Rail Balticu uus tasuvusanalüüs tõotab tulla varasemast optimistlikum ({{commentsTotal}})

Rail Balticu uus tasuvusanalüüs peaks valmima järgmise aasta aprillis ning eelmise, mitu aastat tagasi tehtud analüüsiga võrreldes on see pigem optimistlikum, kinnitas üks uue analüüsi autoritest Nauris Klava.

Rail Balticu tasuvus sõltub eeskätt kaubavedudest, reisijanumbrid on märksa väiksema kaaluga. Aprillis valmiva analüüsiga püütakse prognoosida, milline on olukord aastal 2025, kui Rail Baltic peaks valmima. Täpsemalt siis seda, kas kaubamahud on piisavad, et projekt oleks majanduslikult mõttekas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmine analüüs valmis juba 2008. aastal ning sellest ajast on loomulikult palju muutunud. Valmiva uuringu ühe autori, Ernst & Young Balti-üleste nõustamisteenuste juht Nauris Klava sõnul ei saa enne aprillikuud veel konkreetsetest numbritest rääkida, kuid samas kinnitas ta, et uus analüüs on eelmisest optimistlikum. Kaubakoguste kasv peaks tulema eeskätt Soomest.

"Hetkel oleme me seisus, kus saame öelda, et oleme optimistlikumad kui oli Aecom. Peamine põhjus on Soome. Lisaks sellele Balti riikides tarbitavad ja toodetavad kaubad. Loomulikult analüüsime me ka Venemaa mõju, kuid suhtume sellesse ettevaatlikult. Kui asjad muutuvad Venemaa suunal paremaks, siis paistab olukord veelgi positiivsem," sõnas Klava.

Rail Balticu ühisettevõtte juhi Baiba Rubesa sõnul ei tule täiendavad kaubamahud ainult Soomest, vaid ka Poolast.

"Ma olen kohtunud väga suurte Poola ettevõtetega, kes on samuti väga huvitatud selle raudteekoridori kasutamisest, et saata kaupu põhja poole. Suheldes ka teiste logistikaettevõtete ja ekspediitoritega, on näha, et huvi pakuvad mõlemad suunad," märkis ta.

Transiidikeskuse juht Erik Laidvee kinnitas, et huvi Rail Balticu suhtes on ettevõtetel olemas, kuid tasuvusaega tuleks mõõta aastakümnetes.

"Tegemist on väga suure ja kuluka projektiga ja selle tasuvusaeg saab olema väga pikk. Reeglina ongi infrastruktuuri tasuvusaeg väga pikk, aga siin me räägime ikkagi, ma julgen öelda, vähemalt kolmekümneaastasest tasuvusajast kui mitte rohkem," nentis Laidvee.

Toimetaja: Karin KoppelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.