EAS oma senist Hiina välisesindajat Pekingisse ei saada ({{commentsTotal}})

Eesti majandushuvide esindamine Hiinas saab kriitikat.
Eesti majandushuvide esindamine Hiinas saab kriitikat. Autor/allikas: AFP/Scanpix
{{1476348249000 | amCalendar}}

Shanghaist oma välisesindaja tagasi kutsunud EAS plaanib saata uue nõuniku ka Pekingisse, ent selleks otsitakse sinna uus inimene - kuus aastat Shanghais tegutsenud Martinsonile seal enam kohta ei leidu.

Kuus aastat Shanghais Eesti ettevõtjaid abistanud Priit Martinson nii tunneb Hiina olusid ja ärikultuuri kui ka valdab kohalikku keelt. Hiinas õppinud ja pikalt töötanud mehe teeneid EAS aga enam ei vaja.

Kui alul jättis EAS oma kommentaarides mulje, et Martinsoni lähetamiseks Pekingisse on vaja ta juriidilistel põhjustel esmalt Shanghaist tagasi kutsuda, tunnistab sihtasutus nüüd, et see polegi Martinson, kes Pekingisse lähetatakse.

"Pean oluliseks rõhutada, et Priit Martinson tuuakse küll diplomaadina Shanghaist Eestisse, kuna peakonsulaat seal suletakse, kuid see ei tähenda, et me Hiina suunal projektidega edasi ei tegeleks. Esimesel võimalusel asub Pekingisse tööle välisinvesteeringute esindaja, kes jätkab Hiina suunalist tegevust. Pekingisse planeeritakse hõivata kohapealt palgatu, kellel on aktiivne ja olemasolev kontaktvõrgustik. Priit Martinsoniga on kokku lepitud, et ta jätkab pooleliolevate projektidega tööd seni, kuni saadame uue esindaja Pekingisse," kommenteeris EAS-i välisinvesteeringute keskuse direktor Kristel Oitmaa.

Küsimusele, kas EAS ja ettevõtjad jäid Martinsoni tööga rahule, selget vastust ei tulegi. "Palju sõltub Eesti ettevõtja ootustest ja omapoolsest valmisolekust koostööks," on kõik, mida Oitmaa vastab.

Mitmed asjaoludega kursis olevad inimesed on ERR-ile mõista andnud, et Martinsoni tagasikutsumine lähtub isiklikust ebasümpaatiast ega ole seotud Martinsoni tööga.

Ettevõtlusminister Liisa Oviiri (SDE) vastus pigem toetab seda teooriat: "Tavapärane on see, et esindajad roteeruvad või vahetuvad. Plaan oli Hiinasse uus EAS-i esindaja saata tuleval aastal saatkonna juurde Pekingis, kuid kuna konsulaat Shanghais suleti juba praegu, siis tuli seda protsessi kiirendada, et uus inimene saaks kohe tööd alustada Pekingis," kommenteeris Oviir.

Roteerumine tähendab EAS-is nagu välisministeeriumiski seda, et kui välisesindaja kusagilt tagasi kutsutakse, siis ta lähetatakse uude kohta või ta jätkab tööd peamajas. Martinson aga koondatakse sootuks.

Koondamisteate saanud Martinson kommenteeris hiljem, et mingi pakkumine koostööks Eestis on EAS-ilt tulnud, kuid kokkuleppeni jõutud pole ning kuni läbirääkimised käivad, ei saa selle sisu ja iseloomu avaldada.

Hiina turgu edendatakse Eestist

Kui ettevõtjad on kasvava Hiina turu Eesti jaoks kahanevate võimaluste pärast mures, siis Oitmaa usub, et suhteid saab arendada ka Eestis kohapeal. "EAS-i peamajas, Lasnamäe 2, töötavad ka täna erinevate turgude eksperdid, kes katavad erinevaid riike siit, Eestist. Meil on peamajas väga professionaalne Aasia infokeskus, kes jätkuvalt vastab eksportööride küsimustele ja selles osas ei muutu mitte midagi," ütles Oitmaa.

Oviir ütleb, et EAS-il pole olnud plaani Hiinat esindajata jätta, ehkki välisministeerium sulgeb 31. oktoobril Eesti Shanghai peakonsulaadi. "EAS-i Hiina välisesindaja ei saa aga kahjuks Shanghaisse üksi jääda, vaid peab liikuma saatkonda Pekingis. Uurisime võimalust, et EAS-i esindaja saaks Shanghaisse jääda, kuid sellised on Hiina riigi reeglid, millega tuleb meil arvestada," selgitas Oviir.

Seega tundub ajutine välisesindajata jäämine pigem tööõnnetusena, mida nüüd päästa püütakse.

Oitmaa annab ka mõista, et Hiina ei pruugi olla Eesti jaoks kõrge prioriteetsusega riik. "Äärmiselt oluline on siin hinnata Eesti ettevõtjate lepingutesse jõutud tehingute arvu. Hiina on äärmiselt suure potentsiaaliga, aga samas väga keerulise ja hierarhilise sisenemisloogikaga. Kindlasti on riike, kus sisenemine on oluliselt lihtsam."

Ettevõtjad teavad, et Hiinasse on keeruline läbi murda - sellepärast peavadki nad oluliseks alalise ekspordiesindaja kohalolu, kuivõrd Hiinas, nagu ka mujal Aasias võtavad kõik arengud tunduvalt kauem aega.

Ei Oitmaa ega Oviiri sõnul plaani Eesti esialgu minna välisesindamises era- ja avaliku sektori koostöö peale nagu on juhtunud Kasahstani esindajaga, mille jaoks riik raha ei leidnud, nii et sellest turust huvitatud ettevõtjad pidid ise rahad kokku panema. Uute esinduste avamisel küsitakse Oitmaa sõnul arvamust ka ettevõtjatelt, kuid küllap vaid nende kohta, mis EAS-il endal meeles mõlguvad.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics