist õiguspäraseks ({{commentsTotal}})

Madruse tänav. Autor: Postimees/Scanpix

Tartu halduskohus ei rahuldanud neljapäeval kohaliku elaniku kaebust Tartu linnavolikogu otsusele, millega nimetati Ülejõe linnaosas Kvissentali tee loodesuunaline teeharu Madruse tänavaks.

Kaebaja vaidlustas veebruaris tehtud otsuse enne kohtusse pöördumist kohanimenõukogus, kuid seal vaiet ei rahuldatud, mistõttu ta pöördus kohtusse ja taotles kohanimenõukogu otsuse tühistamist, ütles kohtu pressiesindaja Krista Tamm ERR.ee-le.

Kaebaja leidis, et Kvissentali tee loodesuunaline haru kandis sama nime juba varem ja linna otsusega ei ole teelõigule nimi antud esimest korda, vaid tegemist on teistsugust menetluskorda nõudva nime muutmisega, samuti leidis kaebaja, et Madruse tänava nimi ei ole neutraalne, vaid on omandanud halvustava tähenduse.

Kohtus tõendati, et linna otsusega anti vaidlusalusele teelõigule nimi esimest korda.
Tartu linn otsustas 1977. aastal nimetada Kvissentali teeks lõigu, mis ulatus sirgjooneliselt Jõgeva maanteelt otse Emajõeni. Tee loodesuunalist haru tolleaegses otsuses aga märgitud ei ole.

Samuti leidis kohus, et Madruse nimi ei ole vastuolus kohanimeseadusega, kuna sel ei ole labast või halvustavat tähendust ning vaidlusalusele lõigule nime andmisel on linn lähtunud sellest, et ka varem on samas piirkonnas määratud mitmed laevandusega seotud tänavanimed.

Kaebaja aga leidis, et Madruse nimetus on saanud halvustava tähenduse tänavale nime andmise ja selle vaidlustamise protsessis, mis aga kophtu arvates ei tähenda, et nimel endal oleks halvustav tähendus, samuti ei välista negatiivseid kommentaare tänavale mõne teise nime andmine.

Kohanimenõukogu selgituste järgi on Eestis kolm Madruse-nimelist tänavat ning puudub teave, et neis linnades oleks tekkinud küsimusi nime sobivuse või halvustavat suhtumist tänava elanike suhtes.

Kohus tuvastas, et nii linn kui ka kohanimenõukogu on nime määramist menetlenud õiguspäraselt.

Linn teavitas kohalikke elanikke tänavale nime andmise menetlusest ja võimalusest esitada omapoolseid ettepanekuid. Elanikud ettepanekuid ei teinud ja leidsid, et teelõik saab kanda ainult Kvissentali tee nime.

Linnavalitsus küsis eelnevalt kohanimenõukogult seisukohta nimede sobivuse osas ja esitas volikogule kaks nimevarianti: Madruse ja Uus-Kvissentali. Õigusaktid ei kohusta tänavanimede määramise menetluses saatma elanikele volikogu otsuse eelnõud.

Halduskohtu otsuse saab vaidlustada 30 päeva jooksul Tartu ringkonnakohtus.

Toimetaja: Marek KuulVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.