EL-i siseministrid arutavad Aafrika riikidega migratsioonilepete sõlmimist ({{commentsTotal}})

Vahemerelt päästetud migrandid Palermo sadamas. Autor: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu siseministrid kogunevad neljapäeval Luxembourg'is, et arutada muuhulgas seda, kuidas saada kontrolli alla Aafrika põhjaosast Itaaliasse suunduv migratsioonikoridor. Üheks lahendusena nähakse üha rohkem Aafrika riikidega migratsioonilepete sõlmimist.

Euroopa Liidu piirivalveagentuuri Frontex juht Fabrice Leggeri ütles kolmapäeval Brüsselis, et hetkel on Aafrikast üle Vahemere saabuvad paadimigrandid EL-i kõige suuremaks väljakutseks, vahendas EUobserver.

"Mitteregulaarset migratsiooni arvestades on Itaalia praegu liikmesriik number üks," nentis ta.

Käesoleva aasta jooksul on üle Vahemere Itaaliasse saabunud umbes 144 000 migranti. Ohtliku merereisi käigus on surma saanud rohkem kui 3600 inimest.

Kogu eelnenud aasta jooksul kasutas sama marsruuti 154 000 inimest.

Ühe kõrge Euroopa Liidu ametnikust allika sõnul tahaks Euroopa Liit sõlmida kodanike tagasi võtmist sisaldavad migratsioonilepingud näiteks Etioopia, Mali, Nigeri, Nigeeria ja Senegaliga. Nende riikide puhul loodetakse lepped sõlmida juba enne käesoleva aasta lõppu.

Euroopa Liidu välisministrid hakkavad eelpool mainitud teemat arutama järgmisel nädalal.

Saksamaa on selliste lepingute sõlmimist kaalunud juba varem ning sellega on seotud ka Bundestagi poolt heaks kiidetud otsus, mille kohaselt on Maroko, Alžeeria ja Tuneesia turvalised päritoluriigid. Käesoleval nädalal on Aafrika ringreisil aga Saksamaa liidukantsler Angela Merkel.

Samas ei pruugi selliste lepete sõlmimine sujuda probleemideta, isegi juhul, kui valmisolek on olemas nii EL-i kui ka Aafrika riigi poolt.

Näiteks võib tuua kaks aastat tagasi algatatud nn Hartumi protsessi, mida kirjeldati kui "poliitilist dialoogi" Euroopa Liidu riikide ja selliste Aafrika riikide nagu Djibouti, Egiptus, Eritrea, Etioopia, Keenia, Somaalia, Lõuna-Sudaan, Sudaan ja Tuneesia vahel.

Koostöövormi üheks oluliseks elemendiks oli ka migratsiooni kontrolli alla saamine ja piirivalve toetamine. Paraku tabas Euroopa Liitu inimõiguslaste terav kriitika, sest osa nendest riikidest - näiteks Sudaan või Eritrea - on inimõiguste järgimise poolest väga halvas nimekirjas.

Toimetaja: Laur ViirandKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.