Toidutöösturid: toidutööstuse kogukasum langes 50 protsenti ({{commentsTotal}})

Toidutöösturid pressikonverentsil. Fotol Sirje Potisepp, Maido Solovjov ja Olle Horm.
Toidutöösturid pressikonverentsil. Fotol Sirje Potisepp, Maido Solovjov ja Olle Horm. Autor/allikas: ERR

Eesti toidutööstuse suurtootjad kogunesid täna pressikonverentsile, kus tutvustati järgmise aasta prognoose ning tehti kokkuvõte käesoleva aasta olulisematest sündmustest. Selgus, et toidutööstuse kogukasum langes lausa 50 protsenti.

Toiduliidu juhataja Sirje Potisepp ütles, et toiduainetööstuse suurimateks mõjutajateks olid Venemaa ekspordipiirangud, sigade Aafrika katk ning alkoholitootjatele kehtestatud aktsiisid.

Potisepp märkis oma ettekandes, et toiduainetööstuse kogukasum vähenes koguni poole võrra ehk 50 protsenti, olles kokku 25 miljonit eurot. Suurim langus toimus kala-ja piimatööstuse ettevõtetes, kus saadi vastavalt 3,6 miljonit ja 6,6 miljonit eurot kahjumit.

"Kõik konkureerivad kõigiga pärast Venemaa embargot," ütles Sirje Potisepp.

2016. aasta esimese kuue kuuga toodeti toiduainetööstuse ettevõtete poolt kokku umbes 0,69 miljardi euro eest toodangut, mis oli üks protsent vähem võrdluses eelmise aasta sama ajaga. Toodangust 32 protsenti eksporditi.

Toiduainetööstuse müügitulu oli 2016. aasta esimesel poolaastal 0,86 miljardit eurot, mis on veidi vähem (0,6 protsenti)kui eelmise aasta samal perioodil. Enamikel tegevusaladel müügitulu kasvas, aga suurvähenemine oli kalatööstuse (-25 protsenti) ja piimatööstuse (-11 protsenti) ettevõtetes.

Kulud kokku olid 2016. a esimese kuue kuu seisuga 0,83 miljardit eurot, mis on kolm protsenti rohkem võrreldes eelmise aasta I poolaastaga.
Toidutööstuse ettevõtted investeerisid 2016. aasta esimese kuu kuuga 25,1 miljonit eurot, mis oli 10 protsendi võrra rohkem kui eelmine aasta sama perioodiga.

Tänavu kaheksa kuu jooksul eksporditi Eesti päritolu põllumajandussaadusi ja toidukaupu 470 miljoni euro väärtuses.

Võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenes eksport kolm protsenti ehk 14 miljoni euro võrra.

Suurima osatähtsusega on piima ja piimatoodete (18 protsenti), teravilja (13 protsenti), kala ja vähilaadsete (11 protsenti) ning mitmesuguste valmistoidukaupade (10 protsenti) eksport.

Toorpiima hinnad tõusevad igakuiselt

Valio Eesti juhatuse esimees Maido Solovjov rõhutas, et alates selle aasta augustist tõusevad toorpiima hinnad praegu lausa igakuiselt 10-15 protsenti ja hinnatõusu piiri ei oska keegi näha. Ta pakkus, et 2017. aastal saab piima hinna tase olema kõrgem, kui 2016. aastal keskmine hind.

"Oktoobris on kaubeldava toorpiima hind 25-28 senti, novembris kindlasti veel kõrgem," lausus Solovjov.

Piimasektori müügitulu 2016. aasta esimesel poolaastal oli 151 miljonit eurot (-11%).

Solovjov märkis ettekandes, et piimatööstuste käibed olnud tugevas languses viimased kaks aastat, regiooni päästerõngaks on olnud eksport.

Piimatoodete kogueksport 2016. aasta esimesel poolaastal oli 59,3 miljonit eurot (-13,4%).Piimatooteid imporditi 2016. aastal 20,4 miljoni euro eest.

Konkurents turul on oluliselt tihenenud peale Venemaa poolse embargo kehtestamist. Solovjovi sõnul on tööstusi turul palju ja Leedu suurte ettevõtetega on väga raske konkureerida.

Olgugi, et kasumlikkused on languses, peab Solovjov piimandust endiselt perspektiivikaks tegevusvaldkonnaks.

Piimatööstuses töötab hetkel 2026 inimest.

Eesti liha ekspordiks ei jätku

Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm tõi oma ettekandes välja, et lihasektoris toimus pööre käesoleva aasta esimeses kvartalis. "Langenud on loomade töötlemismahud. Kõik tapamahud on küllaltki järsult langenud," ütles Horm ja lisas, et kui tapamahud langevad, siis langeb ka eksport. Kolme kuuga on eksport langenud ligi 10 protsenti.

Samas on nüüdseks sealiha ületootmine Euroopas möödas ja hinnad liiguvad ajalooliste tasemete suunas.

Kõige rohkem on sektorit mõjutanud sigade Aafrika katk ja liha ületootmine Euroopas. "Siiapoole saab liha tooraine suhteliselt vabalt liikuda, siit välja aga on liha liikumine väga tugevalt takistatud," ütles ta. Samuti on sigade arv kahe aastaga järsult langenud.

Horm tõi uue arenguna välja, et Eestisse on hakatud sigu sisse tooma. Eesti sealiha isevarustuse tase on langenud umbes 80 protsendile.

Eestis on umbes 60 lihatööstuse ettevõtet, nendest viis suuremat, kes annavad 90 protsenti käibest.

Eestlaste lihatoodete eelistustest rääkides ütles Horm, et kasvab snäkkide ja eksootilisemate toodete tarbimine ja langev viinerite ning vorstitoodete tarbimine.
Tuleviku trendina tõi Horm välja veel selle, et keeruline seis ekspordis toob paljud tootjad töötlejateks. "Seakasvatajad otsivad väljundit töötlemisse ja seda kaudu turule."

Lihasektor pakub tööd 2945 inimesele.

Pagaritoodete sektor on stabiilne

Leiburi juhatuse esimees Asso Lankots ütles, et traditsiooniliselt siseturule orienteeritud pagaritööstuses suuri probleeme hetkel ei paista. "Pagaritööstuse turg on välja kujunemata ning on potentsiaali konsolideerumiseks," lausus ta.

Eestis tegutses 2015. aasta andmetel 159 pagaritoodete ettevõtet. Sektori kogukäive oli 160 miljonit eurot.

Alkoholitootjad: on aeg teha akstiisitõusudega paus

Joogitööstust esindav Olvi grupi (A le Coq) arendusdirektor Peep Akkel ütles pressikonverentsil, et sektoril on raske toime tulla ekspordi kasvatamisega ja seda teevad veel raskemaks aktsiisitõusud ja sellest tulenev piirikaubandus.

"Maksulaekumiste trend ning 2016. aastal tekkinud märkimisväärne piirikaubandus Läti piiril annab tõsise ohusignaali, et aktsiisid on jõudnud või ületavad maksimaalselt võimalikku taset. Edasised aktsiisitõusud ei täida enam eesmärke sarnaselt möödunud perioodidega - maksulaekumine ei kasva ja kodumaine joogitööstus nõrgeneb," seisis Akkeli ettekandes.

"2016. aasta arvud on hästi palju segatud veel etteostudega ja üheksa kuu laekumiste kogusumma on veel suurem, kuid nüüd tuleks hoog maha võtta," sõnas Akkel.

Joogitööstuses töötas 2014. aasta seisuga 1560 inimest umbes 50 ettevõttes.

Toimetaja: Aleksander KrjukovKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Kooli eskiisKooli eskiis
IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse rahvusvahelise kooli

IT-ettevõtjad rajavad Viimsisse teadus- ja innovatsioonikeskse põhikooli ja gümnaasiumi.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics